5 deserturi delicioase din fructe de padure congelate

5 deserturi delicioase din fructe de padure congelate

Serile lungi de iarnă doresc un pic să revină vara. Pregătiți boabe congelate pentru desert - simțiți gustul vara!

1. Tort de iaurt "Căpșuni" (căpșuni) fără coacere!
2. Coșuri cu marmelade de boabe (coacaze)
3. Coș cu afine sau cireșe (afine / cireșe) - fără coacere!
4. Brânză de brânză cu zmeură (zmeură)
5. Smântână cu afine (afine) - fără coacere!

5 deserturi delicioase din fructe de padure congelate

1. CUBA DE IGHURT "KLUBNICHKA" (FĂRĂ ALEGEREA)

  • iaurt natural - 600 gr.
  • lapte - 600 ml.
  • gelatină - 60 gr.
  • suc de lamaie (2 linguri)
  • cacao - 40 gr.
  • zahăr - la gust (pune 100 g. care îi place dulce, care ar trebui să fie pus mai mult, am avut destul de strat de căpșuni dulce)
  • Căpșuni - 400 gr.
  • apă 100 ml

Iaurtul iese din frigider pentru a ajunge la temperatura camerei.
Gelatina (50 g) se toarnă laptele, se lasă în picioare conform instrucțiunilor, apoi se încălzește până se dizolvă complet. Se răcește ușor.

Se amestecă iaurtul cu un amestecător, adăugând zahăr și suc de lămâie. Apoi adăugați treptat laptele cu gelatină, amestecând constant. Se amestecă din nou cu un mixer.

Se separă ¼ de iaurt și se amestecă cu cacao. Se toarnă matrița divizată și se pune în congelator timp de 10 minute până se îngheață. Pe stratul înghețat turnați masa rămasă și puneți-o în frigider până când se întărește complet.

Pregătiți stratul de căpșuni. 10 gr. gelatină conform instrucțiunilor. Pregătiți piureul de căpșuni cu un blender, adăugați zahăr și gelatină ușor răcită. Se toarnă vasul de căpșuni pe stratul de iaurt înghețat, se pune în frigider până când se întărește complet.

5 deserturi delicioase din fructe de padure congelate

2. BAGS CU BERRY MARMELADE

Pentru test:
Făină - 2 cupe;
Ulei - 150 g;
Zahăr - 3/4 cești;
Ouă - 2 bucăți;
Vanilină - 1/2 din plic.

Pentru marmeladă:
500 g de boabe congelate (coacaze);
400 g de zahăr;
200 g de boabe pentru stropire (afine).

În primul rând, pregătiți patiseria scurtă. Pentru a face acest lucru, așezați uleiul pe o răzătoare de sfeclă, puneți-l într-un castron, adăugați făina și mănâncați-o la starea de crumb. Apoi adăugați ouăle bătute și frământați aluatul. Aș adăuga 1 - 2 linguri de smântână în acest aluat pentru a face coșurile mai moi (altfel s-au dovedit a fi foarte grele). Aluatul se rostogolește într-o minge, se înfășoară într-un film și se pune în frigider timp de 30 de minute.
Cartea a fost scrisă cum să preparăm marmelade din caise și mere, dar din moment ce aveam de gând să atașez un coacăz congelat, apoi marmalada a hotărât să o gătească din aceste fructe de pădure.

Marmeladă: luăm jumătate de kilogram de coacăz congelat, adormim într-un șuviu și clătim sub apă fierbinte. Apoi, fructele de padure adoarme in tigaie, se adauga cateva linguri de apa si se pune un foc lent. Când boabele se fierb puțin, scoateți-le din foc și ștergeți-le printr-o sită. Curățați din nou la o tigaie, adăugați zahăr și, amestecând, gătiți până la densitatea de gem, apoi îndepărtați-l din foc și lăsați-l deoparte.

Luăm aluatul, rostogoliti-l într-un strat subțire și tăiem cercurile puțin mai mari decât matrițele. I-am tăiat cupelele cu o ceașcă - tocmai a ieșit bine.

Fiecare aluat este așezat într-o matriță și fixat în jurul marginilor. Coaceți coșurile în cuptor timp de 10 - 12 minute, apoi le scuturăm încă din matrițe. Nu am ghicit imediat cum să obțin coșurile și trebuia să le scot violent: întoarceți mucegaiul și lăsați-l cu un ciocan pentru cotlete.

Dar totul a fost mai ușor: am turnat o marmeladă în coșuri, am turnat o mână de merișoare dezghețate și am stropit praf de zahăr deasupra. Marmalada a început să se îngroaie foarte repede, așa că, în pregătirea acestor coșuri, hostessul ar trebui să fie puțin mai rapid decât mine. Dar pentru a gusta desertul sa dovedit foarte original: un amestec de dulce și acru.

