Numărul de jucători de hochei - la hochei

Ice Hockey este un sport de echipă în care rivalii încearcă să arunce cât mai multe puțuri cu ajutorul bastoanelor.

În fiecare echipă obiectivul este protejat de portar, el se află în zona de poartă conform regulilor, dar dacă este necesar poate acționa ca un apărător de teren și chiar un atacator. Câți jucători de hochei sunt revendicați pentru acest sau acel joc depinde de antrenor, de regulă, este vorba de 20-25 jucători de hochei, printre ei - doi portari - principalul și rezervația.

Câți jucători joacă hochei

În același timp, șase jucători din fiecare echipă merg la gheață - un portar și cinci jucători de hochei pe teren. În unele cazuri, este permisă schimbarea portarului în cel de-al șaselea jucător de teren. Schimbarea jucătorilor pe teren se face în timpul jocului sau în timpul pauzelor tehnice, jucătorii care se află în cutia de penalizare nu au voie să se schimbe. Câți jucători în hochei în timp suplimentar merg la gheață, de asemenea, determină regulile - acesta este portarul și patru jucători de teren.

Reguli privind componența echipelor de hochei

Potrivit normelor aprobate de Federația Internațională de Hochei pe Hochei (IIHF) pe teren în timpul jocului nu pot fi mai mult de șase și nu mai puțin de trei jucători de hochei.

Compoziția completă (plin cinci) arată astfel:

Depășirea numărului de jucători de hochei din una dintre echipe este considerată o încălcare și este pedepsită cu o pedeapsă penală - unul dintre jucători merge în cutia penală timp de două minute. În timpul jocului, obiectivul fiecărei echipe poate fi protejat de un singur portar. Înlocuirea portarului principal pentru o rezervă este permisă în timpul pauzelor tehnice și întreruperilor între perioade. În ceea ce privește jucătorii de pe teren, antrenorii încearcă să le înlocuiască în momentul în care pucul este sub controlul echipei lor din zona adversarului. În acest moment, jucătorii încearcă să păstreze inițiativa și să oprească atacul, iar dacă înlocuirea este efectuată de partea defensivă, echipa încearcă să încetinească ritmul jocului.

În unele cazuri, numărul de jucători în hochei pe gheață poate fi mărit prin înlocuirea portarului cu cel de-al șaselea (al cincilea în ore suplimentare). Jucătorul de hochei pe gheață nu are dreptul să îndeplinească funcțiile de portar și să joace ca apărător sau atacator. Cel mai adesea se întâmplă în minutele decisive ale meciului sau în orele suplimentare, când jocul are doar câteva minute rămase. Uneori, avantajul numeric ajută la inversarea cursului meciului și la smulgerea literalmente a victoriei.