10 lucruri despre școală din China, am învățat, a lucrat ca profesor în China

La un moment dat am lucrat un profesor de limba engleză în patru școli din China (și un antrenor la școala de kung fu). Deci, este foarte interesant să comparăm învățământul românesc și în special școlile de China.

10 lucruri despre școală din China, am învățat, a lucrat ca profesor în China

  1. În multe dintre școlile din China nu au încălzire, astfel încât profesorii și elevii de iarnă nu scoateți îmbrăcăminte exterioară. Încălzire centrală are doar în partea de nord. În clădirea centrală și de sud a Chinei proiectat pentru climat cald. Acest lucru înseamnă că, în timpul iernii, când temperaturile pot scădea la zero, și, uneori, de mai jos, singurul mijloc de încălzire sunt dotate cu aer condiționat. uniforme școlare - trening: pantaloni largi și sacou. Tăietura este aproape la fel peste tot, care diferă doar costumul de culoare și emblema școlii pe piept. Toate școlile din zonă sunt limitate la porțile mari de fier, care sunt întotdeauna ținute închise, deschizând doar pentru copiii de școală ar putea ieși.
  2. În școlile chineze în fiecare zi, fac exerciții (și nu unul) și să efectueze o linie comună. Dimineața Școala începe cu încărcare, apoi conducător, care a raportat știri majore și ridica steagul - o școală sau de stat. După a treia lecție, toți copiii fac exerciții să se relaxeze ochii. Sub muzică liniștitoare și de înregistrare narațiune voce elevii click pe termeni speciali. ora două după-amiaza, când, în aceleași elevii vorbitor neiertătoare la unison, se toarnă pe coridor (în cazul în care nu există nici un loc în clasă), au început să ridice mâinile în lateral și în sus și sari - În plus față de exerciții de dimineață zi acolo de încărcare.

10 lucruri despre școală din China, am învățat, a lucrat ca profesor în China

studenți chinezi din orașul Jinan fac exerciții de pe acoperiș.

  1. O mare schimbare, este, de asemenea, o pauza de prânz, de obicei, durează o oră. În acest timp, copiii au timp pentru a merge la sala de mese (sala de mese la școală, dacă nu, ele aduc mâncarea în tăvi speciale, cutii), masa de prânz, și încă alerga, întinde picioarele, să strige și să se joace feste. Cadrele didactice din toate școlile hrănite prânz gratuit. Și mâncarea, trebuie să spun, foarte bine. Prânzul constă de obicei dintr-un carne și două feluri de mâncare de legume, orez și supă. Școlile scumpe dau în continuare fructe și iaurt. În China, le place să mănânce, și chiar și la tradițiile școlare sunt respectate. După pauza de prânz, în unele școli juniori sunt date de somn de cinci minute. " Apropo, de câteva ori elevii mei a adormit în mijlocul unei lecții, iar lucrurile săraci trebuiau să se trezească cu inima sângerează.

10 lucruri despre școală din China, am învățat, a lucrat ca profesor în China

Opțiunea modestă de standardele chineze de prânz școală: ou cu rosii, tofu, conopida, ardei, orez.

  1. Pentru profesori atitudine este foarte respectuos. Acestea sunt numite de numele cu prefixul „profesor“, de exemplu profesor sau profesor Zhang Xiang. Sau doar un „profesor“. Într-unul elevi - nu contează, a mea sau nu - mă întâlni, înclinându.
  2. În multe școli, ordinea pedepsei fizice. Profesorul a lovit elevul poate mana sau indicator pentru unele infracțiuni. Mai departe de orașe mari și mai simplu școală, cu atât mai mult este răspândit. Prietenul meu chinez mi-a spus că școala lor a fost dat un anumit timp pentru a învăța cuvinte în limba engleză. Și pentru fiecare cuvânt neinvatat ei thrashed cu un băț.

10 lucruri despre școală din China, am învățat, a lucrat ca profesor în China

Schimbarea în clasă pe joc în tobe tradiționale, orașul Ansay.

  1. În clasa atârnă performanța elevilor de rating care stimulează să învețe mai bine. Calificative - A prin F, unde A - este cel mai mare corespunde cu 90-100%, iar F - 59% nesatisfăcătoare. bun comportament Incurajarea - o parte importantă a sistemului educațional. De exemplu, pentru un răspuns corect și comportament bun în sala de clasă elev primește o stea de o anumită culoare sau puncte suplimentare. Pentru a vorbi la punctele de clasă sau contravenții și asteriscurile sunt eliminate. Performanțele elevilor se reflectă pe o diagramă specială pe bord. Concurență, ca să spunem așa, este evident.
  2. Copiii chinezi invata mai mult de 10 ore în fiecare zi. Lecțiile durează de obicei, de la opt dimineața până la trei sau ora patru după-amiază, după care copiii merg acasă și să facă temele fără sfârșit până la nouă sau ora zece seara. La sfârșit de săptămână, la școala din orașele mari trebuie să treacă unele meditații suplimentare, ei merg la școală de muzică, școli de artă și cluburi sportive. Având în vedere cea mai mare competiție la copii din copilărie sunt presati de către părinți. În cazul în care nu pot trece examenul, după o școală primară bună (și învățământul obligatoriu în China durează 12-13 ani), atunci calea către Universitatea a ordonat.

Clasele de la școala de kung fu.

Profesor bătut cu un băț, sabie sau studenții fără alte formalități, poate face sau să plătească o palmă picior. Dar, pe plecarea părinților primesc un tânăr disciplinat, cu o profesie de antrenor Kung Fu și cel puțin o șansă de a intra în oameni. Cele mai multe dintre faimoasele maeștrii kung-fu a luat doar o astfel de școală a vieții. Acesta este distribuit ca opțiune atunci când copiii cu sănătate precară da aici un an sau doi pentru a se asigura că l-au întărit de viață și de a face kung fu sau Tai Chi.

10 lucruri despre școală din China, am învățat, a lucrat ca profesor în China

Nu contează în cazul în care învățarea copiilor chinezi - școala de kung fu sau regulat, ei adoptă din copilărie trei calități principale: capacitatea de a lucra, de disciplină și respect pentru bătrâni în funcție de vârstă și de ierarhie.

Ei sunt învățați din copilărie că acestea trebuie să fie cel mai bun, indiferent de ce. Poate că acesta este motivul pentru care chinezii acum încep să ocupe poziții de conducere în toate ramurile științei, culturii și artei. Concurând cu europenii care au crescut într-un mediu de seră, de multe ori nu le lăsa o șansă. Doar pentru că nu suntem obișnuiți pentru a studia timp de zece ore. În fiecare zi. Pe tot parcursul anului.

10 lucruri despre școală din China, am învățat, a lucrat ca profesor în China

articole similare