25 noiembrie 2018 - amp; - 145 de ani de Biserica Sf Protecția într-un

Avem mulți prieteni!
T. Morozova

„Reverența ta, dragă tată test!
Am cordial și enoriași felicit în onoarea mijlocirii Maicii Domnului cu. Studentsov cu 140 de ani de la sfințirea templului tău!
În anii guvernului ateu este templul tău a rămas aproape singura forță din regiunea Orenburg, okormlyaya toate, în credință și în speranță, a recurs la ajutorul harului sacramentelor. Pentru această zi, el se află printre sat, ca nava de salvare într-o mare furtunoasă a vieții.
Vă dorim prosperitate templu, adunare - revelarea ajutorul plin de har în petițiile lor, și să-ți, dragă tatăl meu, Victorin și clerul dvs. - comune mentale și fizice, precum și ajutorul lui Dumnezeu în tot ceea ce faci!
Rector al Sfintei Treimi Manastirea Mercy, Provost Saraktash protopopiat, părintele Nikolai Stremsky“.

Oaspeții de la Buzuluk a sosit cu o zi înainte, și în ziua sărbătorii se apropie treptat și chiar pe jos a venit în oameni Studentsov de la negru și pinteni Saraktash, Orenburg, și în alte orașe și sate din regiune. Și un mic templu rural construit de votiv salvat cazaci, deși din ce în ce mai spațioasă și mai luminoasă pe o varietate de chipuri fericite. Pe partea stângă a cântat corul fata Nicholas Catedrala Orenburg. Dar „Heruvimilor“ a cântat corul pe tatăl dreapta Victorine lui însuși, și a cântat și a cântat restul Liturghiei până la Comuniunea ... Și înainte de Împărtășanie, el a apelat la public, cu o vastă predicare. Mai degrabă, ea poate fi numită o poveste despre experienta anilor despre ceea ce functioneaza templul reînviat sărbătorește sute patruzecilea, lucrări publice în valoare de educație și a membrilor comunității, dintre care unii sunt foarte, oameni foarte complexe, cu un trecut dificil ...
Mult așteptata și neașteptată - astfel încât să puteți apela această vacanță Studentsov. „Mult așteptatul-“, deoarece nativii din sat, a cărui viață a risipit în diferite colțuri ale provinciei noastre și chiar țara, ținând cont de data rotund și pregătirea pentru ea cu mult înainte de apariția acesteia. „Neașteptat“, deoarece starețul abatele templului Victorin a recunoscut că el nu se aștepta ca, în această zi în biserică se va întâlni atât de mulți oameni, „Suntem foarte fericiți că astăzi această zi de sărbătoare, ne-am adunat atât de mulți oameni. Uneori vom servi, eu cânt (a arătat spre corul drept care de obicei se cântă), acolo (pe corul din stânga) doi oameni cântă, cei doi încă în picioare, și doi preoți - la altar ... Și, din păcate, desigur, că noi, strigăm ca și cum, și nimeni ... Dar sa dovedit că acest lucru nu este cazul. Avem o mulțime de oameni, o mulțime de prieteni, o mulțime de frați și surori care au ajutat și ne ajută până în prezent. Și sa dovedit că, dacă suntem doar anumite părți ale ei a spus că vom avea o sărbătoare, marchează 140 de ani de la sfințirea bisericii, cât de mulți oameni vin la noi! Este vina noastră că nu am făcut apel, iar alteori oamenii, ei ar fi fost probabil prea. Acum știm că avem o mulțime de prieteni, mulți dintre noi care doresc bine. Acum, Doamne ferește, dacă am putea trăi, suntem întotdeauna o dată inventează! Dacă știm că oamenii sunt atât de încântați să vină la noi, să ne rugăm, vom găsi cauza. Vom avea începutul lucrării de primăvară, vom declara, să ne rugăm împreună cu voi și Domnul ne și recolta va da. Avem întotdeauna, fiecare caz începe cu o rugăciune. Și în acești ani, am experimentat aici ... Ajută-ne, Doamne. Dacă nu pentru Domnul, și nu oameni buni, nu ne-ar face nimic aici. "
Victorine Părinte a amintit cum templul a fost acum 10 ani, când a fost numit Episcop Leontie aici: „Timp de trei ani, nu a existat nici preot, uneori a vizitat doar preotul, el a servit. Și am venit, desigur, toate îngrozit, iar templul sa prăbușit, și a fost prin - cabluri din antichitate. Nici mijloacele, nici poporul, și numai ajutorul lui Dumnezeu. Sunt oameni care au petrecut cabluri, există oameni care înnobilați templu. Am început să construiască - nu cărămizi sau bețișoare ... Dar se spune: „Cereți și vi se va da vouă!“ Și tot ceea ce există - nu eforturile noastre, nu eforturile noastre, ci numai harul lui Dumnezeu. Și cât de mult ne-am ajutat cu diverse întreprinderi, de la Orenburg, Orsk, Sorocinsk, Saraktash din alte locuri! Nu putem spune că am trăit luxos - când am ajuns, aproape că nu am văzut pâinea, binecuvântarea pe care chiar de la Buzuluk aprovizionat cu pesmet ". Abatele Victorin amintit că zona din jurul bisericii a fost mic, abia a putut obține prin intermediul, și cum este acum extins! În concluzie, el a dorit „pe care le-am trăit mereu cu Domnul pe care le-am numit întotdeauna numele lui Dumnezeu, că noi înțelegem că numai rugăciunea salvează în furtuni de zi cu zi.“

Atacatorii au îndemnat adepții lor să renunțe la metodele tradiționale de tratament.
FIA Orenburg

Pentru prima dată în Orsk a fost „Maratonul de muzică clasică.“ Piața Komsomol au fost două fanfare municipale - noastre și Orenburg.
Orsk Ziar

Ministrul Educației din papier-mache, sârmă și placaj. Doll cu o asemănare portret Vyacheslav Labuzova făcut director artistic al teatrului de păpuși regionale Marina Sviridenko.
Yuzhnyy Ural

Pentru a unsprezecea oară în rezervor Iriklinsk sportivi din mai multe regiuni ale țării au concurat în cadrul Cupei DOSAAF românesc.
Orsk Ziar

articole similare