8 decembrie 1980 cinci gloanțe pentru Jonna Lennon

În anii șaptezeci, celebrul și adorat de toți, John Lennon, a trăit aproape un pustnic într-una din casele din New York, o fațadă cu care se confruntă Parcul Central. Deși îi plăcea libertatea manierelor, viața furtunoasă și lipsită de griji a New York-ului, cu persistența paranoidă și-a păstrat intimitatea și a îngrijit de propria sa siguranță.

Prima dată când a fost amenințat cu moartea în 1964, când faimoasele patru, cunoscute lumii ca Beatles, au jucat în Franța. În timpul concertului, John Lennon a primit o notă în care a fost raportat că va muri în această seară.

Cu toate acestea, această amenințare, precum și alte câteva care au urmat-o, nu a fost efectuată. Aparent, cântăreața a decis să facă doar papagal.

Totuși, John era conștient de vulnerabilitatea lui și prefera să-și petreacă timpul într-un pat uriaș cu Yoko Ono, împrejmuit de pericolele depline ale lumii exterioare și ale publicului invidios.

Dar șase mii de mile și patru fusuri orare de la el trăiau un bărbat a cărui dorință de a ucide pe John Lennon a devenit o pasiune tocmai consumatoare. Mark Chapman a fost un admirator arzător al lui Lennon încă de când muzicianul și-a început drumul stelei ca parte a legendarului patru. Chapman a iubit filosofia cântecelor sale, a idolatroși Lennon ca predicator al iubirii și păcii.

Dar, undeva în adâncul sufletului meu, scânteia iubirii a dispărut, iar flacăra invidiei și a urii sa aprins. Pentru a înțelege mai bine motivele transformării lui Mark David Chapman în viitorul ucigaș al lui John Lennon, trebuie să vă familiarizați cu unele episoade ale copilăriei sale și cu gama intereselor cu care a trăit.

La paisprezece ani, a fugit de acasă pentru o săptămână, cincisprezece a devenit un „urmaș al lui Hristos“ - cu păr lung, purtând o cămașă, legat cu o funie, cu o cruce mare în jurul gâtului său și susținut Biblia sub braț. Întotdeauna sensibil în cea mai mare stare permanentă de tensiune și cu dorința de dornici să se afirme, sa repezit dintr-un capriciu la altul, inclusiv medicamente. DUMINICAT de marijuana, îi plăcea să se scufunde într-un vis fantomatic.

"Domnul Dumnezeu a zis cu mine"

Când Mark a fost șaisprezece ani, sa sinucis cu marijuana și a spus: „În viața mea, a existat un eveniment mult mai mare decât orice am experimentat înainte de Domnul Dumnezeu mi-a vorbit și mi-a dat de înțeles că trebuie să arate cel mai bun din ceea ce este încorporată în mine. “. Chapman a devenit director adjunct al taberei de vară a Uniunii Tineretului Creștin.

Tony Adams, seful Mark, a reamintit: „El avea toate calitățile unui lider, a fost foarte atent, sensibil, în vocabularul lui nu au avut nici măcar cuvântul“ ura „El a recunoscut că el a folosit droguri, dar apoi el a simțit în tinerețe, care la atins Dumnezeu. și toată viața lui a fost întoarsă cu susul în jos. cred că de ani de muncă, la o tabără de vară au fost cei mai buni ani ai vieții. Poate că aceasta este ultima dată când el a simțit fericit ".

Copiii erau fascinați de el. Știa multe basme și le-a luat întotdeauna atenția multă vreme.

Dar în 1974, Mark a citit o lucrare destinată să-și schimbe viața. Cineva ia dat cartea "The Catcher in the Rye" de JD Salinger. Această poveste despre cât de receptivă la frumusețe, adolescentul de vis, Holden Colfeld, se opune unei lumi crude și ostile, care a atins profund nervii goi ai lui Chapman. El sa comparat cu personajul principal și toți cei care au acceptat să-l asculte, au citat pasajul favorit din cartea:

"Vopresc toți acești copii mici care joacă un joc în acest câmp mare de secară, o mie de copii și nu un singur adult, cu excepția mea."

