Aripile sovieticilor au câștigat cea mai mare victorie în istoria Spartak - ziarul rusesc

Samara "Aripile sovieticilor" a creat senzația principală a rundei a 16-aa Ligii Premierului de Fotbal din Rusia, dacă nu întregul campionat. În campul său, Vadim Skripchenko a distrus Moscova "Spartak" - 4: 0.

Liderul echipei "Spartacus" Quincy Promes nu și-a putut ajuta echipa care a suferit o înfrângere senzațională zdrobitoare din "Aripile sovieticilor". Foto: Anar Movsumov / RIA Novosti

În prima întâlnire a acestor echipe în remiza actuală a Premier League, moscoviți au câștigat în câmpul 1: 0. Apoi unul dintre eroii meciului a fost portarul "Aripilor" George Loria - numai datorită lui Samartsev nu a ratat mai mult. Cu toate acestea, de data aceasta el, în general, nu a avut o slujbă serioasă.

Întrebarea principală înaintea meciului nu a fost nici măcar cine câștigă - favorit prin definiție a fost "Spartacus", conducând cu încredere în clasament, această opinie a fost deținută, de asemenea, de casele de pariuri. Dar victoria potențială a "roșu-alb" complicat, cel puțin un factor - domeniul stadionului "Metallurg" în Samara. Chiar înainte de ghidul de joc „Spartacus“ semăna cu „aripi“ a luat „Tom“ de pe gazon acoperit cu zăpadă, a apelat la adversarii viitoare cu o cerere de a amâna întâlnirea în primăvară - și a fost refuzată. De fapt, totul nu a fost atât de înfricoșător: calitatea gazonului, desigur, a lăsat mult de dorit, dar câmpul era încă cel puțin verde și nu alb de zăpadă.

A existat încă un moment dificil pentru antrenorul principal al moscovitelor Massimo Carrera - însă nu a existat nicio revelație în acest caz: echipa a mers din nou la meci fără atacantul principal. Ze Luis, rănit, a renunțat înainte de sfârșitul anului, iar un înlocuitor echivalent pentru el în "Spartacus" a dispărut. Liderul echipei Quincy Promes, recuperat după deteriorare, deși rămâne un fel de motor "roșu-alb", până acum nu scor. Un paraguayan Lorenzo Melgarejo, lansat pe sulița în meciul precedent cu "Terek". nu sa arătat din partea cea mai bună. Nu a arătat deloc, să fiu cinstit. Asta e doar opțiuni în atac la Carrera a fost un pic, și a ales dintre ei o oarecum neașteptat, dar interesant: o pereche Melgarejo în atac a fost trimis din primul minut Denis Davydov.

În „Wings“ este, în comparație cu meciul precedent, a existat o schimbare: a accidentat Milan rudei nu a primit în aplicare, și încă din primele minute ale jocului a început fundașul Sheldon Bateau. Poate că atenția principală din primul minut a fost concentrată pe protejarea gazdei, deoarece se presupunea că va trebui să reflecte mai multe atacuri ale lui "Spartacus". Atacurile au fost într-adevăr, acesta este singurul rezultat pe care nu l-au adus. Dar samaranii au folosit contraatacul lor rar, deși episodul sa dovedit a fi, dacă nu chiar scandalos, cel puțin controversat.

După aceea situația pe teren în ansamblu nu sa schimbat - de la Moscova la mare avantaj posedat mingea, dar pentru a traduce acest avantaj într-un scop și nu putea, pentru ce au fost în cele din urmă pedepsiți. Deja adăugat în momentul în care prima jumătate minutul apărarea oaspeților a fost greșit, lăsând singur la colțul pedepsei Serghei Tkachev, care a primit mingea, sa mutat înainte și împușcat în colțul apropiat. Rebrov a eșuat cu această lovitură - în plus, el a blocat parțial revizuirea propriului fundaș, încercând să blocheze o lovitură Tkachev.

La pauză, echipa a plecat cu un scor de 2-0 în favoarea samarganilor - extrem de neplăcut pentru "Spartacus", dar, se pare, nu este critic. Jocul era încă cu normă întreagă, iar în acest timp Massimo Carrera se putea recupera. Iar faptul că italianul știe cum să-și fixeze creierul, nu trebuie să se îndoiască - nu doar pentru că "Spartacus" conduce campionatul. Cu toate acestea, dacă oaspeții afectat Samara rece sau Carrera nu a găsit cuvintele potrivite la jumătate de normă, dar în a doua jumătate a „roșu-alb“, nu numai că nu re a folosit câteva momente, dar a ratat al treilea obiectiv - și a fost asemănător cu un dezastru.

Înainte de jocul cu „aripi“ Moscoviții ratat 15 jocuri doar opt goluri, cu doar o zi la poarta „Spartacus“ a zburat mai mult de o minge - era în joc cu „Zenith“, atunci când St. Petersburg în domeniul său a câștigat 4: 2. Și „Wings sovieticilor“, unul dintre outsideri din Premier League, cu ușurință neașteptate, fără efort, fără a strecurat, bloca „Spartacus“ trei mingi. După 59 de minute, Mollo agățate în suprafața de pedeapsă de pe flancul drept, iar Cristian Pasquato filmate pe poartă - pe prima bataie Rebrov minune a reacționat, dar, pe de finisare atacantul italian nu a lăsat nici o șansă Spartak portar.

Până în momentul oaspetilor avut loc două modificări: sfârșitul primei reprize în loc de Dmitri Kombarov a fost Evgeny Makeev, iar în a doua jumătate a reuniunii nedetectabile Davydova înlocuiește Jano Ananidze. Dar nici unul, nici alt înlocuitor în nici un fel, "Spartacus" nu a ajutat, gazdele și nu a observat nici o schimbări majore în jocul de moscovite. Ca rezultat, "Wings", cu incredibilă connivanță a oaspeților, au marcat patru goluri fără răspuns, iar acest cont a rămas pe tabloul de bord până la fluierul final.

Meciul dintre "Wings of the Soviet" și "Spartacus", ca și restul jocurilor din turul 16, a început cu un minut de tăcere. Jucătorii și fanii au adus un omagiu victimelor accidentului avionului. în care echipa braziliană de fotbal "Chapecoense" sa prăbușit.