10 Suveniruri, care pot fi aduse din traseul portughez, traseu turistic

Cum putem alege suveniruri în călătorie cu UA? Este foarte simplu - de obicei ca daruri, aducem ceea ce ne place noi înșine. Este de dorit ca darurile să nu cântărească zece kilograme și să nu ocupe tot spațiul liber în rucsaci. Astăzi vă voi spune despre lucrurile interesante care pot fi aduse din Portugalia.

Portugalia este o țară foarte interesantă și gustoasă, ochii merg de la ceea ce vrei să ia acasă cu tine și să mănânce și să bei acolo. Rating-ul suvenirurilor noastre arată așa.

10 Suveniruri, care pot fi aduse din traseul portughez, traseu turistic
Pe fotografie, suveniruri portugheze: cărți poștale din plută, săpun, bomboane, cafea, Madera și banane

1. Vin de vin sau port. Ambele sunt de o calitate excelentă, dar costă într-adevăr un ban. Vinho verde (vinho verde) sau vinul verde (tânăr) este deosebit de plăcută în căldură, dar și în orice altă vreme va merge. În port nu sunt un mare cunoscător, l-am luat pe Taylor - rubin și tau. Ce este - puteți citi mai mult pe internet, mi-e teamă să urc în junglă. Pot spune doar că portul pe care l-am dat tatălui (de douăzeci de ani), oh-oh-foarte gustos. Și încă nu am deschis un port uscat - salvăm pentru un eveniment solemn.

2. Madeira. Poate fi adus din Madeira (o sticla in fotografie). Poate fi uscat și dulce. Ne-a plăcut să se usuce mai mult, dar este totul pentru iubit.

Istoria este interesantă, așa cum a apărut Madera în general. Comercianții din Madeira au încărcat vinul cu butoaie la nave și l-au condus spre vânzare. Odată ce aceste butoaie au călătorit pe navă de mai mulți ani și s-au întors în patria lor. Când au fost deschise și au gustat vinul, sa dovedit că a fost foarte gustoasă - deci a fost influențată de îmbătrânirea în butoaie, timp și căldură solară.

3. Opritor. Portugalia este considerată locul de naștere al plutei - serveste nu numai ca un dop pentru o sticlă. Ei fac portofele, pungi, chiar haine din plută. M-am limitat la cărți poștale (ilustrate în partea stângă sus), dar imaginația și o cantitate suficientă de bani nu se opresc aici. În principiu, iubesc cărțile poștale și încerc să nu le aduc numai din țări diferite, ci să le trimită din călătorie prietenilor.

4. Cafea. Acest produs este, de asemenea, bun în Portugalia. Cafeaua, care în fotografie, compania Delta, este vândută atât în ​​cereale, cât și în sol.

5. Sapun. În Madeira se face un săpun bun - în fotografia din colțul din dreapta sus. Faptul că țapul este vopsit acolo nu înseamnă că sapunul a fost făcut din el. Cred că conține lapte de capră. Săpunul în sine este plăcut, cu niște particule abrazive fine, este bine să-l folosiți ca o freză.

6. Cocos. Un cocos viu, desigur, nu ar trebui luat. Dar aici veți întâlni această pasăre peste tot - pe magneți, dulciuri, tricouri și multe alte suveniruri (inclusiv cărți poștale, ca în fotografie), deoarece cocoșul este un simbol al Portugaliei. O legendă veche este asociată cu ea.

Odată, un călător nevinovat a fost condamnat nedrept la moarte. Judecătorul a condamnat verdictul fără înțelegere, pentru că aștepta cina - un cocoș apetizat.
Străinul, în apărarea sa, a spus doar că era nevinovat, iar cocoșul înzestrat a dovedit acest lucru.
Nimeni, desigur, nu la crezut. Dar când călăul a aruncat o gură în jurul gâtului nefericit, cocoșul prăjit de pe masa judecătorului sa ridicat și a crăpat cu voce tare. Pelerinul a fost eliberat și un monument a fost ridicat la salvatorul cocoșului. Acum, în Portugalia, cocoșul este, de asemenea, un simbol al faptului că va prevala justiția.

7. Pasteus de Belem - cremă portugheză cu cremă. Mintea pe care o dai - sunt atât de delicioase. Le-am cumpărat acasă într-un aeroport, fără taxe vamale. Pentru a gusta aproape nimic diferit de autenticul districtului de la Belém din Lisabona.