5 deserturi delicioase din fructe de padure congelate

3. CARTOANE CU CRANCI SAU CERERE

(FĂRĂ ALEGEREA)

- 1 pahar de migdale

- 1/2 ceașcă de fulgi de ovăz
- date de 3/4 cani
- un vârf de sare
- 1,5 cesti de cranberries sau cirese congelate
- 3 tabele. cabane. zahăr
- 1/4 ceasca de suc de portocale
- 1/2 cană de apă
- coaja de portocala
- vanilină sau scorțișoară

Grind în procesor de mâncare migdale, cereale, apoi date.
Se amestecă tot prin adăugarea unui vârf de sare. Dacă este uscat, adăugați încă 2-3 date la sol. Umpleți cu o mulțime de mucegaiuri pentru cupcakes, formând coșuri. Puneți-le în frigider sau în congelator.
Cranberry (cireș) amestecat cu zahăr, suc, apă și coji. Gatiti la o grosime de 15-20 de minute. Apoi se răcește, se adaugă vanilină sau scorțișoară și biciul cu un blender.
Scoateți coșurile de pe matriță și umpleți-le cu umpluturi.

5 deserturi delicioase din fructe de padure congelate

4. BROWN RAW CU RASPBERRY

Pentru aluat de ciocolată:
Făină - 100 g
Sare - 1/4 linguriță.
Pudră de copt - 1/2 linguriță.
Soda - 1/4 linguriță
Ciocolata (60 - 70% cacao) - 180 g
Unt - 110 g
Zahăr - 200 g
Zahar din vanilie - 1 lingurita.
Ou - 2 buc;
1 proteină

Pentru stratul de brânză:
Crema de brânză - 250 g (poate fi înlocuită cu o brânză de vaci omogenă)
Zahăr - 60 g
1 gălbenuș
100 g zmeură proaspătă sau congelată (nu se pre-dezghețați).

Mai întâi pregătim un strat de brânză. Pentru a face acest lucru, amestecați intens brânză de whisk (am preparat din brânză de cremă "Philadelphia"), zahăr și gălbenuș. Castronul cu aluat de brânză se lasă deoparte pentru o vreme și se gătește aluatul de ciocolată. Se taie ciocolata în bucăți, se taie untul în cuburi. Am pus-o într-un castron, l-am pus într-o oală cu apă clocotită și l-am topit într-o baie de apă. Se adaugă zahărul obișnuit și de vanilie, se amestecă și se lasă deoparte, astfel încât masa să se răcească puțin, timp de 10 minute. Între timp, sămânțăm făină cu sare, sifon și praf de copt.

Într-o masă puțin răcită de ciocolată, adăugați ouă și proteine, amestecați amestecul. Introduceți treptat amestecul de făină și frământați aluatul. Ungeți formă dreptunghiulară sau pătrată cu ulei vegetal și împrăștiați jumătate din aluatul de ciocolată. Am pus masa de brânză pe partea superioară, acoperim cu aluatul de ciocolată rămas, luăm braza de lemn (sau întoarcem lingura) și de câteva ori trecem testul într-o direcție arbitrară pentru a crea un model de marmură. Apoi răspândiți pe aluat în raspochki zmeură și pritaplivaem-l. Am pus forma într-un cuptor preîncălzit la 160 de grade și coacem aproximativ 50 - 60 de minute. Adevărat, după 40 de minute apartamentul a mirosit de ciocolată, care rezista tentatiei de a deschide cuptorul și a verifica cum a fost tortul acolo, era imposibil să reziste.

Marginea terminată a marginii ar trebui să fie confiscată, iar mijlocul ar trebui să fie dens, dar nu ferm. Dacă este verificat cu o potrivire, atunci ar trebui să iasă cu o cantitate mică de cruste umede aderente.

Se răcește tortul, se taie brânza în bucăți mici și se servește la masă. Copiii au rătăcit pentru seară!

5. CREMĂ DE CURĂȚI CU BLACKBERRY (FĂRĂ ALEGERE)

ingrediente:
Smântână - 1 pahar;
Afine - 1 pahar;
Zahăr - 1/2 cești;
Vanilină - 1/2 din plic;
Gelatină - 2 lingurițe.

Am luat un pahar de afine înghețate, am adăugat puțină apă și am adus la fierbere într-o cratiță, adăugând o lingură de gelatină. Ca rezultat, am primit un pahar de suc de afine, și am decis să nu-l filtrez, dar lăsați-l direct cu fructe de padure. Apoi amestecați un pahar de smântână împreună cu zahăr, vanilină și o lingură de gelatină (gelatină pre-înmuiere). Apoi, ia kremanku și se toarnă în ea straturi de smântână, alternând cu suc de afine. Am pus fiecare strat pentru câteva minute în frigider și umplem următorul strat. Am decorat toată această fericire cu cireșe congelate. Sa dovedit foarte gustos!

Articole similare