6 te omoară din vedere factori necunoscuți

6 te omoară din vedere factori necunoscuți

formare

Oamenii de știință britanici pe propria lor experiență convins că învățământul superior este statistic poate afecta vederea de două ori la fel de des ca media. Este toate cărțile și ecrane de computer.

Decizia de a abandona studiile (dacă studiați) nu este, probabil, în valoare de ea, așa că încercați să limiteze timpul monitorului și de a găsi un hobby pe care le va scoate din public (sau la birou) pe stradă.

degetele

Frecarea ochi treaz Cauzeaza deteriora capilarelor delicate din jurul pleoapei, ceea ce duce la îmbătrânirea prematură a pielii. Chiar mai rău - freca ochii după o rafală de vânt pe o plajă de nisip: corpuri străine pot zgâria corneei și pot provoca hipersensibilitate la lumină sau infecție poate afecta vederea.

Soluție Dacă într-adevăr mâncărime pentru a freca ochii, folosiți inelul, în loc de degetul arătător. Presiunea va fi mai puțin, iar ochii tai vor sta mai tânără.

Eschivarea de la încărcare pentru ochi

globii oculari dvs. mușchii de control. Și, la fel ca bicepsul, care au nevoie de instruire. Și uitându-se la un moment dat pe ecran pe tot parcursul zilei - e ca și cum să se deplaseze numai de la o mașină la birou și de mirare ca ai picioare slabe.

Soluția de rezolvare În cazul în care munca ta este conectat cu calculatorul, asigurați-vă că pentru a efectua exerciții pentru ochi. Și asigurați-vă că monitorul nu este în picioare prea aproape de tine (cel puțin 30 cm). Nu vrei să mergi pentru corectarea vederii cu laser? La fiecare 20 de minute de traducere uita-te la ceva în depărtare, și apoi înapoi la ceva mai aproape de 15 secunde. Se repetă de cinci ori pentru a elimina oboseala ochilor.

vreme bună

Știi deja că razele UV sunt dăunătoare nu numai pentru pielea ta, ci și pentru ochi. De aceea, utilizați nu numai de protecție solară, dar, de asemenea, ochelari de soare. Dar razele pot fi dăunătoare, iar din spatele norilor, provocând cataracta și maculopatie.

Ochelari de soare decizie în absența soarelui cuiva poate părea aroganță. Dar sănătatea este mai important, nu-i așa?

Din cauza fumatului a crescut riscul de pierdere de patru ori, iar riscul de cataracta - trei oameni de stiinta de la Harvard spun.

În primul rând, arunca fum. În al doilea rând, lăsați în jos salata. Conținuți în viziunea foaie de noapte verde imbunatateste luteina, carotenoide beta si intarzierea imbatranirii a retinei. Există mulți morcovi, și chiar mai mult în Kale.

Fiecare plic chipsuri rostogolește cantitatea de acizi sare și acizi grași omega-6, care sunt uscate și provoca iritații ale ochilor. Același lucru este valabil pentru orice alimente sarate.

Bea mai multă apă și să mănânce mai mult somon. Uleiul de pește conține omega-3, care afectează în mod pozitiv hidratarea ochiului.

Educație? Ei bine, nu aș spune așa. Citind cărți? aterizare Cele mai incorecte. lectură în timp ce mănâncă la masă, situată. Dar, cu monitoare, da, total de acord. Ceva ce nu poate fi frecat, așa că este încă părinții ca un copil învățat. Radiațiile solare. Este de asemenea adevărat
Asta e despre chipsuri prima dată când am auzit, dar în mod clar acest lucru nu este hrana normală.
Sanatate pentru tine toate! Ai grija de tine!

Foarte interesant, acum există o justificare pentru a dovedi fiului său că chips-uri - rău.
La punctele de soare - de asemenea, sunt de acord.
Eu locuiesc în sud și du-te la ochelarii, chiar și în timpul iernii (deși iarna aici se fi doar parțial numit) mă pe tambur pe care oamenii cred.
Sănătatea este importantă și pe bună dreptate.
Dar cu țigări este o problemă dificilă.
Ea nu funcționează pentru mine cu această parte infecție, pentru că am înțeles că este mănunchi dăunătoare și urât, dar nu pot să renunț.
Și totuși, în articol, de ce nu se spune despre gazele de eșapament și smog în orașele mari, am citit undeva că acest lucru este, de asemenea, nu de gheață pentru vizualizarea și ochiul naturale se usuca umezeala.
Ochii trebuie să aibă grijă, nu de o ambuscadă este completă, mai mult de 80% din informațiile care o persoană primește prin văz, deci fără ea nu.

Ha-ha! M-am gândit, de asemenea, în primul fiu și jetoanele))
Punctele trebuie, de asemenea, să ia de înaltă calitate, lucrurile nu ieftine, sau chiar mai rău se poate face. Dar țigări ma ajutat la guma de nicotina, si anume guma si patch-uri nu sunt inutile. Și, desigur, o mare dorință și o promisiune fiului său (este necesar să se stabilească un exemplu) Și da, atmosfera din oraș afectează în mod negativ asupra totul.

articole similare