6 Modalități de dezvoltare a asertivității

Persoanele cu gândire asertivă știu că au drepturi, dar își dau seama că și alte persoane au dreptul să facă acest lucru.

Asertivitatea este abilitatea de a vă transmite gândurile, opiniile, nevoile și sentimentele într-o manieră directă, sinceră și corectă. Aceasta înseamnă menținerea drepturilor omului și, în același timp, să nu insulte sentimentele altora și să nu le nege propriile drepturi. Când sunteți asertiv, veți prelua controlul asupra vieții voastre.

În relațiile cu alți oameni, alegem unul dintre cele trei stiluri de comportament: pasiv, agresiv și asertiv.

Stil pasiv

Persoanele cu stil pasiv tind să pună prioritățile și nevoile celorlalți deasupra lor. Ei nu cred că sunt vrednici de apărarea drepturilor lor și se simt incompleți.

Oamenii pasivi consideră că asertivitatea este prea dificilă, în timp ce propriul lor stil deschide noi orizonturi pentru ei. Ei simt (de regulă subconstient) că sunt slabi, incompetenți și, prin urmare, nu îndrăznesc să ia nici o decizie în viața lor.

Oamenii aleg un stil pasiv de comportament atunci când consideră că este mai bine să nu se alăture și să nu provoace conflicte, deși în realitate o astfel de strategie funcționează extrem de rar. Ele nu sunt respectate, sunt tratate cu milă. Toate acestea în complexul duce la o scădere a stimei de sine, a depresiei, a stresului și a sindromului victimei.

Limba corpului persoanelor pasive:

  • Evitați contactul vizual.
  • Treceți de la un picior la altul.
  • Gorby.
  • Fixați-vă corpul când vorbiți.

Stilul agresiv

Oamenii cu un stil de comportament agresiv caută dușmani în jurul lor, intră în conflicte și își apără drepturile într-un mod prea aspru. Agresiunea încalcă drepturile altora. Ei tind să concureze cu oamenii și să-și demonstreze în fiecare zi valoarea lor ca persoană. Ei literalmente bateau pe alții din respect și atenție pentru ei înșiși.

Acest stil de comportament este învechit și nu funcționează chiar și acolo unde a înflorit - în afaceri. Acești oameni sunt indignați, ignoranți și au abilități slabe de comunicare. Ei nu sunt capabili să construiască o relație bazată pe respect, ci numai pe frică.

Limba corpului oamenilor agresivi:

  • Îndreptați degetul cu persoana cu care vorbiți.
  • Apelați sau ridicați vocea.
  • Strânge pumnii.
  • Prea multă înclinație față de interlocutor și privirea în ochii lui pentru mult timp.

Stilul asertiv

Persoanele asertive au grijă de sentimentele și emoțiile celorlalți și de aceea sunt capabili să critice, să ceară sau chiar să se plângă într-un mod delicat.

Ele sunt flexibile, astfel încât fiecare situație este tratată individual, spre deosebire de oamenii agresivi. Ei sunt respectați și apreciați, își controlează complet viața.

Limba corpului oamenilor asertivi:

  • Atitudine dreaptă și stabilă, față în față interlocutorului.
  • Mențineți contactul vizual discret.
  • A vorbi cu încredere și în mod clar suficient de puternic pentru ca cuvintele lor să fie auzite de toată lumea.
  • Vorbiți liber, fără ezitare și cu încredere în voce.

Pentru a dezvolta un stil asertiv de comportament în tine, trebuie să urmezi sfaturi simple.

1. Setarea obiectivelor

Acum că ați realizat importanța asertivității, este important să identificați domeniile vieții care sunt cele mai relevante pentru dvs., în care puteți aplica un nou stil de comportament.

Identificați situațiile pe care le găsiți cele mai dificile. Când trebuie să fii asertiv? Formeaza-le clar. De exemplu: "Aș vrea ca prietenul / colegul meu să nu întârzie pentru întâlniri și să-mi aprecieze timpul."

Începeți cu cele mai simple goluri, apoi mergeți la cele complexe.

Următoarea listă de drepturi este importantă pentru dvs. și pentru alte persoane. Elementele de pe listă nu sunt exhaustive, o puteți completa.

  • Am dreptul să mă judec pentru gândurile și acțiunile mele.
  • Am dreptul să refuz să rezolv problemele celorlalți.
  • Am dreptul să mă răzgândesc.
  • Am dreptul să fac greșeli.
  • Am dreptul să spun "nu știu".
  • Am dreptul să iau decizia mea.
  • Am dreptul să spun "nu înțeleg".
  • Am dreptul să spun nu.
  • Am dreptul să fiu bucuros sau trist.
  • Am dreptul de a-mi stabili propriile priorități.

