Cum să elaboreze un contract de angajare a spațiilor

Atunci când angajarea unei locuințe trebuie să știe cum să elaboreze un contract de închiriere spații de locuit.

Acest lucru se aplică, în calitate de proprietar de locuințe și chiriaș. Să vedem cum să execute contractul de închiriere spații de locuit.

Stimați cititori! Articolele noastre vorbesc despre modalități tipice de rezolvare a problemelor juridice, dar fiecare caz este unic.

Dacă doriți să învățați cum să rezolve exact problema - formular online de contact consultant dreapta. Este rapid și gratuit!

Conceptul unui contract de închiriere rezidential

KodekseRumyniyastatey civilă 671 a constatat că între proprietarul locuinței și acordul chiriaș este semnat. Acest prim contract se obligă să transfere la o altă parte a relației contractuale utilizarea temporară a locuințelor, destinate pentru locuit. Chiriașul sau locatarul acest acord se angajează să facă plata la timp a chiriei stabilite de tratat.

legiuitorul român nu a considerat că este necesar să se impună un acord de închiriere din partea rezidențială să înregistreze documentul care atestă notarul său sau. Acest lucru înseamnă că acordul se face în scris liber.

Pentru contractele de angajare sunt premise doar acele acorduri care stabilesc procedura de transfer al acesteia, utilizarea, etc. individuală. În cazul în care obiectul contractului este transferat la o entitate juridică, astfel de relații juridice sunt reglementate de alte documente, chiar dacă se presupune că entitatea va utiliza spațiile închiriate pentru cazarea oricărei persoane, cum ar fi proprii lor angajați.

Cum să elaboreze un contract de închiriere spațiilor de locuit (martor)?

După cum se poate observa din cele de mai sus, pentru pregătirea contractului de angajare a spațiilor nu au nici o formă stabilită. Prin urmare, toate formele posibile, care pot fi descărcate sau obținute în birourile juridice sunt profesioniști și persoane competente doar la întâmplare. Același lucru pe care îl pot face. Principalul lucru în pregătirea acestui document - să urmeze o anumită structură. Acest acord va da o formă corectă, care este prezentat pentru astfel de documente.

Primul lucru pe care să se arate ca numele contractului. În cazul nostru, este un contract de închiriere spații de locuit. Pe linia de mai jos, pe partea stângă a intra în oraș, care este un acord, iar partea dreaptă a pus data semnării lui. O altă linie de mai jos, trebuie să specificați numele, prenumele și patronimicul părților la acord, specificând cine este proprietarul, și care - de către angajator. Se pare ca acest lucru: „Sidorov Andrey Nikolaevici, apoi Proprietar și Nikolaev Petr Ivanovich, atunci angajatorii care sunt trimiși de către părțile la acord au convenit asupra următoarelor“

În acest caz, în cazul în care camera de zi este disponibil pentru a fi utilizat cu aparate și mobilier, următorul paragraf va fi afișat. Atunci când acordă un apartament gol este, de asemenea, demn de remarcat. După aceea, la punctul №3 precizează drepturile și obligațiile acordului părților. Du-te la elaborarea prezentului alineat responsabil. Dacă aveți de gând să închirieze un apartament cu un vechi sau aparate noi, care se va repara în caz de eșec? Pe seama cui va fi numit un instalator? Cine va plăti pentru întreținerea de specialitate de apel un aparat de aer condiționat sau încălzire independentă de apă?

Acestea sunt probleme foarte importante, iar dacă acestea nu sunt precizate în tratat, în viitor, poate fi un conflict între chiriaș și proprietar. Stabilirea procedurii de soluționare a problemelor în document, puteți evita o mulțime de probleme.

Principalele atribuții ale chiriaș aparține:

  • Folosind proprietatea de ședere personală cu dreptul de a transfera la subinchiriere sau fără ea;
  • Introducerea la timp a chiriei;
  • Plata utilităților și a energiei electrice;
  • Menținerea în interior curățenie și ordine;
  • Punerea în aplicare a reparații minore, în cazul în care carcasa este disponibil pe termen lung.

Drepturile chiriaș sunt:

  1. Cazare pe zona închiriate;
  2. Utilizarea tuturor bunurilor disponibile pe zona închiriate în scopul propus;
  3. Pentru a cere de la proprietarul de revizuire de închiriere de locuințe.

Este responsabilitatea proprietarului de proprietate este inclus în transferul de stare locuibila, să-l viziteze în zilele strict prevăzute pentru a verifica starea contractului subiect, găzduind o revizie. La dreptul său este de a primi plata pentru contractul de închiriere, posibilitatea de a crește-l într-o anumită perioadă de timp specificată.

