10 motive pentru care nu ar trebui să devină vegetarian - du-te veg! Vegetarianismul ca un stil de viață

10 motive pentru care nu ar trebui să devină un vegan

Ca orice alt vegană de pe planeta, am auzit mai mult decât suficient „argumentul“ de ce oamenii nu se va opri să mănânce animale, sau motivele din cauza cărora ei cred că veganism - e ciudat. Desigur, unii oameni folosesc această scuză ca un mecanism de apărare, atunci când acesta devine incomod, unii doresc doar să provoace controverse, dar cineva foarte curios, deoarece au gândit niciodată la acest subiect înainte.

Aici sunt unele dintre cele mai frecvente motive pe care le aud pentru persoanele care nu vor să devină vegetarian, și de ce ele sunt un nonsens total.

1. Vaci preia planeta.

Bineînțeles că nu! De ce sunt atât de multe animale de fermă? Pentru ca noi împerecheați cu viteza nenaturală - pentru producția de carne.

În prezent, șansele ca toți oamenii trec pe veganism ambele sunt mici, așa că nu trebuie să vă faceți griji cu privire la vacile care cutreieră străzile. Dacă oamenii ar trece treptat la dieta de legume, cererea de consum va avea un impact inevitabil asupra industriei, iar animalele vor fi crescute mai mici și mai mici.

2. Plantele, de asemenea, se simt durerea.

Care este adevărul? Simpla lipsa unui sistem nervos central înseamnă că, de fapt, acolo. Strigari daca busuioc, atunci când se detașeze una din frunzele sale? Nu. în cazul în care porcul țipă când a tăiat gâtul? Da.

De fapt. planta crește pur și simplu o frunză nouă, și, cel mai probabil, acesta va crește chiar mai bine datorită faptului că el a „tăiat“. Încă trăiește. Micul porc nu a fost atât de norocos. Membrele nu cresc, de porc moare. De fapt, multe dintre plantele vor să fie consumate. Copacii vărsat rodul lor să fie consumate „să treacă“ semințele lor și astfel produc mai multe plante. Animalele, de asemenea, condus de moartea sa. Ea nu merge la orice comparație.

De asemenea, dacă într-adevăr foarte preocupat de bunăstarea plantelor, rețineți următoarele: cei care mananca carne sunt responsabili pentru cel puțin de două ori numărul de „decese“ de plante decât vegani. Ai mânca alimente vegetariene, împreună cu friptură, dar mai întâi a trebuit să mănânce o friptură, prea al naibii de multe alimente vegetale, înainte de a ajunge pe farfurie. Deci, dacă doriți să salvați planta, să devină un vegetarian!

3. o dată am încercat să fiu vegetarian și nu se simte foarte bine.

De asemenea, am urcat pe grebla în urmă cu câțiva ani. Am fost un vegetarian. și am dezvoltat o intoleranta la gluten temporar. Am trăit în Italia și nu a mâncat nimic, cu excepția paste și pizza brânză pentru un an, bea totul o mulțime de vin. Nu este surprinzator, m-am simțit dezgustător, și radieri stomacul meu săraci. M-am gândit că problema a fost în dieta vegetariană, atunci când, de fapt, problema a fost în dieta mea vegetariană. In schimb face unele de cercetare cu privire la dieta echilibrata si intoleranta la gluten, am decis că ar trebui să renunțe la vegetarianismul. Cuvintele nemuritoare ale lui Homer Simpson: "Doe!"

Intreaba-te: „Am dat într-adevăr o dieta bazata pe plante o șansă Am stick la un regim alimentar bine echilibrat, plin de elemente nutritive pe care corpul meu are nevoie, sau sunt eu acționa doar în funcție de circumstanțe, fără a intra în detalii cu privire la planificarea corectă a dieta ta?“ Și nu, burgeri si cartofi prajiti vegan pe o bază de zi cu zi nu sunt dieta bine echilibrata a plantelor.

10 motive pentru care nu ar trebui să devină vegetarian - du-te veg! Vegetarianismul ca un stil de viață
4. Sunt alergic la gluten / soia / fructe cu coajă lemnoasă.

Și că toți veganii trăiesc pe tofu? Bineînțeles că nu. alimente de legume este incredibil de diversă. Nu am mâncat nimic, cu excepția plantelor în ultimele 18 luni și sunt 100% sigur că încă nu am încercat totul. Dacă nu vă place gustul, sunteți alergic sau nu vă place aspectul de oricare dintre produsele menționate mai sus, nu vă faceți griji, puteți fi în continuare vegan - și să fie sănătos, în același timp.

