3 moduri de a merge la muzeu și să se bucure de arte

Cum de a merge la muzeu și să se bucure de arte? Astăzi, voi da câteva sfaturi despre cum să meargă la muzeu pentru cei care sunt atrași de frumos și dispus să încerce, dar încă nu obține plăcerea descoperirii și masa de astfel de excursii. Muzeul de multe ori pare plictisitor ... sau au o dorință de a merge la muzeu (necivilizat sări peste unele expoziție), dar sentimentul întâlnirii și entuziasmul nu se produce.

Uneori, oamenii merg la muzeu pentru o capusa „așa cum este atât: să fie în Sankt Petersburg și nu a mers la Ermitaj.“ Uneori a fost ca un impuls sincer de interes, dar într-o încercare de a obține în jurul întregului muzeu, el a stins, a venit oboseala, impresii stratificat. Familiar?

Am un sfat. Du-te la muzeu pentru o perioadă scurtă de timp (45 minute maxim pe oră.), A se vedea acolo precis doar câteva hârtii. Așa că am învățat de la primul meu profesor în domeniu, și mi-a ajutat incredibil în stadii incipiente. Dar cum de a alege, dacă vă place să mergeți pentru a trage, iar celebrul muzeu și un imens ... si ca acolo sunt niște capodopere, dar multe dintre ele, și că există dificultăți și neînțelegeri ...

Pot exista mai multe moduri:

Mod de a merge la muzeu №1. intuiție Trust.

Te duci la muzeu și este determinată în curs. Ce faci cu ochiul și de apel, cu acest lucru și începe să interacționeze. Pentru ceva a făcut cu ochiul și numit, rece permite să-l joace, mă simt ceva, să nu urmeze programul. Doar treci o serie de camere în care nu doriți să fie, de către și prin intermediul. Ei bine, ca doar copii ceva pentru a juca, da. În cele din urmă, muzeul - nu este un mormânt. Artisti crea lucrări pentru a muta privitorul, de asemenea.

Mod de a merge la un muzeu №2. Uita-te la ce atinge

Dacă aveți un bine, cel puțin o anumită înclinație spre ceva care atinge arta - du-te acolo unde a atins acolo;) Gradul de „afectat“ poate fi orice bine deloc. De exemplu, în cazul în care „Oh, îmi place, de obicei, o sculptura“ - Find sala de sculptura interesantă. Sau, dacă sunteți interesat în orice perioadă istorică sau orice stil - du-te acolo unde este.

De obicei, avem un strat de evaluări „cum ar fi / displace“, după primul strat poate (și ar trebui) să înceapă să se ceară o varietate de întrebări care pot veni în minte în legătură cu produsul în cauză. Și pentru a răspunde la aceste întrebări le mai bine, modul logic nu numai rațional și cap, și, uneori, cu totul de neînțeles: simțurile, sentimente subtile, cineva poate în același timp să răspundă la corp sau să se nască mișcare și sunet (nu neapărat un caz diferit). Din nou, o mare încredere în procesele lor.

Amintiți-vă de partea introductivă a primului mesaj: nu mai mult de o oră în muzeu, ci mai degrabă de 45 minute, dar foarte înaltă calitate. Lung și de proastă calitate.

Mod de a merge la un muzeu №3. A se vedea capodopere

În cazul în care un muzeu mare, Ermitaj, este necesar să fie în formă bună: atâta timp cât veți găsi o cameră cu munca necesară sau de un artist, puteți merge 15-20 de minute, interoghează toate custozi pe drum, astfel încât să nu se piardă.

În același timp, ne așteptăm la un apel: nu este nevoie să „înscrie“ o percepție vizuală a canalului, atâta timp cât vom merge. Este foarte ușor de făcut. Uneori, atunci când am nevoie de „captură proaspete“ pentru a ajunge în inima muzeului, eu nu încerc să te uiți în jur și să umble în locul dorit.

Vă puteți imagina cu nerușinare lăsa nu sunt de acord din timp în timp, care este o capodoperă (nu se confunda acest lucru cu „reprezintă“ vypendrezhnogo respingere - atunci când oamenii cu discount ceva, deoarece ei nu simt și nu înțeleg).

Și nu avem nevoie să fie de acord că o operă de artă, pentru a descoperi modul lor de simțire și înțelegere „că aici, de ce-cum“. Sau cel puțin, „că am fost interesat?“, „Ce mă atinge.“

Deci, am discutat 3 moduri de a merge la muzeu. că nu va primi obosit și obține deschidere internă importantă. Desigur, am ales foarte arbitrar „3 puncte“, ei pot și ar trebui să se amestecă în sus, toți suntem foarte diferite, și percepția noastră asupra diferitelor etape.

articole similare