Istanbul miracol »

Finala finală a Ligii Campionilor Liverpool - Milano 3-3

Rossoneri sa apropiat de această finală ca principalul favorit al turneului. Deja în primul minut al meciului, Paolo Maldini a marcat cel mai rapid gol în istoria finaliilor campionilor după ce a depus Andrea Pirlo.

Și la sfârșitul primei reprize, Hernan Crespo atrage dubl.Snachala în minutul 39, după un contra-atac, Shevchenko ia trimis mingea într-o plasă de gol și Hernan zabil.Dalshe după un alt atac Kaka a făcut treci mai strălucitoare la Crespo și cupa aruncat mingea peste neajutorat Jerzy Dudek

Echipele au intrat în pauză cu scorul de 3-0. Se pare că Milano, pentru a șaptea oară, va lua un trofeu onorabil, dar nu aici a fost.
În primul rând, în minutul 54 după depunerea lui John Riise, Gerrard a trimis mingea în plasă cu un antet eficient, iar după două minute Vladimir Shmitser, cu un picior drept, a redus golurile cu un gol.

În minutul 60, după o bună combinație, Gerrard a trecut aproape de unul singur cu portarul, dar a fost eliminat și arbitrul a executat o lovitură de pedeapsă. La acest punct a venit Xabi Alonso. După impactul spaniolului Dida, mingea a fost respinsă, dar Alonso a reușit să termine și a finalizat o revenire la Liverpool cu ​​o lovitură rece. 3-3! Stadionul din Istanbul a fost șocat.

A fost o ore suplimentare. la sfârșitul celui de-al doilea Jerzy Dudek a făcut o salvare eroică după două lovituri de Shevchenko.

Totul a mers fără probleme la loviturile de departajare. Fotbaliștii din Milano au fost descurajați. Mingea a fost Serginho și a lovit moloko.Hamann a reușit să bată Liverpool Didu.1-0 vperedi.Dalee Dudek a salvat o lovitură slabă Pirlo și Dzhibrill Cisse a dublat avantajul krasnyh.Tomasson a marcat primul gol din Milano și Dida parat o lovitură Riize.Vladimir Šmicer a egalat scorul la 3 2, iar mingea a trecut Shevchenko.Udar și Andrew. Dudek ia mingea. Miracolul din Istanbul. Liverpool a jucat un mare a doua jumătate și pentru care a fost recompensat. Și jucătorii din Milano au fost șocați de ceea ce se întâmplă. Finala istorică! Un meci de neuitat!