1 Sensul vieții

1 Sensul vieții
descendenții Grateful tatăl Gleba Kaledy - nu toate

Sensul vieții este simplu. „Fiți sfinți, căci Eu sunt sfânt“ (1 Petru 1:16) - zice Domnul, și să depună eforturi pentru acest lucru este adevărat obiectivul nostru. Nu construi o casă și nici măcar nu dau naștere fiilor, și este acest lucru - să devină un sfânt.

Și când oamenii au părăsit deja această lume, devine clar dacă acesta este scopul vieții sau nu este setată. Am vrut să devin un sfânt.

Despre tatăl lui Gleb clar că el a vrut cu toată inima lui să facă acest lucru. Și vreau să cred că el a ajuns.

1 Sensul vieții
Hleb și Lidiya Kaleda

De ce înțelegi? Nu știu. Poate pentru că alunecă la fel de ușor pe limba în raport cu cuvânt necunoscut (și nici măcar nu m-ar fi văzut) omului - „tată“.

Sau poate, pentru că vocea lui (, de modă veche, cu consoane o mustrare blândă staromoskovskogo) pentru filmul de arhivă se adresează fiecăruia dintre noi: „Animalele sunt de așa natură cu ceea ce iese din pântecele mamei sale. Angels - deci, ce ar trebui să fie în eternitate. O persoană se poate ridica cu ajutorul lui Dumnezeu, înainte de starea angelică, sau să scadă sub animalului. Acesta conține semințele vieții diverse. "

Și doriți să executați imediat la locul unde se aude vocea. Acoperire și panted: „! Ascultă, trebuie să-ți spun“.

Dar, în cazul în care pentru a rula în cazul în care proprietarul său timp de douăzeci de ani, așa cum există în această lume?

1 Sensul vieții
Li înainte de seara de neuitat în Manastirea Vysokopetrovsky

Ea plutea în aer fum gros tămâie, și o inimă bucurie specială umplut, cântă de-a lungul aproape cele mai frumoase cântările din lume: „Cu spiritele sufletului doar decedat robului Tău, Mântuitorule, pacea, menținându-lea în viața binecuvântată, care se varsă în tine, Iubitorule de oameni.“

Simțind această bucurie de Paște în templu, un băiețel amuzant, înainte de picioare atenția, brusc izbucni din mâinile bunicului și a fugit cu nerăbdare să ajun, în care tatăl strict gri delict de argint a servit o litanie de stră-bunicul, și părea să fi început de sine servi : arcul, fluturand cadelnita imaginar.

În picioare în jurul poporul lui Dumnezeu a zâmbit, și doar o singură persoană nu a schimbat concentrat, expresia rugătoare - se confruntă cu mama Juliana (Khaled), în picioare, înconjurat de surorile ei, sfântul lăcaș.

Alți doi copii tatălui lui Gleb - Părintele John și părintele Chiril - au fost printre preoți care deservesc. Fum cadelnita a crescut Rang în sus. „Cu sfinții da odihnă, Hristoase, sufletul robului Tău“ - el a cântat refrenul ... În spatele lui, în liniște să nu se strice cântând, și oamenii au cântat.

1 Sensul vieții
Părintele Gleb în închisoare

Preoția - serviciul cel mai responsabil, care poate fi demn pentru om. Nu este nimic pe pământ deasupra acestui serviciu: stau înaintea tronului lui Dumnezeu și mijlocesc pentru oameni.

Ceea ce este nevoie astăzi pentru a deveni preot? Introduceți seminarul, este bine să termine, să fie ordinat. Acum, aceasta este calea obișnuită la preoție.

Dar asta a fost modul în care părintele Gleb.

iereystvo lui, anticiparea lui înaintea Domnului este încoronarea, rodul vieții sale, din copilărie asociat cu Hristos.

1 Sensul vieții
A. Hleb și svschmch. Vladimir Ambartsumov - tatăl său spiritual.

credință sinceră de cereale semănate în inima Gleba Kaledy viitor Mucenic Vladimir Ambartsumov - Khaled sa dus la el în biserica Sf. Nicholas la lojă. Thatched În 1930 Gleb întâlnit cu Lida, fiica tatălui său, Vladimir, și au lovit o adevărată prietenie, puternic, Christian.