Punctul important, care se referă la suma, procedura de plată de leasing și condițiile de plată sale, posibilitatea de a crește ea. Acordați o atenție deosebită la ordinul de transfer de bani. Cum va-chiria fixă, din mână în mână? o mai bună definire a transferului de bani printr-un cont bancar sau de card.

Următoarea întrebare, care nu este mai puțin importantă, procedura de reziliere a contractului de închiriere. Aceasta se referă la momentul notificării părților cu privire la intenția de a rezilia acordul. În cazul în care nu se înregistrează, apoi intrarea în vigoare a dispozițiilor de drept civil, stabilind perioada de 3 luni. Acest lucru înseamnă că dorința exprimată de a părăsi apartamentul pentru câteva săptămâni sau luni, chiriaș prin instanțele de judecată poate fi obligat să plătească pentru închirierea unui apartament este încă 2-2,5 luni. Prin urmare, este mai bine să se stabilească astfel de momente de 2-4 săptămâni.

Când toate cele mai importante elemente sunt înregistrate, du-te la probleme minore care indică „alte condiții“. Acestea sunt guvernate de întrebări despre cine poate sta cu chiriaș în obiectul contractului, dacă ar putea obține un animal de companie, dacă un contract supus înregistrării de stat, plata în avans, depozit de securitate garantat (a se vedea Ce este un depozit de siguranță atunci când închirierea unui apartament.) - etc. .

Setați durata acordului. Legea civilă prevede că astfel de acorduri nu sunt valabile mai mult de 5 ani. Prin urmare, lipsa de menționare a acestei probleme într-un document, face automat invalid după cinci ani. Dar puteți face cu condiția ca în cazul în care, la expirarea acestei perioade, nici una dintre părți nu declară dizolvarea sa, acordul este considerat a fi o continuare a următorii cinci ani. În acest caz, nu va trebui să semneze un nou contract de închiriere.

Separat specifica procedura de soluționare a litigiilor, cu toate că, în multe cazuri, aceasta este doar o declarație a modului în care legiuitorul a prevăzut soluționarea litigiilor de drept procesual civil.

Încheia întocmirea documentului specificând pașaport și datele de contact ale părților și semnăturile acestora.

În cazul în care pentru a descărca contractul de închiriere a spațiilor (eșantion)?

Găsiți un bun exemplu al unui contract de închiriere rezidential poate fi pe site-ul nostru. Puteți căuta în continuare sfatul consultantului nostru on-line. El este gratuit vă va instrui cum să ajungă mai bine la un acord care a fost benefic pentru tine.

Având în vedere aceste recomandări, avocații noștri oferă un contract standard de angajare a spațiilor, vă va spune cum să se comporte în timpul negocierilor, și a oferit serviciile sale să acționeze în numele dumneavoastră în pregătirea și semnarea documentului. Acest lucru are avantajele sale. În primul rând, există posibilitatea de a închiria locuințe în condiții favorabile, ceea ce va permite de a economisi mai mult de o mie de ruble. În al doilea rând, o astfel de abordare s-ar proteja de fraudă, pe care mulți au constatat că pe piața tranzacțiilor imobiliare.

Dacă sunteți cazat la opțiunea de a descărca un contract de probă, apoi se ține cont de faptul că totul se face fără a se ține cont de specificul afișează cazuri generale, acesta poate găzdui o condiție inacceptabilă pentru tine. Deci, verificați dacă respectă cerințele dumneavoastră atunci când descărcați orice probă.

Am nevoie de un act de recepție și transmitere în contractul de închiriere spațiilor de locuit?

Nevoia de a face actul de transfer și de acceptare este foarte importantă. Dacă nu, atunci va fi dificil să se dovedească faptul că orice dispozitive sau mobila au fost deteriorate în timpul funcționării. În realizarea sa la închirierea de spații este proprietari interesați. Dar, în cazul în care se face o astfel de act, atunci rezilia contractul în elaborarea actului de transfer și de acceptare de către chiriaș proprietarului însuși este chiriaș interesat.

Actele de active de primire și transmitere sunt parte integrantă a contractului de închiriere. Prin urmare, după încetarea acordului, în cazul în care raportul de acceptare întocmit în etapa semnării contractului, locatarul este obligat să se prevadă elaborarea aceluiași act în momentul camerei. În caz contrar, proprietarul de proprietate îl poate da în judecată în instanță și să ceară toate specificate în actul original al proprietății reveni. Din punct de vedere juridic, în cazul în care există un document pe care a fost luat în posesia temporară de proprietate, ar trebui să fie un document în care a fost trecut înapoi.

Stimați cititori! Dacă aveți întrebări despre „Cum se scrie un contract de angajare a spațiilor“ sau orice alte întrebări, adresați-vă acum ihpryamo - consultant formular online de contact.
Este rapid și gratuit!

A fost de înregistrare utila? Da Nu 5 din 8 cititori găsi înregistrări utile.

articole similare