Rusia a învins slovacii și în sferturile de finală mchm va juca cu hocheiul continental din Danemarca

Principala surpriză a turneului este reprezentarea campionilor actuali de către echipa națională finlandeză. Dupa trei infrangeri la rand (din cehii - 1: 2, danezii - 2: 3, și suedezii - 1: 3), a devenit clar faptul că finlandezii, în orice caz, nu se încadrează în sferturile de finală, să ia în grupa A pe ultimul loc și va concura cu Kranks Grupa B - letoni pentru dreptul de a rămâne în divizia de elită într-o serie de până la două victorii. Aceasta se întâmplă pentru prima dată în istoria turneului.

După suedezul Alexander Nylander a făcut în meciul cu cehii doi asistă, a fost cel care a ieșit pe partea de sus în golgheterilor turneului cu 9 (4 + 5) puncte, înainte de căpitanul Cyril Kaprizova echipa rusă - 8 (5 + 3).

Echipe din Rusia și Slovacia, a marcat înainte de un meci între ele pe trei puncte pentru o victorie asupra letonii au luptat în disputa internă pentru locul al treilea. Cine l-au dus la danezi, care au pierdut în sferturile de finală a mers la Montreal pentru a concura cu suedezii, nu și-au pierdut la acest turneu fără puncte.

Începeți rău. Echipa națională a Rusiei a pierdut în fața canadienilor în primul meci al MCHM

Hat-trick de Caprice. Echipa națională a Rusiei a învins Letonia pe MCHM

Statele Unite au învins Rusia. Echipa Valery Bragin a pierdut a doua oară la MCHM

Înainte de meci sa dovedit că echipa noastră a suferit pierderi. Din cauza rănilor, apărătorul Artem Volkov și Danil Yurtaikin nu pot participa la aceasta. Linia finală a arătat astfel:

În ajunul jocului, Internetul a fost agitat de cuvintele căpitanului rivalilor ruși, slovacul Eric Chernak. "Cele mai bune echipe din acest turneu sunt Canada și Statele Unite. Letonia este aproape la același nivel cu Slovacia. Desigur, avem o șansă într-un meci cu Rusia. În caz de victorie vom fi al treilea în grup. După victoria asupra Letoniei, înțelegem că toate acestea sunt reale, deoarece Letonia și Rusia sunt echipe de același nivel, doar ruși, poate mai multă pricepere ", a declarat Chernak la Campionat.

Rapidul Guryanov și magnificul Uracow

Prima perioadă a început cu atacurile echipei rusești, iar deja în prima schimbare a lui Caprices ar putea deschide un cont, înfruntându-l unul pe celălalt cu Matvei Tomek. totuși, a lovit postul.

#RUSvsSVK Deja la 11 secunde, Vagun ar putea deschide un cont în meci, dar a lovit barul pic.twitter.com/tggdEWOmdC

În cea de-a doua perioadă, rușii au continuat asediul planificat al porții Tomek, dar slovacii au reușit să elimine tempo-ul cu succes pentru a opri toate atacurile. În minutul 27 al rivalilor noștri am salvat din nou bara după ieșirea și aruncarea lui Mihail Vorobiev. După două minute, rușii au reușit să folosească eliminarea adversarului. În caseta de pedeapsă a intrat Marek Sloboda. Slovacii noștri s-au apăsat în zonă, iar Mikhail Sergăciov a aruncat de pe linia albastră. Tomek și apărătorii au încercat convulsiv să arunce pucul departe de poartă, dar Denis Guryanov a fost primul care a ajuns la revenire.

Un alt moment strălucit al perioadei este recepționarea puterii lui Pavel Karnauhov în zona de mijloc împotriva lui Milos Roman. după care slovacul nu a putut să se ridice din gheață pentru mult timp. Judecătorii nu au găsit încălcări ale regulilor în acțiunile rușilor.

#RUSvsSVK Milos Roman nu a observat Karnaukhov

pic.twitter.com/axZcFwM8vB

Oamenii noștri au continuat să-l alarmeze pe Tomek din nou și din nou, și ca rezultat, a doua perioadă sa încheiat cu un avantaj solid în fața aruncărilor - 10-2.

A treia perioadă a început cu înlăturarea lui Vorobyov, iar timp de două minute slovacii nu au reușit să creeze nimic serios, după care forțele noastre au reluat din nou inițiativa. Cu toate acestea, în ciuda numeroaselor momente de la poarta lui Tomek, scorul minim a fost menținut până în minutul 50. Cyril Urakov strălucea cu pricepere. care a făcut un transfer excelent la Yakov Trenin. stând cu spatele la partener. Rivalii, inclusiv portarul, nu erau pregătiți pentru asta.

#RUSvsSVK Uracow, fără a căuta, a dat un transfer strălucitor din spatele poarta spre zăpadă și Trenin a pus pucul sub bara stângă! pic.twitter.com/TcjDNIWJf6

Valery Bragin: "Adversarul nu a avut practic nici o șansă"

- Toți au înțeles semnificația acestui joc. S-au reacționat serios, segmentele au arătat ceea ce am vrut să vedem, câștigat meritat. Practic, adversarul nu a avut nici o șansă, doar în majoritate. Jocul primului link? Se întâmplă, momentele au fost bune, Trenin ar putea înscrie, Caprice și Sidorov au lovit postul.

Acum ne vom pregăti pentru Danemarca, acum sunt mai puternici decât acum un an. Am jucat un meci amical înainte de turneu, și cred că organizarea, selecția jucătorilor, sunt doar mai grave, - spune cuvintele lui Bragin "Campionatul".

Solidaritatea cu antrenorul principal al adversarului în capitanul sferturilor de finală al echipei ruse Kirill Kaprizov.

- Anul Nou fericit! A fost dificil, în funcție de joc și de joc. Vindecat, a fost necesar de a câștiga, o mulțime de puncte, baruri, cu punerea în aplicare a norocului, este bine ca daterpel și a jucat în misiune. Nu contează cine scor, cine dă. Ar trebui să existe o echipă, principalul lucru este să ai un rezultat. Danemarca? M-am uitat să joace bine, o echipă puternică, a câștigat două meciuri în acest an, vom pregăti serios, - spune cuvintele lui Kaprizov "Campionatul".

- Puțin greu în ceea ce privește focalizarea pe puc, câteva fotografii. Din punct de vedere emoțional, această victorie a fost importantă și faptul că am câștigat din nou la zero. Totul a jucat bine, a curățat nichelul, am avut erori, datorită echipei imense. Meritul nostru comun este acela că au jucat așa astăzi. În acel an nu a existat nicio subestimare cu danezii, undeva nu aveam noroc, cred că totul va fi bine. Vom asista la aceeași luptă ca și în orice echipă ", a declarat Ilya Samsonov, portarul echipei naționale ruse, într-un interviu acordat campionatului.