Coperta programului oficial pentru meciul

Jose Alvalade. Lisabona

Daniel Carvalho
(CSKA București)

Grem Sondaj

În faza grupelor UEFA "Sporting" Cupa a rezistat "Newcastle United", "Sochaux", "Panionios" și Tbilisi "Dinamo". In timp ce trupa a jucat într-o singură rundă și 1/16 din el a ieșit trei echipe. Portughezul a avut loc doar al treilea, câștigând două meciuri în același timp, a jucat o dată cu scor egal și, de asemenea, o dată a pierdut. CSKA, care nu au jucat în Cupa UEFA și Liga Campionilor, a fost în grupa H, împreună cu „Chelsea“, „Porto“ și „Paris Saint-Germain.“ „Roșu și albastru“ a câștigat două jocuri, o egaluri si a pierdut trei meciuri și a luat locul al treilea, care a dat dreptul de a participa la 1/16 finala Cupei UEFA.

1/16 „Sporting“ a trecut „Feyenoord“, câștigând atât acasă, cât și pe drum cu același scor de 2: 1. CSKA bate portughez "Benfica" 3: 1 (2: 0 la domiciliu și 1: 1 pe drum). În următoarea rundă de jucători „verde-alb“ a rezistat engleză „Middlesbrough“. În primul meci portughezilor a primit victoria cu scorul de 3: 2, iar al doilea a luat mâna de sus și „Sporting“. Rumyniyane întâlnit cu sârb „Partizan“. În primul meci trage 1 a fost stabilit: 1, dar în al doilea meci CSKA a câștigat 2: 0. În sferturile de finală „Sporting“, a avut încă o dată să se joace cu „Newcastle“, care a fost aceeași cu grupul portughez. 1: 1 în timp ce tragere a fost fixat. În primul meci din finala 1/4 ale clubului britanic a sarbatorit un minim victorie 1: 0, dar al doilea meci de „verde-alb“, a câștigat cu un scor mai mare de 4: 1. CSKA a mers la franceză „Auxerre“, iar în primul joc a asigurat un avantaj confortabil, câștigând 4: 0. În replică, francezii a câștigat jocul 2: 0, dar este indiferent de ce nici un efect. În semi-finale „Sporting“, a jucat cu olandezii AZ. Primul joc a avut loc la terenul portughez, iar gazdele a câștigat 2: 1. În al doilea meci la finalul celor 90 de minute a fost înregistrat același scor. În prelungiri primul jucător AZ Kev Jaliens marcat buzunar mingea de 108 de minute, care afișează echipa olandeză în finală, dar este adăugat la al doilea gol în plus perioada de timp jucătorului portughez Miguel Garcia a decis rezultatul confruntării cu două picioare - pe goluri distanță în meciul final a lansat "Sporting". „Roșu și albastru“, în 1/2 finaluri sa întâlnit cu italian „Parma“ și apoi trage primul meci le-a învins cu scorul de 3: 0. Valery Gazzaev numit acest joc unul dintre cel mai bun sezon pentru ȚSKA Moscova. [1]

Ambele echipe înainte de finala au pierdut meciurile lor. CSKA Moscova în Cupa România a recunoscut „Zenith“ 0: 1 și „Sporting“ în campionat a pierdut „Benfica“, cu același scor. În România, în luna mai, sezonul tocmai a început, iar „oamenii Armatei“ au fost în locul șapte, după cinci jocuri jucate. În Portugalia, sezonul a ajuns la capăt, iar pentru tur până la sfârșitul tragerii la sorți a turneului, „verde-alb“ au fost pe locul 2 in spatele liderului, „Benfica“ la cele 3 puncte.

Ca „Sporting“, și CSKA erau deciși să câștige. antrenorul principal al „Sporting“ Zhoze Pezeyru în ajunul meciului, a declarat: „Toate sunt unite într-un singur lucru - dorința de a câștiga. Desigur, există unele nervozitate, dar acest lucru este natural. Avem deja o experiență de succes de depășire a acestui fenomen. Hope și 18 mai vom putea intra în domeniu, în stare psihologică și emoțională optimă“. [2] Numărul său opus lui Valeri Gazzaev a fost, de asemenea, încrezător al echipei sale: „Sper că succesul nostru va fi un bun exemplu pentru alții. Nu te subestima. Am CSKA a reușit să convingă jucătorii că au umar orice sarcină. Ei sunt talentați, ei doresc să câștige. Înțelege că succesul poate fi atins doar prin muncă asiduă. Lucrul cu o astfel de comandă este foarte interesant „[3]. Este demn de remarcat faptul că meciul final a avut loc la „Jose Alvalade“, stadionul din Lisabona - arena acasă de „Sporting“. Meciul a fost așteptat de aproximativ 1.800 de fani echipa română [4].

