10 Principalele femei din viața lui Barack Obama (foto)

10 Principalele femei din viața lui Barack Obama (foto)

10 Principalele femei din viața lui Barack Obama (foto)

Familie Obama: Michelle, Malia, Barak, Natasha

10 Principalele femei din viața lui Barack Obama (foto)

Michelle Obama, soție

"Acum douăzeci de ani în acea zi m-am căsătorit cu dragostea vieții mele și cu cel mai bun prieten al meu. Cu o aniversare, Michel. BW ". Michelle este într-adevăr o viață nu numai femeia preferată a lui Obama, ci și un prieten și un tovarăș.

Imaginea unui puternic, educat și în același timp partener de familie și feminin al vieții ia adus lui Barak multe puncte în timpul campaniei electorale.

"Vrei să știi cum Președintele Obama sa pregătit pentru dezbaterea preelectorală? - Michelle a întrebat odată publicul la una dintre emisiunile TV. "Ma luptat!"

Într-un interviu acordat canalului american ABC, Michelle a spus: "După nuntă, Barak nu mi-a promis munții de aur, dar mi-a dat cuvântul că mi-ar oferi o viață interesantă. Și el a păstrat-o.

10 Principalele femei din viața lui Barack Obama (foto)

Malia Ann, fiică

La insistența tatălui ei, Malia, din copilărie, a participat la cercuri (inclusiv la teatru), a fost implicată în fotbal, dans, pian și tenis.

Malia - un mare fan al creativității artiștilor Beyonce și Justin Bieber, cu care sa întâmplat să se întâlnească personal.

10 Principalele femei din viața lui Barack Obama (foto)

Natasha ("Sasha"), cea mai tânără fiică

Sasha, în vârstă de 3 luni, a fost spitalizată cu un virus de meningită și era pe punctul de a muri. Barak și Michel au uitat imediat certuri și pretenții reciproce. Problemele au reunit familia.

10 Principalele femei din viața lui Barack Obama (foto)

10 Principalele femei din viața lui Barack Obama (foto)

Stanley Ann Dunham, mamă

10 Principalele femei din viața lui Barack Obama (foto)

Ann a trăit în două țări - apoi în SUA în Hawaii, apoi în Jakarta - în patria celui de-al doilea soț indonezian. În absența mamei mele, în Hawaii, Barak a fost supravegheat de bunica Madame Madeleine. În memoriile sale, Barak își amintește că era întotdeauna foarte fericit când mama lui a venit din Jakarta cu daruri și dulciuri. De ceva timp, Barak a mai trăit cu mama sa în Indonezia.

10 Principalele femei din viața lui Barack Obama (foto)

Ulterior, Obama a recunoscut că a regretat că, din cauza angajării la locul de muncă, nu a putut fi cu mama în zilele în care a murit. Obama a spulberat cenușa mamei sale peste apele Oceanului Pacific.

10 Principalele femei din viața lui Barack Obama (foto)

Madeleine Dunham, bunica pe linia mamei mele

"Madeleine a fost temelia familiei noastre și o femeie cu virtuți incredibile, putere și modestie".

Bunica sufletului nu a văzut în nepotul ei, a urmărit cu interes societatea electorală până în ultimele zile ale vieții sale. Cu toate acestea, femeia, care a investit atât de multă energie în educația nepotului ei, nu a fost niciodată destinată să-l vadă în rolul de președinte. Madeleine a murit cu doar câteva luni înainte ca Barak să intre în funcție.

Cenușa bunicii mele, ca și cenușa mamei mele, Barak a dispărut peste apele Oceanului Pacific la câteva zile după asumarea postului de președinte.

10 Principalele femei din viața lui Barack Obama (foto)

Marian Shields Robinson, soacra

Școala de 75 de ani a președintelui Marian Robinson a fost întotdeauna pentru Barak o persoană la care te poți baza. În perioada în care Barak și Michel erau angajați activ în carierele lor, bunica mea putea să aibă întotdeauna grijă de Malia și Natasha.

Marian are, de asemenea, un rol activ în toate sărbătorile de familie și călătoriile.

De exemplu, nu cu mult timp în urmă, împreună cu Barak, Michel și două nepoate, Marian sa dus în Africa de Vest. "Prima mamă-în-lege a Statelor Unite" îi place să gătească pentru familia ei și îi place pe rudele cu pirojki excelente și curcan.

10 Principalele femei din viața lui Barack Obama (foto)

Sarah Obama, bunica lui Barak pe linia tatălui său

Sarah Obama este a doua soție a bunicului patern al lui Barack Obama, care locuiește în patria lui Barack Obama, în Kenya. În ciuda faptului că nu are sânge relativ la președintele american, o tratează cu căldură. În memoriile sale, președintele îl numește pe Saru blând "bunica". Barak a vizitat rudele de trei ori în Kenya.

"Doresc victoria lui Barak la alegeri. Trebuie să fie foarte ocupat în America, îl aștept să mă vadă din nou.

10 Principalele femei din viața lui Barack Obama (foto)

Beyonce, cântăreața

Beyonce, în vârstă de 31 de ani, este numită de mulți "cântăreț de tribunal", pentru că ea interpretează periodic evenimentele de stat solemne.

Beyonce nu doar cântă pentru președinte, ci și cu soțul ei, Jay Zi, este un prieten apropiat cu familia Obama.

10 Principalele femei din viața lui Barack Obama (foto)

Julia Pearson, prima șef al serviciului secret al SUA

Julia Pierson și Barack Obama nu sunt legate de rudenie sau de prietenie. Julia - femeia principală din viața lui Barak în adevăratul sens al cuvântului, de când președintele la desemnat pe postul de șef al Serviciului Secret al SUA. A devenit prima femeie care a condus organizația în întreaga ei istorie.

Prin această numire, Barak nu numai că a promovat femeile să participe activ la viața societății, dar și a încercat să îmbunătățească reputația departamentului.

După anunțarea unui scandal asupra remanierii personalului, Obama a spus:

"Cariera de 30 de ani a lui Julia Pierson în Serviciul Secret este un exemplu de atitudine dezinteresată. Mă aștept să se poată asigura pe deplin siguranța sistemului financiar american și a familiei mele. "

10 Principalele femei din viața lui Barack Obama (foto)

Kamala Harris, procuror general din California

Kamala Harris este un vechi prieten și asociat al lui Barak. Odată ce Obama a plătit pentru ceea ce a complimentat-o.

Când președintele a vorbit la o reuniune de strângere de fonduri în fondul electoral al Partidului Democrat, el a vorbit brusc despre ședința din sala Kamala.

10 Principalele femei din viața lui Barack Obama (foto)

"Este o femeie genială, devotată și puternică. Are toate calitățile pe care le-ai dori să le vezi într-o persoană care se ocupă de justiție și căutând dreptate. Ea este un prieten minunat și de mulți ani mi-a oferit un mare sprijin. Este, de asemenea, fără îndoială cel mai atractiv avocat general. “.

După acest discurs, a izbucnit un scandal. Obama a fost acuzat de sexism. Remarca lui a fost numită confirmarea rolului pe care femeile îl întâmpină la locul de muncă, înconjurat de colegi de sex masculin.

În rezultat, Barak a adus scuze oficiale lui Kamale Harris.

Articole similare