10 Întrebări pentru liderul Richard Van Wageningen

1. De ce ai devenit lider? Ce te motiveaza?

fostul meu sef al companiei Lucent Technologies mi-a oferit o dată pentru a participa la programul de a identifica talente, „leadership.“ Apoi mi-am dat seama că aș putea reuși în acest domeniu. Ce mă motivează? Un sentiment de independență și de capacitatea de a crea ceva nou.

2. Ce se poate face cel mai bine? Cum de a dezvolta această abilitate?

Cred că am distinge judecata, entuziasmul și încrederea în sine. Dezvoltarea acestor trăsături mă ajută la întâlniri cu partenerii, să le monitorizeze și, desigur, de comunicare. Această comunicare cu persoane diferite, face posibilă pentru a deveni conștienți de punctele forte și punctele slabe ale acestora.

3. succes, care este deosebit de mândru. În general, ceea ce este succesul?

Poate că, în plus față de încheierea unui număr de tranzacții importante (o realizare, iar poziția sa actuală în British Telecom), sunt mândru că soția mea și cu mine atât a trăit și a lucrat în mai multe țări și s-au bucurat întotdeauna. Pentru mine, succesul - este obtinerea placere de atins. Nu contează cât de mare o realizare, principalul lucru - pentru a obține satisfacție de la ceea ce faci.

4. Nerespectarea care amintesc. Ce lecții ați învățat de la ea?

Nu vreau să vorbesc despre un anumit eșec, dar din cauza tot ce sa întâmplat cu mine, am făcut o concluzie: este necesar să fie extrem de atent, atent, în orice moment. Eșecurile pe care le suferă, de multe ori din cauza faptului că noi credem ceva de la sine, uneori fără o justificare suficientă. De exemplu, presupunem că oamenii citesc scrisoarea noastră și a dat seama că ne-am dorit să-l aducă, fără a verifica-l în mod corespunzător.

5. Cine sunt oamenii celebri din trecut și te face simpatie?

Am să adere la regulile, „Nu te face un idol.“ Dar eu simpatizez cu cei care au obținut o afacere mare, nu numai material, ci și spiritual (de exemplu, în artă, literatură).

6. Cât de mulți dintre foștii săi colegi / lideri ai influențat mai mult decât altele?

fostul meu șef de Lucent Technologies, care mi-a trimis să conducă drumul. El uimitor recunoaște cu precizie în alte puncte forte. Am fost, de asemenea, foarte impresionat de colegul care a continuat să lucreze, fără scădere mâini, în ciuda detectarea cancerului. El a revenit și sa întors să lucreze la poziția de lider și pare mai energic decât alte persoane sănătoase.

7. Cum vă asigurați că oamenii fac ceea ce vrei?

Lucrul la proiect, mă aștept angajament deplin din partea colegilor. Iar principalul lucru aici - pentru a infecta personalul cu același entuziasm cu care vă confruntați cu tine. Cred că e posibil, dacă aveți încredere în oameni și pierde niciodată simțul umorului.

8. Cum te simți diferit de el acum cinci ani?

Desigur, am devenit mai experimentat, deși nu pot spune că sa schimbat ca persoană în ultimii cinci ani.

9. Ce fel de cărți despre afaceri credeți că este cel mai bine?

"Cum de a crea un brand puternic," Leslie Chernatoni. Cartea este, în opinia mea, este interesant pentru toți managerii care lucrează pe piețele mondiale: arată relația dintre brand și acțiunile tuturor angajaților.

10. Care este interesul principal altul decât locul de muncă și de familie?

Articole populare:

articole similare