5 leziuni sufletul Liz Burbo - secretele psihologiei

5 leziuni sufletul Liz Burbo - secretele psihologiei

Este de aproximativ cinci leziuni, și anume trauma de respingere, abandon, umilire, trădare și nedreptate. Noi toți suntem născuți cu câteva leziuni, dar ei trăiesc în moduri diferite, cu o intensitate variabilă. Orice prejudiciu într-o viață anterioară și sunt prezente în noua noastră viață, pentru că nu am învățat să vindece și să le ia.

Deci, putem concluziona că, de exemplu, a respins prejudiciul provine dintr-o situație în care o persoană respinge cealaltă persoană, și nu se ia în această situație. Această experiență de respingere asociate cu respingerea de tine, ea devine un cerc vicios: m-am nega, eu resping pe alții și alții mă vor respinge .... Toate acestea - să mă ajute să înțeleagă că eu în sine resping. Și astfel - pentru sufletul kazhdoytravmy. Leziuni are loc imediat, de îndată ce o persoană încetează să ia în sine, la fel de brusc în corpul uman poate provoca multe răni, leziuni sau boli. Dacă o persoană nu voiască vindecarea acestui prejudiciu, acesta devine din ce în ce mai periculoasă și, la cea mai mică atingere, va fi mai mult și doare mai mult. Prin urmare, numai noi înșine personal, ar trebui să fie conștienți de importanța vindecării sufletului propriilor sale leziuni, pentru a crea o cu totul altă calitate a vieții.

Tot ceea ce se întâmplă la noi probleme, probleme, stresul poate fi asociat cu una din traumele sufletului. Dificultățile pot fi psihice (anxietate, frica, etc), emoționale (sentimente de vinovăție, emoție, furie, etc.) sau un manifest la nivelul fizic (boală, boli, accidente, etc).

De la concepția sa, leziunile copilului încep să devină părinți mai activi sau cei care au jucat rolul părinților. Prin urmare, este important să ne amintim că suntem suferă de leziuni care nu se datorează părinților noștri, ci mai degrabă, pentru că avem nevoie de astfel de părinți doar cu propriile lor leziuni, astfel încât să putem recunoaște propriile lor traume și să înceapă procesul de vindecare.

De îndată ce unul dintre cele cinci leziuni active, și nu acceptăm, reacțiile noastre sunt instantanee. Se pare că cineva atinge o rană deschisă pe corpul dumneavoastră, vă oferă durere, și reacționează prost la atingere. Răspunsul dvs. depinde de cât de gravă prejudiciu dumneavoastră. Dureroasa rana, mai mare și mai rapid reacția dumneavoastră. Vorbind de leziuni, eu numesc aceste reacții „poartă măști“. De ce? Pentru ca ne-am simți durerea, și dacă nu înțeleg responsabilitățile lor, dăm vina pe alții pentru ceea ce ne-au rănit (sau ne vina pentru ceea ce a simțit durere), și încetăm să fim noi înșine. Asuma-ti responsabilitatea - este de a simți durerea și trauma, și să fie conștienți de ceea ce cealaltă persoană nu ne-a rănit, dar că suferința a apărut din faptul că nu au fost încă angajate în vindecarea rănilor.

Descrierea completa a celor cinci suflete leziuni și le măștile asociate puteți citi în cartea „Cinci răni care împiedică fii tu insuti.“ Recunoaște masca și prejudiciul nu este dificil, dacă nu te uiți atent la structura corpului. Cu cat mai multe caracteristici ale unui anumit prejudiciu este prezent în corpul dumneavoastră, cu atât mai mult este acest prejudiciu dumneavoastră.

Cum de a vindeca de la trauma sufletului?

