Fremăta descifrat abrevierea al (foto)

La intersecția dintre prima și a doua luni de fotbal toamna BATE a dat fanilor plumb din grupa E din faza grupelor UEFA Europa League. joc acasă împotriva olandeză AZ Alkmaar de victorie majore finalizate (4: 1) belorumynskogo campion. O astfel de diferență pe termen lung și atât de multe bile în performanța BATE în trei sezoane de participare în principalele etape ale Ligii Campionilor și Europa League nu a fost.

Olandezii, care a învins în prima rundă nu este slab „Sheriff“, înainte de joc emanat o forță formidabilă. în vârstă de 48 de ani, nastavnik- „Jock“ lor Gertjan Verbeek, mai mult ca un star de acțiune la Hollywood, mai degrabă decât reprezentantul mediu al departamentului de coaching, a declarat la o conferință de presă că a venit doar să câștige, și a făcut clar că el știe despre rival totul. Pe drum, Verbeek a tras grav purtătorul de cuvânt al Borisov Sergey Dashkevich și unul dintre însoțitorii săi, jurnaliștii care într-o formă de discuție rătăcite într-o șoaptă tare.

Gertjan când a fost întrebat, nu deranjez dacă este că echipa națională a țării sale a suferit de două ori un fiasco la Minsk, a glumit amenințător, că nu este un antrenor al echipei naționale.

Cu Verbeek la întâlnire pre-meci cu mass-media a venit fotbalist estonian Ragnar Klavan. Nu contează cât de reporteri au încercat să-l înmoaie pentru nostalgie în fosta Uniune Sovietică, nu a funcționat. Da, altfel nu ar putea fi: după prăbușirea Uniunii, el a fost doar șase ani. Se pare că el nu cunoaște nici limba română. În mijlocașul olandez fluent AZ a raportat că se gândește doar despre cum să ia trei puncte și nu-i păsa unde să joace: în Belarus sau Germania. Principalul lucru - că, în Europa League.

Și deja în minutul 5 al meciului a deschis scorul, ceea ce face de călătorie înapoi la Kiev, în urmă cu două săptămâni, când același lucru a făcut-o în al treilea minut și m-am trezit la Dinamo bestie. Acum, cu toate acestea, liniile de poveste din stânga. Cifra de joc sa schimbat aproape nimic, iar șansele de notare, dacă reflectată într-o oglindă. Dacă ați urmat pedeapsa gol apoi bate Kiev (duel cu Artem Milevskiy BATE portarul Sergei Veremko a câștigat), dar acum, la 18 minute până la „punctul“ a venit borisovchanin Artem Kontsevoy. Și, de asemenea, el nu a înscrie, ușor lăsa împușcat mingii scăzut.

Cu toate acestea, proprietarii au înghițit acest eșec nu este sufocat și a acționat cu aceeași fervoare, iar adversarul a reușit să egaleze jocul zece minute înainte de sfârșitul primei reprize. BATE înapoi balonul aproape el a adus. Au existat avertisment Sosnovsky ...

Între timp, informații de la Tiraspol a mirosit o senzație: „Sheriff“, după prima jumătate a câștigat împotriva Kiev „Dynamo“ 2: 0, și a marcat un gol rapid și, în contrast cu penalty BATE.

La începutul celei de a doua jumătate End reabilitată după notare în minutul 49 al doilea gol. Dar, după nouă minute de încredere în victoria finală a câteva spulberat atunci când o lovitură de pedeapsă a câștigat AZ. Din nou, Veremko a demonstrat un timp de expunere de fier, mutarea mingea în corner.

Atracția de generozitate fără precedent a 11-metru a continuat 77 de minute, iar aici, în fața BATE Renan Bressan a fost corectă. După încă șase minute paralizat olandezii a lovit o lovitură Edgar Olehnovich.

La finalul meciului gazdele ne este permis să se relaxeze un pic, acordând un gol ratat și avertizare Rodionov. Cu toate acestea, într-un buzunar rămâne o victorie importantă că, la sfârșitul a două runde a dat BATE primul loc în grupa cu patru puncte. Trei puncte de la AZ și „Sheriff“, și închide masa cu unul, Borisov, ochkom Kiev „Dynamo“.