10 cărți ortodoxe, cele mai citite publicații, Zakamye Ortodoxă


Până în ziua de cărți ortodoxe

10 cărți ortodoxe, cele mai citite publicații, Zakamye Ortodoxă

10 cărți ortodoxe, cele mai citite publicații, Zakamye Ortodoxă

10 cărți ortodoxe, cele mai citite publicații, Zakamye Ortodoxă

10 cărți ortodoxe, cele mai citite publicații, Zakamye Ortodoxă

10 cărți ortodoxe, cele mai citite publicații, Zakamye Ortodoxă

5. „Sufletul după moarte“ (Serafim Rose) - probabil, nu o astfel de carte, care este atât de clar, accesibil și ușor de înțeles să dezvăluie experiența umană post-mortem și oferă o idee despre angelic și cealaltă lume. Rezervă a cuprins două mii de ani de experiență a sfinților părinți. La publicare este dublu: În primul rând, din punctul de vedere al doctrinei creștine ortodoxe din viața de apoi, pentru a explica contemporane experiențele de „după moarte“ care au excitat atât de mult interes în unele cercuri religioase și științifice; În al doilea rând, principalele surse de plumb și a textelor care conțin învățătura ortodoxă despre viața de apoi.

10 cărți ortodoxe, cele mai citite publicații, Zakamye Ortodoxă

10 cărți ortodoxe, cele mai citite publicații, Zakamye Ortodoxă

7. „Cine va auzi Linnet?“ (Lihaciov VV) - un roman despre patria și sufletul rus. El conduce pe drumurile cititorului de provincie rusă. Protagonistul este tras în adevărata aventură: poartă icoana miraculoasă, ferindu bandiți Chase. Și pe plan intern - traversează o cale de creștere spirituală: de la necredință - la credință, de la confuzie - la restul de har, cu orbire spirituală și surditate - Perspectivă și auzind minunea lui Dumnezeu.

10 cărți ortodoxe, cele mai citite publicații, Zakamye Ortodoxă

8. „Calea cerului“ (Shmelev IS) - un roman despre soarta inginerului sceptica-pozitivistă Victor Alekseevich Veydengammera și crede, blând și puternic Darinki interne - novicii ale mănăstirii, a părăsit mănăstirea pentru a lega viața cu Viktorom Alekseevichem. Prin suferință și bucurie, misterioasă și căile de nepătruns ale minții lumești, acești eroi sunt deținute la sursa vieții. complot intern al cărții este „război spiritual“ împotriva patimilor și gândurile, ispitele și atacurile forțelor întunecate.

10 cărți ortodoxe, cele mai citite publicații, Zakamye Ortodoxă

10 cărți ortodoxe, cele mai citite publicații, Zakamye Ortodoxă

10. „Am plecat pocăință“ (Starețul Nikon Vorobiev) - o scrisoare adresată copiilor săi duhovnicești, laici și călugări. Tată Nikon edifică, îndeamnă, solicită pocăință și răbdare, arată că trebuie să faci ceea ce ai nevoie pentru a păstra gânduri, alină, ne învață trata corect necazuri: „În timpurile noastre spus de Părinți mult timp în urmă, că oamenii vor fi salvate numai durere și boală. Sănătos atât de fericit să uite despre Dumnezeu și viața viitoare: în viață, deși va trăi veșnic pe pământ, iar ei nu vor muri. Și durerea și boala face pe oameni să se rupă de interesele pământești și să se întoarcă la Dumnezeu. Pocăința, smerenia și răbdarea posedă vă sufletele voastre ".

Rugăciunea înainte de a citi cărți spirituale:

Doamne Iisuse Hristoase, deschid ochii inimii, pentru ca voi asculta Cuvântul Tău, luminat și a însemnat să fac voia Ta. Ascunde poruncile Tale nu de la mine, dar ochii deschiși, că am luminat la minunile legii dumneavoastră. Spune-mi o înțelepciune secretă și nerecunoscută Ta! încrederea mea în tine, Dumnezeul meu, și cred că vă lumineze mintea mea și simți lumina mintea ta si apoi am citit numai în scris, dar, de asemenea, să îndeplinească semnificat. Făcut lucrul, așa că nu ar fi păcatul în sine viețile sfinților și Cuvântul Tău este citit, dar să actualizeze și educație, precum și în sanctuar, și mântuirea sufletelor, și va moșteni viața veșnică. Căci Tu, Doamne, educație culcat în întuneric, și de la tine orice dar bun și orice dar desăvârșit. Amin.

articole similare