6 legume și fructe, care nu sunt neapărat curate

Nu-mi place peeling cartofi? Acum ai o scuză oficială pentru a nu face acest lucru: în coaja conține o tonă de substanțe utile pentru sănătate.

6 legume și fructe, care nu sunt neapărat curate

W găină a întreprinde o dieta sanatoasa, practic, trebuie să-și petreacă o mulțime de timp și efort pentru a căuta hrană și de gătit, dar acest truc - dimpotrivă, reduce cantitatea de eforturile tale. Pune deoparte un cuțit și să mănânce din această listă de fructe și legume ca un întreg, astfel încât să nu ratați vitaminele, dintre care multe sunt conținute în coaja.

6 legume și fructe, care nu sunt neapărat curate

2. Morcovi

6 legume și fructe, care nu sunt neapărat curate

Această legumă conține portocaliu polyacetylene - o substanță care, așa cum oamenii de știință au descoperit recent, se poate lupta celulele canceroase. Mai mult, morcov are efect antiinflamator și antibacterian. Dar aici e lucrul cel mai important: aproape toate acest beneficiu este foarte aproape de morcovi coaja. Când răzuire strat a fost de aproximativ 3 mm, vitamine și compuși minerali în legumei devine mult mai mic.

3. Cartofi

6 legume și fructe, care nu sunt neapărat curate

Dacă te uiți la cartofi nu gastronomice, ci dintr-un punct de vedere științific, pielea ei - mai sanatoasa decat cartofi in sine. Stratul, care este de obicei epurat conținut de fier, acid folic si fibre de substanțe nutritive utile. Cu toate acestea, trebuie să menționăm că acest lucru este un cartof de calitate de soiuri de elită. De exemplu, dacă alegeți cartofi roz sau violet, concentrația de nutrienți în pielea va fi chiar mai mare.

6 legume și fructe, care nu sunt neapărat curate

Da, e ciudat, dar pentru un motiv oarecare mulți castraveți curat înainte de utilizare. Toată puterea de legume crocante - în coloritul protectoare a pielii, care este bogat in magneziu, fosfor, vitaminele A și K. Sam castravete constă în cea mai mare parte din apă, dar suprafața sa - principala sursă de profit.

5. Vinete

6 legume și fructe, care nu sunt neapărat curate

6. Struguri

6 legume și fructe, care nu sunt neapărat curate

Indiferent de circumstanțele în care v-ar veni cu ideea de a goli viță de vie din piele - nu o fac! Cel mai valoros lucru pe un strugure - coaja acestuia. Zeci de studii au raportat beneficiile de resveratrol, care se gaseste in piei de struguri. Această substanță previne tulburări mintale, stimulează creierul, activează sistemul imunitar și reglează cantitatea de zahăr din sânge.

Merele au cumpărat într-un magazin, să mănânce cu pielea Eu cu siguranță nu.
Dar merele din grădina în sine pot fi consumate fără teamă pentru sănătatea lor și starea de sănătate a celor dragi.
Morcovi, dacă ea este tânără, este cu adevărat o spălare bună și să mănânce nimic rău nu se va întâmpla.
Cartofi, dacă el este tânăr, voi fi fericit să mănânce cu pielea, dar atunci când aceasta nu este recolta proaspătă, indiferent de ce vitamine sunt conținute în coaja.
murături de casă vom mânca cu pielea, dacă ați cumpărat în magazin, cu pielea despărțit fără milă sau remușcări.
Strugurii nu sunt curățate ochaschayu nu toate cele mai utile doar în coaja acestuia conține.
Vinete, gatiti cu pielea, nu-i coaja coaja de vinete ca tineri subțire.

Magazin de fructe si legume importante pentru a spăla bine cu apă și săpun și se clătește cu apă clocotită și se poate mânca în condiții de siguranță

Am coaja un morcov, deoarece Cred că este foarte dificil să se spele murdăria. Dar, după ce acest articol voi încerca să-l spele bine. )

Ideea, desigur, este a ta. Dar eu nu părăsesc coaja dacă poate fi tăiată. Am fost atât de crud ar primit, dar producția de alta, eu nu văd. Magazine pentru legume și fructe își păstrează aspectul perfect, se ocupe de tot felul de produse chimice. Pur și simplu taie coaja, aceste produse chimice nu intră în gură.
Și în cazul în care nu morcovul, nu este necesar să-l prelucreze în pământ. Ce e în pământ. Sunt sigur că morcovul a fost plantat pe pământ nu pur negru! Tot acolo îngrășământ „util“ pentru o creștere rapidă și maturare prezent. Și nu trei morcovi, particulele nu sunt eliminate. Și din nou în gură.

articole similare