8. Îmbrăcăminte. Desigur, acest lucru nu este un suvenir, dar încă. Madeira vinde pălării tricotate de lână, pulovere și șosete în stilul național - foarte cald, în munți este încă rece. În Lisabona, am cumpărat niște șosete incredibil de confortabile - îmi place încă. Și totuși, cu AU am cumpărat o pereche de adidași identici Onitsuka Tiger - pantofi excelenți.

9. Cherimoya. Acest fruct în multe țări este numit în mod diferit: în Thailanda - este un măr de zahăr, în Portugalia - un anonim, dar în general are numeroase nume. În exterior arată ca un con verde mare. Are gust de smântână, banane, papaya, mango și altceva - o cremă gustoasă. Conul matur se întunecă și devine moale - îl puteți tăia și mânca carnea cu o lingură, scuipând oasele. Puteți aduce acasă, principalul lucru este să alegeți fructul mai ferm. Am adus câteva dintre aceste conuri ca un cadou și Olya Akhsahalyan, fiica prietenului meu Galya, nu numai că a gustat-o, ci și a ridicat un astfel de pom destul de piatră.

10 Suveniruri, care pot fi aduse din traseul portughez, traseu turistic
Olya și cei crescuți anonimi

10. Banane. Acest animal celebru se află în colțul din dreapta jos al fotografiei. Printre turiști există o legendă că este un hibrid de banane și ananas. De fapt, acesta este rodul monstruului, pe care îl cunoaștem cu toții bine și care joacă adesea rolul unui palmier mic acasă și în birouri. În Portugalia se numește "filhos dentro" - "fillush dentru" - "babes inside", deoarece fructele din interior sunt împrăștiate cu faguri mici. Dar gustul fructelor monstru aminteste intr-adevar o banana si ananas in acelasi timp. În Rusia, nu coacă, dar pe Madeira - destul. Puteți cumpăra banane acolo pe piață. Este foarte convenabil pentru transport - alegeți cel mai solid și mai verde și ușor de luat acasă. Într-o săptămână sau două fructele vor începe să se coacă, cântarele vor începe să cadă, ceea ce înseamnă că banana este gata pentru consum. În fotografie, banana din dreapta a început deja să se desfășoare, la stânga - încă imatur. Este cel mai convenabil să alegeți bucăți care arată ca hexaedruri cu o furculiță. Cu toate acestea, gustul bananelor este destul de bolnav (o senzație ciudată, se pare că este ceva de un ghimpe în fructul câinelui a crescut înăuntru) și o mulțime de ea nu este, prin urmare, mâncat.

Un alt interesant?

  • 10 Suveniruri, care pot fi aduse din traseul portughez, traseu turistic
    10 fapte despre Portugalia noastră
  • 10 Suveniruri, care pot fi aduse din traseul portughez, traseu turistic
    Madeira: o insulă de primăvară eternă
  • 10 Suveniruri, care pot fi aduse din traseul portughez, traseu turistic
    Portugalia: Lisabona, Sintra, Capul Roca
  • 10 Suveniruri, care pot fi aduse din traseul portughez, traseu turistic
    Cum să mergeți în Portugalia? Trasee TTX de bază
  • 10 Suveniruri, care pot fi aduse din traseul portughez, traseu turistic
    Cum să vă relaxați în sudul Portugaliei? Trasee TTX de bază

Cel mai bun cadou din Portugalia, produse din stejar din plută. Acestea sunt produse unice. Genți, poșete, zhenshinam, desigur coliere de bijuterii, brățări. Unul dintre prietenii mei a spus că plută pentru Rusia nu este potrivit din cauza frigului. Apoi, în timpul prânzului cu un grup de prieteni la domiciliu am pus bucățile de pânză în frigider și una dintre ele este doar pe raft, iar cealaltă direct în congelator.

A doua zi, în același timp cu același grup de prieteni, am scos ambele piese. Spre uimirea noastră, cei doi au privit absolut deopotrivă, și nu a existat nici o schimbare de la efectele frigului.

Acest experiment unic produs în prezența unor prieteni-martori dovedește calitatea superioară a materialului din stejar de plută. Cred că acest dar vă va servi un serviciu lung și credincios.

Articole similare