Cartea a devenit un imn, un simbol al iluziilor pierdute, adolescenții deziluzionați din întreaga lume. Dar nimeni nu a luat-o atât de aproape de inima ei și nimeni nu ia distorsionat semnificația la fel de mult ca Mark Chapman.

Undeva în acest moment, viața lui încurcată a izbucnit în muzica rock. Tod Rundgren, Jimmy Hendrix și Bob Dylan au devenit favoriți. Dar Beatles a rămas la înălțimea venerației sale, iar John Lennon era încă cântăreața favorită. Nu, nu adora muzica lui Lennon, și-a iubit filosofia, revelațiile sale în materie de pace, dragoste și dreptate. Mark chiar a cântat chitara și a încercat să-și imite idolul în tot, deși a înțeles că el era departe de genul lui Lennon. Apoi, el sa concentrat pe studiu, sperând să primească o rată de plată integrală în cadrul Uniunii Tineretului Creștin. În 1975, după ce a ascultat un curs de lecții în colegiu, Mark Chapman, la alocarea uniunii, a plecat la Beirut. Dar misiunea sa a fost în curând încheiată, deoarece războiul civil a izbucnit în Liban.

După Liban, Chapman a plecat spre Arkansas, unde tabăra Uniunii Tinerilor Creștini sa mutat pentru a ajuta refugiații vietnamezi. Și din nou a obținut popularitate, de data aceasta printre imigranții asiatici, și a câștigat recunoștință profundă față de oamenii pentru care a lucrat.

ÎN CĂUTAREA DE IUBIRE ȘI BUNĂ

Jessica ia convins pe Mark să-și continue studiile la Facultatea de Științe Umaniste. Pur și simplu avea nevoie de educație pentru a-și realiza visul - de a conduce Uniunea Tinerilor Creștini. Dar, după ce a studiat timp de un semestru, Chapman a părăsit colegiul. Curând, Jessica la părăsit. În vara lui 1976 a petrecut în tabără, dar toamna a primit un post de gardă și a devenit un shooter excelent. Gardienii școlii tehnice din districtul Atlanta din gama de încercări trebuiau să scape cu cel puțin șaizeci de puncte de la pistol. Chapman a bătut optzeci și opt.

Se pare că totul a mers bine. Dar în mod neașteptat, Mark începu să crească puternic. Înfățișarea lui i-a iritat și, în fiecare zi, a devenit mai supărată.

În 1977, după divorțul părinților săi, Chapman a zburat la Honolulu, insulele Hawaii. Într-o zi, după ce a închiriat o mașină, el a mers la un loc frumos, cu o vedere magnifică din Oceanul Pacific, atașat un capăt al furtunului la țeava de eșapament a vehiculului, iar celălalt a adus la salon. Un trecător îl dădu din fereastră. Chapman era în salonul gazos timp de cincisprezece minute și apoi se întreba de ce nu murise. El a înțeles acest lucru, examinând partea exterioară a furtunului: un gaz de evacuare fierbinte a ars o gaură în el. Chapman era supărat că planul său de sinucidere nu a reușit. Dar, după incident, sa întors la clinică, unde a fost sfătuit să se supună unui tratament lung cu psihiatrii.

Pentru a fi cu el, mama lui a zburat în Hawaii, dar ea nu și-a putut scuti starea emoțională a lui Mark. El a fost deprimat de faptul că, cu înregistrarea în documentele de încercare de sinucidere, nu va obține niciodată un loc de muncă decent în cadrul Uniunii Tineretului Creștin.

Dar din cauza comportamentului extravagant al lui Mark, curând căsătoria lor a dat o pauză serioasă: a cheltuit sute de dolari pentru achiziționarea de opere de artă scumpe, pe care le-ar fi putut permite cu greu. În acest moment, viitorul ucigaș a început să vorbească despre "trădarea" lui John Lennon. Gloria și-a ascultat monologii pomposi, în care a învinovățit cântăreața pentru bogăția și părerile sale despre viață, pace, iubire.