Cunosc personal un vegetarian care are o alergie severă la nuci și susan. Trebuie să spun că există mai multe produse vegetariene populare, care pur și simplu nu poate fi atins, dar el are încă un regim alimentar variat, care îi dă plăcere. Și el este absolut sănătos.

Dacă sunteți alergic la gluten, pur si simplu nu mâncați alimente în care este conținut. Nu poți sta tofu? Nu vrei sa mananci produse din soia, în general? Din nou, acest lucru nu este o barieră pentru a deveni vegan. Dacă vrei să mănânci inlocuitori de carne, în loc de a încerca Șeitan, soia. Și ține minte că linte verde este perfect pentru sos bolognez sau sos de chili. Ovăz și lapte de migdale este un excelent înlocuitor de lapte de soia în cereale pentru micul dejun.

5. Am colți. De aceea, eu - un prădător și adaptat la consumul de carne.

Aceste teze întotdeauna mi amintesc filmul „Van Helsing“. În acest film, sunt vampiri, ei au colți lungi. Fă-mi o favoare, dacă sunteți cu adevărat că ai o dantura prădător, ajunge pe internet o fotografie a unui leu. S-au găsit? Bine. Vezi dinții acest tip. Acum, du-te si uita-te în oglindă. dintii nu arata exact ca un animal de pradă? Dacă este așa, stai departe de gâtul meu. Eu numesc Buffy.

10 motive pentru care nu ar trebui să devină vegetarian - du-te veg! Vegetarianismul ca un stil de viață
6. Vreau să alăpteze, dar vegetarienii nu este „permis“.

Principala problemă asociată cu lapte de vacă, care este produs fără consimțământul. Producția sa include funcționarea și rezultatele în durere, suferință, separarea mamei și a copilului și, în cele din urmă, ei amândoi crimă. Dacă fertiliza artificial o femeie, ia copilul ei nou-născut și mulse până la uscare, repetarea procesului până atunci, până când este epuizat, atunci da, laptele ei nu este pentru vegani. Acesta este produsul de sclavie și exploatare.

Este evident că nu putem trage o paralelă între acest exemplu și o femeie care alăptează copilul ei (sau copilul altcuiva, cu condiția ca aceasta să se pe cont propriu). Femeia se vrea să se hrănească copilul. Da, uneori poate fi dureros (de asemenea sa crăpat sfârcuri?). La fel ca o vacă de numerar, femeile care alăptează pot avea ocazional mastita și nevoia de antibiotice, dar ea este gata să treacă prin ea, în scopul de a da copilului tau cel mai bun nutriție - laptele matern.

Deci, da, veganii poate alăpta! Amândoi băieții mei au crescut alăptat.

7. Dacă Dumnezeu nu a vrut ca noi să mănânce animale, el nu s-ar fi făcut să atât de gustoase.

Nu vreau să planteze o discuție religioasă mare. Dar dacă crezi în Dumnezeu, atunci, desigur, de asemenea, cred că Dumnezeu este milostiv. și în cazul în care el a creat animalele pentru noi să le mănânce, el ar avea suficientă compasiune și previziune pentru a preveni ca animalele să se simtă durere și frică. La urma urmei, ei simt ceva, și mai mult.

Indiferent de religie sau sistem de credință, cred că sensul poruncii „Să nu ucizi“, este destul de clar, și nu ar trebui să devină o „să nu ucizi, cu excepția cazului când este cineva delicios.“

Apropo, de unde ai luat acea carne de animal plăcut la gust? Oamenii ca gustul numai cărnii, care este gătită cu condimente sau sos aromat. Nu este să spunem că tocmai din cauza gustului pe care doriți să înceapă consumul de carne umană.

10 motive pentru care nu ar trebui să devină vegetarian - du-te veg! Vegetarianismul ca un stil de viață
8. Nu sunt așa a ajuns în partea de sus a lanțului alimentar, doar pentru a începe consumul de plante!

Ce te face să crezi că ești pe partea de sus a lanțului alimentar? Da, oamenii au la dispozitie inteligenta lor. Dar suntem singurul fel de obsedat de distrugerea planetei care susține viața. Deci, inteligenta este relativă.

Sau este forța care te face să crezi că ești pe partea de sus a lanțului alimentar? Ei bine, eu sunt sigur că elefantul sau leul nu ar fi de acord cu tine. Suntem cel mai rapid? Nu, acest titlu aparține ghepard.