În 1937, Vladimir Ambartsumova tatăl a fost arestat. Condamnat la 10 ani, fără dreptul de corespondență. Atunci nu știam ce înseamnă, și Lida a plecat decât o dată la Lubianka, în speranța de a găsi cel puțin un fel de tată dragă. Hleb sa dus la ea, a așteptat aproape și sa rugat. Nimic mai greu de aceste campanii în viața ei nu au - de fiecare dată, toată dragostea și speranța ei prăbușit pe gheață. „Ambartsumov?“ - nu ridica ochii lui, a cerut din nou netedă NKVDshnik. - „fără mijloace de comunicare!“ Și trântește fereastra, ca și în cazul în care au fost trase focurile de armă.

În anul arestării lui Lida avea cincisprezece ani, și Gleb - șaisprezece ani.

Hleb a fost un impiegat și a servit într-o divizie mojar. El a participat la cele mai dure bătălii ale Marelui Război Patriotic: pe frontul Volhov, la Kursk și Stalingrad.

de multe ori El a scris scumpului său prieten Lydia, iar ea ia răspuns. Scrisorile sale sunt numerotate tineri (pentru a înțelege dacă toate primite), și el este semnat: „Fratele tău Gleb“

Voi fi sincer cu tine este ceea ce eu de obicei imposibil să se admită o rușine într-un fel. Am un sentiment profund pe care eu personal nu au nevoie de șanț, pentru că ceea ce se va întâmpla cu mine, nu este dependent de ele. Este foarte profund și durabil. Ei nu simt nevoia. Trench, desigur, sape, pentru ordinele superiorilor și de lucru se eschiveze inconfortabil atunci când tovarăși de lucru. Cu excepția cazului în noi nu avem o apărare puternică? Nu cred că, desigur, eu sunt ceea ce face paradă. Îmi amintesc: „Să nu ispitești pe Domnul.“ Și bravirovanie lipsit de sens doar să fie ispitit. "

Există dovezi că sensul era adevărat: Gleb nu numai că a supraviețuit, dar nu a fost rănit chiar și atunci când supraviețuirea a fost aparent imposibil. Domnul l-a păstrat.

Prin 1972, Gleb Khaled realizat toate pentru a aspira în această viață de oameni.

Toate Domnul a dat lui. Tot el a avut - un loc de muncă favorit, familie frumoasă, șase copii și, în cele din urmă, un apartament minunat și bun, pentru epoca sovietică, situația financiară. El este respectat, om de știință recunoscut, șef al Institutului de Petrol Geologic Cercetare Științifică Unional.

Asta e doar toate astea pământești bunăstarea ar putea pierde la un moment dat, ca preot al Dumnezeului Celui Prea Înalt.

Cu toate acestea, el acceptă oferta Mitropolitului Ioan.

De ce este atât de riscat Metropolitan? După Vlădica John s-ar putea costa departamentul. De ce a făcut-o? Noi nu știm - Dumnezeu știe. Pe de o parte, în timp ce așteaptă pentru noua persecuție a Bisericii și „ofițerii de rezervă“ pregătite, pentru a le arunca în luptă, în cazul în care „uman“ nu va mai fi în funcțiune. Pe de altă parte - a fost cea mai înțeleaptă misiune. O astfel de persoană devine un agent secret al lui Dumnezeu. La Moscova bucătării 70, în cazul în care o lungă serate au fost căutați în conversații fără sfârșit adevăr și sensul vieții, oamenii, neștiind ce să spună preotului, imbues apa vie a Cuvântului lui Dumnezeu, care este purtat de cei care l-au cunoscut nu din cărți, ci din comuniune cu Dumnezeu viu - din propria lor experiență euharistice [1].

Dar a existat un al treilea motiv. Aici este povestea unuia dintre fiii tatălui lui Gleb, Protopopul Ioanna Kaledy. „Într-o zi la mine, prizonierii nutrite într-o închisoare din Moscova, ea a venit cu o cerere de a practica comuniune și prietenul ei, care se află în închisoare. Am fost de acord, și ea a plecat acasă, în cazul în care mirele a spus bunica că nepotul ei va administra împărtășania, preotul Ioann Kaleda. Ea a întrebat dintr-o dată: „Și acest lucru nu este fiul unui preot Gleba Kaledy, care a salvat tatăl meu?“ - și a spus o poveste uimitoare, care a fost lăsat de tatăl ei târziu.