Câteva zile mai târziu, Mark Chapman se afla deja în New York. Apoi a vizitat orașul natal din Atlanta, unde ia spus preotului local că există o luptă constantă între bine și rău în sufletul său, dar a refuzat să dea detalii. El a vizitat, de asemenea, Jessica. Mai târziu, ea va spune că Mark părea foarte deturnat.

Chapman sa întors la New York chiar și mai oprimat, ca o vizită la Uniunea Tineretului Creștin, unde a petrecut mai multe sezoane de vară fericite, a arătat că acolo a fost uitat în cele din urmă.

Chapman a devenit o zabovi in ​​jurul casei în care a trăit, Lennon, încercând să se piardă în mulțimea de spectatori și a trecătorilor, care au visat cel puțin pentru scurt timp, doar o dată să se uite la idolul lor. După arestarea lui Mark Un om a spus: „Da, l-am văzut în ziua crimei locuiesc în apropierea aici și îmi amintesc că am văzut tipul ăsta cu câteva zile înainte de a vă sunt întotdeauna pline de oameni, pândi John, dar tipul ăsta a stat în mijlocul lor, el scurried înapoi ...! și înapoi, ca și cum ar arde cu nerăbdare. "

Într-o mulțime de fani, Mark a vorbit cu o blondă tânără. Împreună au avut o muscatura la un restaurant, iar după cină, Paul Goresh, un fotograf amator, a fost, de asemenea, un fan al muzicianului. Câteva minute mai târziu, exact la ora 16:30, Lennon ieși, însoțit de Yoko.

Sa îndreptat spre limuzină, iar Chapman a ieșit din mulțime și ia înmânat albumul. - Autografe, te rog, întreba el, întrerupt de entuziasmul vocii lui. John sa oprit o clipă, iar la acel moment Goresh la fotografiat.

"Eu doar mă lasă pe John Lenen"

John Lennon sa întors acasă la ora 11.30. Mark Chapman îl aștepta să se ascundă în umbră. - Domnule Lennon! John se întoarse să vadă cine la sunat și apoi, sfâșiat de cele mai controversate sentimente, Chapman a lansat cinci gloanțe în muzician. Yoko Ono a îngenuncheat și, apropiindu-și capul soțului cu mâinile, părea să-l balansească și porterul îi strigă lui Chapman: "Știi ce ai făcut?" - L-am împușcat pe John Lennon, replică calm Mark.

A fost arestat chiar acolo, lângă casă, și Lennon a fost dus de urgență la Spitalul Roosevelt. El era într-o stare semi-conștientă, dar încă în viață, deși a pierdut mult sânge. „Nu poate fi salvat prin orice mijloace - spune el câteva ore mai târziu, Dr. Stephen Lynn, șeful de serviciu“ prim ajutor „.- El a pierdut prea mult sânge, aproximativ optzeci la sută din totalul Yoko deja informat cu privire la moartea sa.“.

Vestea sa răspândit prin noaptea de la New York cu viteza fulgerului. Aproape o oră în apropierea casei în care locuia John Lennon, mii de oameni s-au adunat. Stăteau cu lumânări aprinse în memoria lui. Mulțimea a cântat cântece de Lennon si telegraful a trecut în toate ziarele lumii detaliile acestei crime teribile. Președintele Jimmy Carter a vorbit despre ironia, că „Lennon a căzut victimă violenței, deși el a luptat întotdeauna pentru pace“, iar noul Statele Unite, președintele Ronald Reagan a numit uciderea „o mare tragedie“. Lumea a căzut în jale.

Chapman a fost acuzat de crimă și a fost obligat să efectueze un examen psihiatric de treizeci de zile.

Sub pază grele Chapman a fost plasat într-un salon situat separat de un spital, unde a ținut ochii de douăzeci și patru de ore pe zi, care nu s-ar lăsa să se sinucidă. Dar, pentru că sa temut că Chapman poate ucide Lennon fanii de răzbunare, el a fost transferat la închisoarea orașului. al doilea avocat -prima a refuzat să își desfășoare activitatea, precum și o zi la alta tot mai mare indignare a oamenilor, și cu ea amenințarea de represalii împotriva criminal - a spus că, în timpul procesului acuzatul va fi achitat, pentru că medicii recunosc-l nebun.