De fapt, acesta este în valoare de doar pentru a juca pe persoana cu orice prădător reală, și vom vedea cine va veni pe partea de sus. Chiar dacă o persoană este o armă, foarte puțini oameni vor fi în măsură să garanteze pentru a evita să devină cina cuiva.

Poate, ne disting prin capacitatea noastră de a se adapta? Recent am văzut argumentul prezentat în felul următor: „Cel mai bun semn al evoluției - capacitatea de a evita prădătorii cei mai de temut“ Astăzi, cele mai frecvente cauze de deces sunt bolile de inima si a cancerului - o boală cauzată de consumul de produse de origine animală. Și această idee în curs de dezvoltare, se arunca cu capul într-un sandwich cu șuncă în dimineața arată ca o demonstrație a feselor cu dinți sabie tigru este unul dintre strămoșii noștri, pentru a vedea ce se va întâmpla.

10 motive pentru care nu ar trebui să devină vegetarian - du-te veg! Vegetarianismul ca un stil de viață

9. În cazul în care o vacă nu se mulge, se va fixa.

De fapt, l-am auzit când eram copil, și l-am crezut.

În cazul în care o vacă de muls de oprire, atunci probabilitatea exploziei ugerului ei nu este mai mare decât probabilitatea unei explozii de san de sex feminin în cazul în care copilul ei încetează să bea laptele matern. Desigur, puteți stropi jumătate de lapte camera (din păcate, acesta este un exemplu din experiența personală), acesta poate fi un pic dureros, dar cantitatea de lapte matern este reglementată de destul de repede, iar organismul începe să producă mai puțin lapte.

Cu aceeași vaca. Ea produce suficient lapte pentru vițel. Când el devine mai în vârstă și începe să aibă nevoie de mai puțin lapte de vacă se adaptează și produce mai puțin, până când ajunge la punctul în care vițelul nu mai este nevoie de laptele mamei sale, și nu mai este produsă de organism. Da, poate fi incomod, dar nu se sparge!

10. Utilizarea de carne - aceasta este ceea ce am folosit pentru a, așa că am adus părinții mei.

Vremurile se schimbă și istorie sau obișnuință - este pur și simplu nu suficient de bune motive pentru a continua să participe la ceva ce nu este corect. Vă rugăm, dacă sunteți conștienți de faptul că nu te poate ucide animale numai din cauza gustului, și dacă nu lăsați obiceiurile și de formare pentru a suprima acest gând dumneavoastră, să fie o parte din generația care va schimba lumea.

10 motive pentru care nu ar trebui să devină vegetarian - du-te veg! Vegetarianismul ca un stil de viață

Vegetarianismul - Ce este?

Până în prezent, societatea definește termenul după cum urmează: „cel care trăiește pe o dieta de cereale, leguminoase, nuci, semințe, legume și fructe, cu sau fără utilizarea de produse lactate și ouă, este un vegetarian“ Un punct important - negarea atitudinii consumatorilor față de ființele vii. Societatea vegetarian, de asemenea, nu aprobă utilizarea animalelor ca sursă de îmbrăcăminte, de divertisment, sau experimentare.

Vegetarian nu mananca carne, pasăre, vânat, pește, crustacee și *, precum și un derivat al părții de produse de origine animală. (* Cochilii - animale marine, „acoperite“ Ne referim, de exemplu, homari, raci, crabi și creveți sunt, de asemenea, de exemplu, midii, stridii, crabi, cai de mare, scoici de mare și alte vietăți marine, cum ar fi sepie, .. calmar și caracatiță).

Există diferite tipuri de vegetarieni: lacto-ovo-vegetarieni mănânce produse lactate și ouă - cel mai frecvent tip de dietă vegetariană. Multe dintre lacto-ovo-vegetarieni mânca numai ouă de la găini crescute în aer liber. Acesta a justificat această îngrozitoare și umane găini de reproducție.

Lacto-vegetarieni mananca produse lactate, dar evita oua.

Veganii nu mananca produse lactate, ouă sau orice alte produse care sunt derivate de la animale și de animale.

foodists prime exclude toate produsele de origine animală, precum și prelucrate termic alimente (fierte). foodists prime dieta consta in principal din legume crude și fructe, nuci, cereale și leguminoase varză, semințe, uleiuri vegetale și sucuri proaspete.

Unii oameni ar putea fi vegetarieni din motive religioase. De exemplu, Jain sau lacto-vegetarieni sau vegani. De asemenea, majoritatea hinduși și budiști să adere la o dietă vegetariană. Vegetarianismul poate fi, de asemenea, pe baza principiilor de sănătate, de mediu, economice și de altă natură.

articole similare