Înainte de meci, antrenorul CSKA Valery Gazzaev a declarat că șansele de a câștiga ambele echipe sunt absolut egale. [10] Mai târziu, în autobiografia sa, el a scris că „oamenii Armatei“ au fost superioare rivali în abilitățile de stat individuale și psihologice [1]. Reporterii remarcat faptul că „Sporting“ are deja un avantaj înainte de fluierul de start, așa cum a jucat în domeniul său. Dar, de exemplu, CSKA jucător Daniel Carvalho a spus că aceasta joacă un rol secundar. [11] Mijlocaș Moscova "Dynamo" Danny. a jucat anterior pentru „Sporting“, a prezis victoria echipei portugheze cu scorul de 2: 0. [12] Într-un articol din ziarul „Sport-Express“ punctele forte ale echipelor au fost alocate. Potrivit jurnaliștilor, „Sporting“ - o echipă mai experimentată și CSKA pregătit fizic mai bine și are un puternic line-up. În opinia lor, este un jucător cheie în portugheză Liedson și „armata“ - Vagner Love și Carvalho [13].

Prima jumătate Editare

Ambele echipe au ales tactici ofensive. Rumyniyane aderat formarea 3-5-2 cu închiderea întregul flanc al Yuriem Zhirkovym și Chidi Odiey. și „verde-albii“ au jucat un 4-4-2. [14] CSKA reprodusa din centrul câmpului. În mod activ faza a început „Sporting“, și deja în meciul de deschidere de mai multe ori se apropie periculos de poarta lui Igor Akinfeev [15]. Această evoluție sa dovedit pentru „armata“ dintr-o dată [1]. Pe primul meci în minutul 14 Pedro Barbosa a primit un cartonaș galben pentru joc dur. [16] CSKA a primit o lovitură de pedeapsă, iar în urma unei Daniela Karvalyu a lovit deasupra porții Alexei Berezutski. Pe 25-lea minut, după o centrare de pe partea dreaptă Sergei Ignashevich aproape tăiat mingea în propriul său gol. [16] În termen de patru minute, „Sporting“, a mers înainte - Rogerio mingea în colțul de sus al porții CSKA. După scopul, „roșu-albastru“ a început să joace mai mult în atac. [17] dar numai la sfârșitul primei reprize a venit primul moment periculos la poarta lui Ricardo. când Ivitsy Olicha după lumbago Vagner Love. fiind unu la unu cu portarul, el nu a reușit să atingă obiectivul. Rezultatul primei reprize - 1: 0 în favoarea „Sporting“.

A doua jumătate Editare

Valery Gazzaev - antrenor principal CSKA

Cel mai bun jucator al meciului de UEFA a fost numit Daniel Carvalho [20]. Valery Gazzaev a declarat după meci, în vestiar, și apoi pe planul în echipă și toată euforia domnea „emoții sufocat“ [1]. Pentru că a fost primul trofeu european pentru fotbalul românesc, publicații multe sporturi dedicat victoria CSKA numeroase articole. De exemplu, ziarul „Sport-Express“ a numit unul din articolele sale, „Bravo, CSKA“ și „Sport sovietic“ - „Au făcut-o. „[21]. Valery Gazzaev după meci, a declarat:

Suntem o atitudine foarte respectuos față adversarului, care este pe scena a playoff-au câștigat toate jocurile lor de origine și, în special, înfrângerea „Newcastle“. În același timp, a crezut sincer că portughez CSKA mai puternică în toate pozițiile - de la portar la centru înainte. Ce i-am spus jucătorilor înainte de meciul de la [22].

antrenorul principal al „Sporting“ Zhoze Pezeyru a fost șocat de înfrângerea:

Suntem uimiți, pentru că având în vedere toată puterea de a câștiga. Cred că rezultatul nu este pe joc. Am păstrat meciul sub control, iar CSKA au fost foarte norocos contraatac. Nu am avut noroc, dar eu sunt mândru de jucătorii mei. Acum trebuie să ne gândim la viitor. Sunt foarte supărat, pentru că am posedat mingea mult și a creat o mulțime de șanse de notare. A fost un joc de nivel înalt, iar Cupa UEFA a fost în mâini bune, dar îmi pare rău pentru fani și jucători. Cu înfrângerea este întotdeauna greu de acceptat, iar la finalul meciului suntem „dependenti“. Acum putem presupune că suntem prea multă atenție la atac, dar vreau să joc în acest fel și echipa mea. Nu se va schimba. Eu cred că este așa, și trebuie să fie de fotbal. Am fost în măsură să se mute în poziție atunci când scorul a fost 1:. 0, dar nu este stilul nostru [23]

„Armata“ a felicitat cluburi, cum ar fi „Spartacus“ și „Zenith“, precum și Premier League Română. [30] Unii experți și agenți a spus că costul de jucători CSKA a sărit cel puțin de două ori, dar președintele „roș-albaștrii“ Yevgeny Giner a declarat că clubul va lăsa mai mult de doi jucători. [31] deputații Dumei de Stat a propus să declare 18 mai ziua fotbalului românesc. [32]

Imediat după meci fanii CSKA Moscova au ieșit în stradă pentru a sărbători victoria și a blocat traficul pe strada Tverskaya și Okhotny Ryad [33]. Au fost înregistrate, de asemenea, lupte și ciocniri între fani: noaptea 19 mai arestat 84 de persoane, dintre care mulți au fost intoxicați [34].