Dar Chapman însuși a pledat vinovat de crimă. Cu toate acestea, este imposibil să spunem fără echivoc că este o persoană cu o psihică sănătoasă. Când a fost dat în judecată posibilitatea de a spune câteva cuvinte, el a citat pur și simplu un extras din cartea "Catcherul în secară", care a devenit Evanghelia sa.

Într-un studio de televiziune din New York, psihiatrii s-au adunat pentru a încerca să explice Americii de ce Lennon a fost ucis. Cea mai convingătoare versiune a motivelor crimei a fost prezentată de psihiatrul hawaian Robert Marwith. El a spus: "Mark a început să se înscrie cu numele lui Lennon și se poate afirma cu încredere că el credea că este Lennon sau că sa transformat în el.

Într-un moment critic, Chapman putea să-și spună: "Doamne, Lennon știe că sunt doi dintre noi, trebuie să le reduc la unul". Dar dacă privim fenomenul lui Mark David Chapman în complex, nu sunt sigur că vom afla vreodată ce i-a controlat cu adevărat, ceea ce a declanșat acest mecanism diabolic ".

CONȚINUT DE DEMONI

Au trecut mulți ani înainte de un criminal dement Lennon a început mai întâi să vorbesc despre demoni, care l-au dus la uciderea, cu privire la modul în care el imploră iertare de la Dumnezeu pentru această crimă teribilă.

În timpul închisorii sale, Chapman a primit mai multe amenințări de moarte decât oricare alt prizonier din America. Fanii Beatles nu i-au iertat uciderea cântărețului de pace și libertate a lui John Lennon. Chiar și tatăl său nu la putut ierta și niciodată nu a vizitat închisoarea. Cu toate acestea, Chapman speră că în cele din urmă să ceară iertare de la Dumnezeu și de la oameni.

El spune: „M-am simțit copleșit-am urât cunoștințele pe care voi l-am văzut fals Lennon poza Pune și tu în locul meu Aici se află pe acoperișul unei clădiri de lux este atât de tânără și frumoasă, el ne-a chemat să .....! dezvolte imaginația, nu fi lacom. Și l-am crezut! Toți pereții camerei mele au fost acoperite cu imagini ale „The Beatles“. eu cred că fac toate acestea, nu pentru bani. cu zece ani am fost inmuiat justețea lui John Lennon, l-am luat cu toată inima mea. "

Dar dintr-o dată am găsit în capul meu "oameni mici". Am vorbit cu ei în fiecare zi, le-am întrebat ce să fac. Și au fost ei, "micuții", care m-au convins să-l omor pe celebrul muzician John Lennon.

Erau înspăimântați. Au fost șocați. Ei făceau parte din conștiința mea și atunci când nu am acționat din conștiință, nu mi-a mai rămas nimic care să mă controleze. Am rămas singur. Și apoi mi-am rupt hainele, am pus jos înregistrările Beatles și m-am rugat lui Satan. Am strigat și am strigat în magnetofon: "John Lennon trebuie să moară!" John Lennon este un înșelător! Monologul nebun a fost însoțit de o melodie amenințătoare, pe care a înregistrat-o pe cântare peste piesa "Strawberry Glades".

Chapman a spus că vacillațiile lui între Dumnezeu și Satan au durat două luni în 1980, apoi a mers la magazinul de arme și a cumpărat un pistol cu ​​foc rapid. Cu această armă intenționa să-l ucidă pe John Lennon.

"Fă-o!"

„Am fost plin de fericire din faptul că John Lennon a semnat albumul meu. Deci, fericit că am vrut să ia primul taxi disponibile și grabă acasă la soția mea. Am vrut să plec de acolo. Dar nu am. Nu am putut părăsi acest loc, deoarece a fost complet subordonată unei alte forțe. "

Sa întors aici seara să-și completeze căutarea nebună.

