25 modalități de a ajunge la cer

Plăcerea lui Allah - este ceva să aspire la fiecare credincios. O recompensă pentru plăcerea lui Allah este cel mai bun din sălașurile - Paradise.

Potrivit hadith Mesagerul lui Allah ( „alaihi wa sallam), Paradisul este promis celor care:

1. Cei care îndeplinesc Allah fără a atașa ceva la El, va intra în Paradis.

2. Cei care cred în Dumnezeu și în trimisul Său ( „alaihi wa sallam), să stea în rugăciune, postul în luna Ramadan, va intra în Paradis.

3. Cine va construi moschee, dorind să găsească plăcerea lui Allah, Allah va construi același lucru în Paradis.

4. intra in Paradis, care va efectua două rugăciuni (Asr Fajr), într-un timp rece.

5. Oricine merge la moschee pentru a efectua rugăciuni acolo două Jamaat (dimineața și după-amiaza), Allah a pregătit un loc de onoare în Paradis.

6. Profetul ( „alaihi wa sallam) a spus:« Oricine va fi stocat (de păcat), ceea ce este în gura lui (limba) și între picioarele (organele sexuale), promit să Paradis»

7. Cine va face rugăciunea de 12 rakaats-Sunnat o zi (fără a socoti namaz obligatoriu fard), într-o casă în Paradis va fi construit.

8. Cine a părăsit casa de cunoaștere, Allah va facilita calea spre Paradis.

9. Cel care din inimă să repete după muezin, introduceți Pay.

10. Cine se scaldă cu atenție și face acest lucru după fiecare două rak'at, în Paradis va fi obligatorie.

12. El a cărui cuvinte trecut au fost: „La ilaha ill-Allah“, va intra în Paradis. Asigurați-vă că pentru a intra în paradisul, care de multe ori spune: „Sunt fericit că am Allah ca Domn, islamul - ca o religie, și Muhammad - mesagerul.“

13. Pentru cineva care (de multe ori) spune: „Subhanallah wa al-Azym bihamdihi“ (Slavă lui Allah, El poate fi înălțat, lauda-L „), palma data“ vor fi plantați în Paradis.

14. Cel care moare după ce a fost liber pe trei lucruri - aroganță, resentimente și datorii, vor fi puse în Paradis.

15. Profetul ( „alaihi wa sallam) a spus:« Cine va aduce două fiice, el și voi intra în Paradis»

16. Cine va proclama Azan timp de 12 ani, pentru Cerul va fi obligatorie.

17. Cine cere de trei ori pentru Paradisul lui Allah, Jannat ceea ce el va spune: „O, Allah, acorda-l Paradis.“

18. Cei care vizitează bolnavi sau doar fratele său, căutând plăcerea lui Allah, pentru un înger se va proclama: „Fie ca vizita dumneavoastră o binecuvântare, dar Allah va acorda un loc de cinste în Paradis.“

19. Într-adevăr, veridicitate duce la neprihănire și cu adevărat dreptatea duce la Paradis.

20. Tom, care se străduiesc în calea lui Allah, și care se duce la el pentru upliftment Cuvântului lui Allah, da Paradis.

21. O, oameni, răspândit pacea, hrăni pe cei flămânzi și să se roage atunci când alții dorm, și vei intra în Paradis în pace.

22. Efectuarea Umrah este iertarea păcatelor comise între ea și Umra anterioare, iar recompensa pentru Hajj nu este acceptată de Allah este nimic ca Paradis.

23. Allah are nouăzeci și nouă de nume, mai puțin de o sută unu. Unul care le va lista, va intra în Paradis.

24. Profetul ( „alaihi wa sallam) a spus:« Am văzut un om care a intrat în Paradis și se bucură de beneficiile sale doar pentru faptul că el a scos din copac rutier, care a cauzat neplăceri musulmanilor»

25. În Hadith spune: „Dacă oamenii citesc acest Dua în timpul zilei și apoi moare, el va poporului Jannat. Și dacă a citit noaptea și moare, va fi din cauza oamenilor Jannat: „O, Allah, Tu esti Domnul meu, nimeni nu are dreptul de a fi adorat în afară de Tine, M-ai creat și eu sunt - servitorul tău, am păstra un contract cu tine [că a intrat în sufletele oamenilor înainte de crearea lumii], am căuta refugiu în Tine de răul pe care l-am făcut. Eu sunt cel mai bun pentru mine și recunosc păcatele mele, așa că iartă-mă, într-adevăr, nimeni nu poate ierta păcatele în afară de Tine. "

articole similare