În cei 30 de ani, acest om a fost așezat în tabără. O dată într-un vis a văzut un preot închisoare Gleba Kaledu, care a recomandat ca el să fie rapid rugat să hozrabot în interiorul taberei. A doua zi, el a cerut acest loc de muncă, și a luat-o, și în curând brigada lui a fost trimisă la așa-numita misiune, și anume de a lucra în condiții deosebit de dificile, și nici unul dintre ei a revenit în viață. "

Rămâne să adaug că deținutul a văzut acest vis, atunci când înainte de hirotonia părintelui Gleb avea aproape patruzeci de ani, iar el a fost născut în 1921, era încă un adolescent.

Un Dumnezeu - deja Priest. De aceea, el a hirotonit preot Mitropolitul Ioan om de știință: este voia lui Dumnezeu despre tatăl său Glebe a fost deschis.

Părintele Gleb începe să se servească. Unde? Înapoi în apartamentul său. Aici la îndemână om de știință cameră separată - se echipează templu acasă de familie.

“. Pe Lazăr sâmbătă, am făcut prima liturghie. Înainte de aceasta, totul a trebuit să fie organizate - adică, de la nimic pentru a face templu. Cum? Noi nu am dormit noaptea. Totul a trebuit să fie făcut în secret. Am cusut lenjerie stihar. Cât timp de noapte tricou; el este întotdeauna mă minte printre rufele. Benzi de țesătură furat. Felony nu a fost, a existat un consiliu de mare, care este fixat în față cu un știft de siguranță, cusute cruce, și de a primi mantaua. Cuvântul lui Dumnezeu, a găsit un pahar mare de vin, care a devenit Cupa. Un alt pahar de vin a devenit Paten. Ferestre de cabinet tot ce perdele a fost posibilă numai“. [2]

1 Sensul vieții
Cartea despre tatăl lui Glebe

Toate acestea în detaliu în filmul „Părintele Gleb“, iar acum a publicat în Concepție Mănăstire carte „H EBO și pământul tatălui lui Gleb.“ Dar pentru noi este important să înțelegem acest lucru: atât, în biserica sa de origine, care, la momentul liturghiei transformat biroul său, părintele Gleb aproape toată viața lui și a servit.

Optsprezece ani el a fost un preot sub acoperire, care sa rugat pentru serviciile familiei sale și un mic cerc de persoane apropiate. Preotul să nu primească pentru serviciul său la orice recompensă umană - fără premii sau promoții.

El doar a servit. Fac ceva ce Domnul la chemat.

El a stat în picioare înaintea scaunului de domnie, și a făcut sacrificiul de laudă.

Tot restul - este faimos peste tot ministerul închisoare țară, cursuri de catehism, rectorul care a fost, transformat ulterior în Universitatea Ortodoxă Sfântul Tihon, cartea sa - „Casa Bisericii“ și studierea Giulgiului din Torino - se potrivesc în mai puțin de patru ani de serviciu deschis .

Cum, încă mai trăiesc aici pe pământ sunt Biserica lui Hristos, putem ști dacă o persoană aproape de sfințenie? După roadele lor, zice Domnul.

La copiii imagine generale și nepoții tatălui Gleb ar putea potrivi abia în cadru - patruzeci, probabil, și asta nu e tot.

Sons - protopopi: rector al Bisericii Moscova a Trinității în Gryazeh la tatăl Pokrovsky Gates, John, și rector al Noii martiri și mărturisitori în tatăl Butovo română Chiril. Un alt fiu - cunoscut de-a lungul Moscova psihiatru, Dr. Vasiliy Kaleda. O fiică - Stareța Conceptie Convent Mama Juliana, o alta - Aleksandra Zaytseva - medic, mama a cinci copii, văduva unui preot, acum maicile concepției Convent.

„După roadele lor îi veți cunoaște. Culeg oamenii struguri din spini sau smochine din mărăcini? Chiar și așa, orice pom bun face roade bune „(Matei 7: 16-17).

articole similare