"Fă-o!" Fă-o! Și am făcut-o. Am făcut-o așa cum am repetat de zeci de ori în camera de hotel. Când a trecut Lennon, m-am îndreptat spre el în spate și am apăsat declanșatorul de cinci ori. Îmi amintesc că, de parcă cineva la împins înainte, pe trepte, și apoi a început să cadă încet, cu jignițe. Doamnă Jose, îmi amintesc bine, mi-am scos arma din mâini și am strigat: "Uite ce ai făcut! Ieși!" Și eu am spus: "Unde trebuie să plec?"

Când poliția a sosit, Chapman a citit interpretarea favorită și pervertită a cărții "Câștigătorul în secară".

Recent, Chapman vorbea, pentru că se simțea remușcat. El a spus că a fost bântuit de coșmaruri. În ei vizitează casa lui Lennon.

„Am vorbit cu Yoko și fiii lui ca un prieten de familie. Am fost cu toții întristat de ceea ce sa întâmplat. Ei înțeleg că îmi pare foarte rău despre acest lucru. Ei știu că eu nu vreau cu adevărat să-l omoare. John Lennon a fost un căutător de adevăr. El știa, că lumea nu va mai bine, dar a încurajat să se gândească la asta.

Dacă o persoană are puterea de a crea această lume în imaginație, atunci el a abordat-o. O idee bună nu ar trebui să provoace durere. Îmi pare rău că am rănit pe toată lumea. Dar acum, probabil că mă voi folosi cel puțin. Cu toate acestea, este foarte, foarte dificil de determinat cine sunt cu adevărat. Am avut de multe ori o confuzie puternică de sentimente și durere din faptul că sunt Mark David Chapman. "

După moartea lui Lennon, vedetele de afaceri au început să plătească mii de dolari pentru gărzi de corp pentru a se proteja de "vânătorii de celebrități". Cei nebuni ca David Chapman au privat stelele principalelor lucruri - pacea minții.

El a vorbit, de asemenea, despre planurile pentru o posibilă revenire pe calea muzicală: "Putem să o facem. Dar fără zgomot, fum și proiectoare, într-un mediu mai confortabil. Putem să ne născut din nou, să începem de la început ... La urma urmei, avem atât de mult timp, nu-i așa?

Problema a inclus și o notă a lui Yoko Ono despre ultimele sale zile cu Lennon. "Cu câteva minute înainte de crimă, înainte de a părăsi studioul, John mi-a aruncat ochii în ochi", scrie ea. "Părea că vrea să spună ceva important. "Da?" L-am întrebat el. Și nu voi uita niciodată cum a rostit cele mai frumoase cuvinte despre mine într-o voce adâncă și calmă, ca și cum ar fi vrut ca ei să-și taie pentru totdeauna amintirile.

"Oh ...", am răspuns doar cu ochi jenanți. Și în această aniversare tristă, îi invit pe toți să-și amintească cu dragoste și respect John, pentru că în cei 40 de ani el a făcut atât de mult pentru lume ".

Și "Judah" Chapman, ucigașul, care la un moment dat și-a dat autograful victimei viitoare și a primit acest autograf de la Ioan, are acum cincizeci și șapte de ani.

Instanța a găsit-o pe Chapman sane și la condamnat la închisoare pe viață cu dreptul de a depune o cerere de clemență în 20 de ani. Chapman își execută sentința în închisoarea de la Attica High Security, lângă orașul Buffalo (New York).

Chapman a apela la un „subiect“, Yoko, în special, a scris că nu s-ar simți în siguranță dacă el este eliberat, și că eliberarea lui Chapman ar fi nedrept lui John Lennon, care nu merită să moară; în plus, eliberarea lui Chapman poate duce la violență împotriva lui.

În plus, comisia este ferm convinsă că eliberarea condiționată în acest moment ar diminua gravitatea infracțiunii și ar servi la subminarea respectării legii.

Materialele sunt pregătite pe baza informațiilor din surse deschise

Telefon: (770) 643-7997 Fax: (770) 643-7996

Ultimele din Rusia House News