7 cuvinte, după care vrea cu disperare să pună o virgulă, madcats

Cele mai multe semne de punctuație pus pe o bănuială sau intuiție sugerează. Dar chiar și șaptelea simț poate eșua. Și, sincer, aceasta duce foarte des. Am descoperit cele mai populare interogări de căutare pe Yandex * cu cuvântul „virgulă“ și a vorbi despre cuvinte, care sunt de multe ori în dubiu.

7 cuvinte, după care vrea cu disperare să pună o virgulă, madcats

Asta-i drept: părinții, cum ar fi copiii, foarte nervos înainte de examen

În primul rând, cu o marjă decentă conduce interogarea de căutare „virgulă, înainte de ambele.“ Nu e de mirare ne-am dedicat această problemă la fel de mult ca două probleme de „alfabetizare la Mele.“ În primul rând, am analizat cinci cazuri în care o virgulă înainte de „cum“ pentru a pune nu este necesar. Și apoi a spus când o virgulă înainte de „cum“ încă mai este nevoie. Nu, nu ne-am răzgândit, și este doar o complet diferite cazuri. Și amintiți-vă că este mai ușor decât pare.

O virgulă înainte de „cum“ a pus din greșeală, în cazul în care Uniunea este setat la „ca“. De exemplu: „Korney Chukovsky amintit ca un mare povestitor și cercetător de vorbire la copii.“ Și totuși, de exemplu, în cazul în care cifra de afaceri de comparație „cum“ o parte a predicatului, sau strâns asociat cu acesta, în sensul. Verificarea este simplu: dacă propunerea este lipsită de sens fără un viraj - nu au nevoie de o virgulă ( „Mergând la școală în vacanță“). Dar dacă dintr-o dată vom vedea o revoluție „cum ar fi“ sau de intrare „ca o regulă“ - acesta este un semnal că este timpul pentru a pune una sau două virgule.

7 cuvinte, după care vrea cu disperare să pună o virgulă, madcats

Asta-i drept: în acest sens, putem trage concluzii cu privire la calitatea educației

Locul Confident doilea sa dus la cifra de afaceri „, în acest context« care este mai cunoscut sub masca de»în această privință“. Mănâncă poate fi atât, o eroare nu va. Dar acum nu e vorba de asta, dar virgulele. Iată un adevăr dur: cifra de afaceri „în legătură cu“ nu trebuie să se izoleze, pentru că sentința el servește ca pretext, format din substantivul. În timp ce această revoluție este uneori încă coexistă cu virgule, de exemplu, în teză complex conjunctionless: „Locuri de muncă la Jocurile Olimpice va fi dificil, în acest sens, organizatorii sunt sfătuiți să revizuiască materialul.“

7 cuvinte, după care vrea cu disperare să pună o virgulă, madcats

Asta-i drept: profesorul, cu toate acestea, se gândi altfel

Asta-i drept: dar profesorul a crezut altfel

Aici este un alt lzhevvodnoe cuvânt. care îi place să stea la începutul propoziției și că și doresc să subliniez punctul. Se pare, este de vina lozinca MIHAILA Leonteva „Dar, Buna ziua!“, Pe care el începe transmisia lui. Dacă „dar“ se află la începutul propunerii și a posibilei sale de a înlocui mental „dar“ - atunci nu remarci de deschidere, ci o unire în fața ta. Și dacă „ci“ se află în mijlocul sau la sfârșitul anului, aceasta poate fi foarte bine discursul de deschidere de la sensul opoziției: „În ceea ce el ma înșelat inteligent, cu toate acestea.“

7 cuvinte, după care vrea cu disperare să pună o virgulă, madcats

Asta-i drept: astfel de profesori ca Sukhomlinsky Korczak, schimbarea vieții în bine

Separat vă spun despre un alt caz în care o virgulă înainte de „cum“ este nevoie, care este foarte interesat de utilizatori „Yandex“. Există câteva sfaturi bune pe care cifra de afaceri cu Uniunea „ca o“ nevoie de a izola imediat. De exemplu, cuvintele index: „Deci ... cum“,“cum ar fi ...«»... Cum?«Și»cât de mult ...“. În cazul în care se găsesc în partea principală a frazei, înainte de „cum“ poate fi pus în condiții de siguranță o virgulă: „Am trecut de matematica precum și limba română“, „Acești profesori precum Vasily Sukhomlinsky sau Janusz Korczak, schimbă viețile în bine.“ Și pentru a parafraza propoziții ( „Unii profesori precum Sukhomlinsky Korczak, schimbarea viața pentru mai bine“), o virgulă trebuie să stea în fața cuvântului index „astfel“.

7 cuvinte, după care vrea cu disperare să pună o virgulă, madcats

De obicei, cu referințe sunt în clasa a cincea, și urmărește-o pentru viață. Tratamentul într-adevăr nevoie să aloce o virgulă (întotdeauna!). Dar, în versiunea noastră cuvântul „dragă“ este un tratament și nu o virgulă separate. Dar dacă salut a stat înainte de un astfel de tratament ( „Bună ziua, dragă Olga Vasilyeva“) - atunci o virgulă, desigur, acesta este plasat.

7 cuvinte, după care vrea cu disperare să pună o virgulă, madcats

Așa e. În plus, va trebui să ia un examen obligatoriu într-o limbă străină

Am atât de des scrie despre lzhevvodnye cuvânt pe care unii încep să suspecteze lzhevvodnost în cazul în care nu au nevoie. Memorati: „în plus“ - o combinație de introductivă și întotdeauna este alături de virgule. Fie că este la începutul sau în mijlocul unei propoziții. „Kate este fluent în limba engleză, în plus, se arată în limba germană și Esperanto știe.“ Dacă deja ați oftat cu ușurare de la cuvântul „întotdeauna“, desigur, în zadar. Amestec Starter de „plus“ ar trebui să se facă distincție între o combinație de o prepoziție și un pronume: „Îmi plac toate culorile, cu excepția verde otrăvitoare.“

7 cuvinte, după care vrea cu disperare să pună o virgulă, madcats

Asta-i drept: cu toate cele bune unchiul Fedor

Corect: cele mai bune urări, unchiul Fedor

În zece cuvinte, după care ar fi de dorit să se pună o virgulă, și includ semnătura tipică în litere „respect“ și „cele mai bune urări“. Poate o dată într-o combinație „Dragă Ivan,“ nu a pus o virgulă, aici la ce? În general, normele care ar fi declarat că, după cuvintele „respect“, „în dragoste“ sau „a ta cu adevărat“ nevoie pentru a pune o virgulă, nr. Și acest lucru este de înțeles, în caz contrar se dovedește că se presupune că iubi din nou cu privire la cineva care se aplică (pentru sine, aparent). Cu toate acestea, virgula pentru a separa aceste expresii au blocat norma lingvistică (scrie „Gramota.ru“) și standarde de scris scrisori de afaceri, care, aparent, sa mutat la noi din Occident. Scrie, după cum ați înțeles, este posibil în mod diferit. De exemplu, să presupunem că, la sfârșitul literelor fără virgulă Dovlatov, Soljenițîn, și chiar Rosenthal.

(Nu a fost evaluat încă)

articole similare