10 Fapte despre academicianul Pavlov

Parcele și detalii din viața celebrului fiziolog, pe care abia îl cunoșteați.

Ivan Petrovici Pavlov - unul dintre cei mai renumiți fiziologi din lume, a eclipsat profesorii, un experimentator curajos, primul laureat al Premiului rus de la Nobel, un posibil prototip al profesorului Bulgarov, Preobrazhensky.

Este uimitor, dar ei știu destul de puțin despre personalitatea sa la domiciliu. Am studiat biografia acestei persoane eminente și v-am spus câteva lucruri despre viața și moștenirea sa.

Acest lucru poate fi interesant:

10 Fapte despre academicianul Pavlov
Dificultăți ale marilor oameni de știință

Ivan Pavlov sa născut în familia unui preot din Ryazan. După școala spirituală, a intrat în seminar, dar, spre deosebire de dorințele tatălui său, el nu a devenit cler. În 1870, Pavlov a descoperit cartea lui Ivan Sechenov "Reflexele creierului", a devenit interesată de fiziologie și a intrat în Universitatea din Sankt Petersburg. Specialitatea lui Pavlov a fost fiziologia animalelor.

10 Fapte despre academicianul Pavlov

Profesorul favorit al lui Pavlov a fost Ilya Tsion, una dintre cele mai controversate personalități ale timpului său. Pavlov a scris despre el: "Am fost direct uimiți de simpla expunere a lui, a celor mai complexe întrebări fiziologice și a capacității sale cu adevărat artistice de a pune în practică experimente. Un astfel de profesor nu este uitat toată viața lui ".

Zion a iritat mulți colegi și studenți cu integritatea și integritatea sa, a fost un vivisector, un anti-darwinist, care sa certat cu Sechenov și Turgenev.

Odată la o expoziție de artă a luptat cu artistul Vasily Vereshchagin (Vereshchagin la lovit cu o pălărie pe nas, iar Zion a susținut că sfeșnicul). Există o opinie conform căreia Sion a fost unul dintre compilatorii "Protocoalelor bătrânilor din Sion".

10 Fapte despre academicianul Pavlov

Zion și elevul Ivan Pavlov în laboratorul fiziologic.

Acest lucru poate fi interesant:

10 Fapte despre academicianul Pavlov
Cum credeți laureații Nobel?

Pavlov a fost un adversar ireconciliabil al comunismului. "Nu credeți în revoluția mondială. Semănați în lumea culturală nu o revoluție, ci un fascism cu mare succes. Înainte de revoluție, fascismul nu a fost ", a scris el lui Molotov în 1934.

Când purcelurile au început între inteligenți, Pavlov a scris într-o furie lui Stalin: "Astăzi mi-e rușine că eu sunt rus". Dar chiar și pentru astfel de afirmații, omul de știință nu sa atins.

El a fost apărat de Nikolai Buharin, iar Molotov a trimis scrisorile lui Stalin cu o semnătură: "Astăzi, SNK a primit o nouă scrisoare de prostii de la academicianul Pavlov".

Omul de știință nu se teme de pedeapsă. "Revoluția ma prins aproape 70 de ani. Și în mine am crezut cu fermitate că termenul de viață umană activă este de 70 de ani. Și de aceea am criticat cu îndrăzneală și deschis revoluția. Mi-am spus: "La naiba! Lăsați-i să tragă. Totuși, viața sa terminat, voi face ceea ce-mi cere demnitatea. ""

Copiii lui Pavlov erau numiți Vladimir, Vera, Victor și Vsevolod. Singurul copil al cărui nume nu a început la B a fost Mirchik Pavlov, care a murit în copilărie. A trăit o viață scurtă, iar cel mai mic, Vsevolod: a murit cu un an înaintea tatălui său.

În satul Koltushi, unde locuia Pavlov, se uitau mulți oaspeți eminenți.

În 1934, Pavlov a fost vizitat de laureatul Nobel Niels Bohr împreună cu scriitorul său de soție și de știință, Herbert Wells, cu fiul său, zoologul George Philip Wells.

Cu câțiva ani în urmă, Herbert Wells a scris pentru The New York Times un articol despre Pavlov, care a contribuit la popularitatea cercetătorului rus din vest. După ce a citit acest articol, tânărul savant literar Berres Frederick Skinner a decis să-și schimbe activitățile și a devenit un psiholog comportamental. În 1972, Skinner a fost numit cel mai remarcabil psiholog al secolului XX, potrivit Asociației Americane de Psihologie.

10 Fapte despre academicianul Pavlov

Herbert Wells îl vizitează pe Ivan Pavlov.

Citiți și:

10 Fapte despre academicianul Pavlov
Știință pentru săptămână: rămas bun, Rosetta; Bună, Nobel

Pavlov era un colecționar ardent. Mai întâi a strâns fluturi: a crescut, a fost prins, a cerșit de prietenii călătoriți (perla colecției a fost albastru strălucitor, cu un luciu metalic, un fluture din Madagascar). Apoi a devenit interesat de timbre: printul siamez ia dat o dată timbrele statului. Pentru fiecare zi de naștere a unuia dintre membrii familiei, Pavlov ia dat o altă colecție de lucrări.

Pavlov a avut o colecție de picturi, care a început cu un portret al fiului său, pe care Nikolai Yaroshenko la împlinit.

Pasiunea pentru colectarea lui Pavlov a fost explicată prin reflexul țintei. "Viața numai a acestui lucru este roșu și puternic, care toată viața aspiră să atingă în mod constant, dar niciodată nu atinge obiectivul sau cu același ardor trece de la un țel la altul. Toata viata, toate imbunatatirile, toata cultura sa se face prin reflexul scopului, se face numai de catre oameni care se straduiesc pentru unul sau celalalt scop pe care ei il pun in viata ".

Imaginea lui preferată a fost "Trei eroi" de Vasnetsov: fiziologul a văzut imagini de trei temperamente în Ilya, Dobryna și Alyosha.

10 Fapte despre academicianul Pavlov

Acesta este câinele.

Pe cealaltă parte a Lunii, lângă craterul lui Jules Verne, se află craterul lui Pavlov. Și între orbitele lui Marte și ale lui Jupiter, asteroidul (1007) de la Pavlova, numit și după fiziolog, se rotește.

Pavlov a primit Premiul Nobel pentru o serie de lucrări privind fiziologia tractului digestiv în 1904, opt ani după moartea fondatorului său. Dar în discursul Nobel, laureatul a spus că căile lor au trecut deja.

Cu zece ani în urmă, Nobel la trimis lui Pavlova și colegului său Marcelia Nentsky o sumă mare pentru a-și susține laboratoarele.

"Alfred Nobel a manifestat un interes deosebit în experimentele fiziologice și ne-a oferit câteva proiecte foarte experimentale de experimentare care au atins cele mai înalte scopuri ale fiziologiei, problema îmbătrânirii și morții organismelor". Astfel, putem presupune că a primit Premiul Nobel de două ori.

O astfel de persoană se ascundea în spatele numelui puternic și al bărbii stricte a academicianului.

În proiectarea articolului este folosit un cadru din filmul "Inima câinelui".

Articole similare