Primul pas în vindecarea rănilor este adoptarea și supravegherea este atunci când un prejudiciu este activ, și vă simțiți durerea. Ați putea simti respins, de exemplu, sau abandonate, dar nu poarte o mască adecvată. În astfel de momente, trebuie doar să vă spun că acum te simți respins, și urmăriți gândurile, sentimentele și localizarea durerii în corpul fizic. Vei vedea cât de minunat a lucrat pentru o simpla observatie! Numai de observare este suficient pentru durerea s-au retras și face să vă simțiți mult mai bine. respirația devine trece netedă și durere. Această tehnică este numită și adoptarea de observare.

O altă etapă de vindecare de traumatism - o acceptare că toți oamenii, fără excepție, se nasc stravmami. Cu cât te dedici dreptul de ședere prejudiciu, cu atât mai mare compasiune și toleranță pentru alții va avea. Nu vei percepe acut momentele in care alte persoane vor purta măști sau emoțional reacționează. Deci, cu atât mai mult observi tine, cu atât mai ușor va fi de a urmări pe ceilalți fără judecată și vina.

excelent mod eficient de vindecare din cauza rănilor sufletești - este să fie foarte atenți la relația cu alte persoane. De îndată ce observați că reacționați la durerea altor oameni din prejudiciu, respirați adânc și întrebați-vă: „Dacă aș fi ascultat nevoile tale, indiferent de ceea ce am făcut azi“.

Să luăm, de exemplu, o femeie care este obosit după locul de muncă. Ea vede că fiul ei (sau soț) vrea atenția. Ea ar dori să fie singur și să se relaxeze. Cu toate acestea, din cauza rănilor abandonate ea se teme că, dacă ea a făcut-o, fiul sau soțul ei se va simți abandonat. Cel mai probabil, ea nu va spune nimănui despre dorința lui, și va depune toate eforturile pentru a da atenția cuvenită. Dacă da, atunci a câștigat un prejudiciu ei, iar ea purta o mască.

Pentru a vindeca de la trauma femeii trebuie să recunoască propria lor să plece pe cei pe care-i place să împartă cu ei temerile lor și să le spun că în seara asta trebuie să-l petreacă singur. Deci, ea îndrăznește să se întâlnească obiectul fricii sale, amintindu-și că această temere este legată de trauma a abandonat-o. În această situație, este probabil ca o femeie va reacționa foarte prost, de exemplu, ea ar spune soțului ei: „În cele din urmă, lasă-mă în pace! Am nevoie de odihnă, să decidă de unul singur! „Dacă ea ar reacționa în acest fel, apoi, după o pauză, acesta va trebui să recunoască faptul că există încă teama de a părăsi cealaltă persoană a fost atât de puternică încât nu putea auzi nevoile lor, dar acum ea ar trebui să învețe să asculte nevoile lor, fără reacții emoționale ascuțite. Ar trebui să se dea dreptul de a trece prin etapele necesare. Și astfel - pentru fiecare prejudiciu.

Treptat, ca vindecarea a prejudiciului, și vei fi modul în care doriți să fie: un fugar să învețe să fie aprobat și să ocupe locul său de drept; Dependența va fi fericit să fie singur, pentru a putea cere ajutor doar atunci când este necesar și să nu atragă atenția; masochist va expune senzualitatea lor, fără rușine și vinovăție, ascultare și satisfacerea nevoilor lor înaintea altora. Controlerul va rămâne lider și lider, dar nu va căuta să controleze și să suprime toate, folosind minciuni și manipulare; rigide gaseste senzualitatea naturala si da-te dreptul de a fi imperfect.

Și este - doar o mică parte din aceste schimbări minunate pe care le observăm în viața ta în măsura în care, pe măsură ce începe să se vindece de trauma sufletului. Și împrejurimile vor fi, de asemenea, plăcut surprins de CET, în timp ce începe să ochii mei! Acum ai doar un singur lucru pentru a decide să facă vindecarea sufletului de leziuni chiar acum, fără să mai aștepte alte persoane vor schimba pentru tine. Singurul mod în care puteți obține o mai bună calitate a vieții, iar acest lucru se va întâmpla doar printr-un instrument unic - adoptarea, care tratează toate!