5 sfaturi despre cum să devii mai energic

Ar trebui să ne gândim la această problemă. La urma urmei, în loc să se lupte cu somnul la locul de muncă sau cu oboseala cronică - merită analizată sursele de energie ale acestor oameni. Unde găsesc mașina lor de mișcare perpetuă și reactorul nuclear. Pentru a câștiga această energie minunată datorită experienței lor.

Acum câteva săptămâni am rămas cu prietenii mei la Moscova. Sunt oameni foarte interesanți și de când le-am văzut ultima dată când s-au schimbat foarte mult. Erau foarte îndrăgostiți de el, ca toți ceilalți - beau bere seara și mănâncă pizza pe canapea. Dar ceea ce am văzut! Era foarte activă, se potrivea fizic și era destul de sănătoasă - un cuplu căsătorit. În timp ce le-am vizitat, nu am comandat odată livrarea de sushi Butovo. Este un astfel de cartier al Moscovei, oarecum amintește de Troeschina de la Kiev.

Am fost foarte interesat de cum au atras atât de multă vitalitate? După cum sa dovedit, pentru a deveni o persoană energică, nu trebuie să folosiți nici o pastilă de miracol pentru a bea cafea și energie. Și nici măcar nu trebuie să aibă starea de sănătate a atletului. Au derivat reguli simple care le-au permis să-și mărească nivelul de activitate.

Cred că nu este necesar să ascundeți aceste sfaturi în secret, așa că vreau să împărtășesc cele cinci sfaturi despre cum să devii mai energic:

1. Mâncați în mod regulat

Micul dejun, prânzul și cina, precum și una sau două gustări ușoare - aceasta este regula de bază. Și nu poți să-l rupi. Corpul tau are nevoie de o dieta completa si sanatoasa. Cu cât mâncați mai puțin, cu atât va fi mai greu pentru dvs. Treptat, corpul dvs. va începe să piardă sau mai degrabă să economisească energie. Reaprovizionează-o și dă-i puterea poate doar alimente întregi.

2. Ia micul dejun

Dacă sunteți pe o dietă, săriți mai bine cina, dar asigurați-vă că aveți micul dejun. Micul dejun ar trebui să fie plin și nutritiv. Pentru a deveni mai viguros, este mai bine să mănânci - proteine, carbohidrați și vitamine. Ele se găsesc în ouă, lapte, brânză și fructe. În plus, terci de cereale este util, pentru stomacul tău ei vor fi pur și simplu de neînlocuit. Un astfel de mic dejun sănătos și plin poate stabiliza gustări ulterioare sau întârzieri la prânz și cină. Acest lucru va aduce energie corpului dumneavoastră pentru prima jumătate a zilei.

3. Carbohidrați

Fiți mai viguroși, veți ajuta carbohidrații. Ei dau corpului nostru jumătate din energie. Ele conțin în cartofi, pâine, cereale, macaroane și fasole. Reducerea carbohidraților în organism duce la oboseală și apatie. În plus, carbohidrații afectează cantitatea de zahăr din sânge și își stabilizează nivelul.

De asemenea, fierul joacă un rol important în corpul nostru. Fier - transportă oxigen în tot corpul și le umple cu celule ale corpului nostru. Deficitul de fier duce la anemie și boli grave. Frecvenți sateliți de deficit de fier: amețeli, slăbiciune, oboseală, apatie, somnolență. Majoritatea fierului se găsește în carne și fructe roșii, cereale, pâine. Și cel mai important, că fierul ar fi mai bine asimilat, să-l utilizați împreună cu vitamina C.

Articole similare