Fii atent cu această listă, deoarece stilul tău pasiv de comportament (dacă ai unul) poate deveni cu ușurință agresiv. Oamenii iubesc extremele. După cum am observat, în stilul agresiv de comportament nu există nici avantaje nici în raport cu pasivul.

De asemenea, rețineți că toate drepturile dvs. ar trebui exprimate într-un mod delicat. De exemplu, dacă decideți că aveți dreptul să vă răzgândiți, atunci cereți-i scuze persoanei care a primit cuvântul pentru a petrece seara cu el. Dreptul tău de a refuza orice nu înseamnă că acum devii o persoană iresponsabilă. Și dacă decideți că aveți dreptul de a face greșeli, acest lucru nu înseamnă că nu trebuie să trageți concluzii și să nu le asuma responsabilitatea.

Aveți dreptul să spuneți "nu", dar totul depinde în întregime de situație. Nu trebuie să cumperi un lucru în magazin, dacă consultantul și-a petrecut timpul cu tine, dar în afacerile familiale ai responsabilități pe care trebuie să le îndeplinești.

3. Definirea drepturilor personale

Folosind lista de mai sus, scrieți o declarație care vă transmite cele mai valoroase drepturi.

Reveniți la setarea obiectivelor și aplicați aplicația. De exemplu:

  • Obiectivul 1: __. Care sunt drepturile mele în această situație? Sunt încălcate drepturile mele? Dacă da, de ce?
  • Obiectivul 2: __. Care sunt drepturile mele în această situație? Sunt încălcate drepturile mele? Dacă da, de ce?

Adresați-vă aceleași întrebări pentru toate obiectivele.

4. Utilizarea strategiilor

Asertivitatea este o abilitate care poate fi dezvoltată dacă aplicați strategii în fiecare zi în practică. Iată câteva dintre ele:

  1. Platou spart. Fiți persistenți și repetați din nou și din nou ceea ce doriți fără a vă irita sau a vă ridica vocea. Ține-te de punctul tău de vedere.
  2. Informații gratuite. Învață să asculți interlocutorul și să citești informațiile gratuite pe care ți le oferă. Vă va permite să argumentați, referindu-vă la frazele exprimate de interlocutor.
  3. Dezvăluirea informațiilor. Dezvăluirea informațiilor despre tine - despre ceea ce crezi, simți și cum să te referi la informațiile care vin de la interlocutor.
  4. Dimming. Această tehnică vă va ajuta să faceți față criticii viitoare. Nu negați critica și nu intrați într-un contraatac.
  • Sunt de acord cu adevărul. Găsiți în critică ceea ce este adevărat și sunt de acord cu această parte.
  • Sunt de acord că a existat o neînțelegere. Identificați adevărul posibil într-o declarație critică și sunteți de acord cu acest lucru.
  • Sunt de acord în principiu. Spune: "Are sens."
  • Respinge concluzii greșite. Operațiuni asertive pe inexactități și erori logice.
  • Efectuați un compromis.

5. Folosirea de strategii pentru a spune "nu"

În viața fiecărei persoane există situații în care este necesar să spui "nu". Dacă nu învățați să faceți acest lucru, atunci după un timp, veți realiza că nu sa realizat niciun scop și că au fost încălcate prioritățile. Amintiți-vă că aveți dreptul de a spune "nu", dar faceți-o într-un mod delicat și respectuos.

6. Dezvoltarea capacității de a cere o favoare

Mulți oameni întâmpină dificultăți atunci când trebuie să ceară ceva de la o altă persoană. Acest lucru se poate întâmpla atât la locul de muncă, cât și la o cafenea. Ei simt că nu au dreptul să ceară sau să se teamă de consecințe. Ca urmare, astfel de oameni nu cer o favoare chiar dacă există o oportunitate pentru acest lucru. Vă oferim sfaturi despre cum să cereți ceva corect:

Pentru a dezvolta asertivitatea, este important să învățăm arta empatiei. Numai cu o astfel de combinație competentă veți face progrese importante în comunicarea cu oamenii. Dacă ați aplicat sfaturile noastre și ați început să cultivați aceste abilități, trebuie să dezvoltați al treilea - capacitatea de a asculta.

Articole similare