5 Anna află adevărul - trei povești pentru Anna

Anna află adevărul

- Ți-am spus că Alan nu ți-a spus nimic interesant. - căscat, rezumate Vega. - Băiatul care urăște minciuni. Așa cum este în spiritul tău, Alan.

- În opinia mea, nu-i rău deloc, - el a răspuns Anna, filetare un deget subțire în mânerul cănii. - Și nu ar fi spus că Alan nu imaginație. Această poveste sa dovedit destul de instructiv. Unii oameni nu ar trebui să mintă.

- Cred că voi da campionat Alan - ea a zâmbit. - Povestea lui mi-a placut cel mai mult.

- Da - furios pufni Vega. - Nu înțeleg de ce am fost atât de greu încercat. Sigur că pentru a te Anna, a trebuit să plece cu toții în viață. Și eu chiar nu cred?

- Nici măcar nu a făcut aluzie la. - Vega înfingeau vârful unei limbi roz și lins picături de vin cu îngrășa buzele. - Desigur, Anna părtinitoare în totalitate. Ei bine, eu sunt. Dar tu ești un scriitor! Ai fost o poveste fascinantă. Și Alan - doar povești instructive pentru copii mici, - a spus ea. - Și el a fost câștigătorul numai din cauza nervilor noastre stricte judecător slab. Ei bine. Va trebui să accepte soarta nefericită.

- Te deranjează? - a șoptit la ureche lui Anna.

- Nu. Cred că voi lua niște aer proaspăt în grădină. După poveștile tale în cap niște terci. - sa plâns Anna. - Am ceva greșit.

- Probabil, - ea a dat din cap și se ridică de la masă.

Ochii ei a căzut pe Alan. El a pus fața pe masă, despărțit pe obraji dolofan, și sforăit ușor.

Anna clătină din cap. Nu, toate acestea sunt atât de prost încât nu poate fi adevărat. în cele din urmă ea a spulberat nervi.

Ea a ieșit în grădină, în speranța că briza va împrăștia gândurile ei stupide. Grădina a fost surprinzător de liniștită. Chiar înainte de furtună, Anna nu a observat această tăcere. N-am auzit nici un tweet, orice cod de locuitori de iarbă verde. Ca și cum toate pe cale de disparitie. Toți au murit. Anna se cutremură - gândul morții ei a lovit deodată cu toată claritatea lui înfricoșătoare. Extinct. Moartea. Die.

Ea a rostit aceste cuvinte la început să se și apoi cu voce tare, ca și cum ar încerca să înțeleagă cum sună teribil. Apoi, el se lăsă pe vine și se apucă capul. Se pare că începe din nou. Tales of răni vechi, se agită boala ei. Ea le-a spus, nu. Nu ar trebui să fie atât de frivol. Acum, chiar și în această noapte, liniștită, relaxantă noapte de acțiune pe ea deprimant. Anxietatea sa răspândit prin corp, împrăștiate prin vene și previne respirație.

Anna rezemat de perete. Trage cu urechea rău, dar ea nu va face asta. Doar stai aici un pic, așteptați până calm în jos nervii ajunge până la rău. Și plutitoare capul înapoi în poziție. Doar așteptați.

Ea nu a vrut să asculte conversația, dar fiecare moment frânturi de conversație, să îi comunice, a devenit mai mult și mai curios.

- Nu știu, Vega. Nu sunt sigur că facem ceea ce trebuie. Totul a mers foarte greșit.

- A fost ideea ta. modul tău literar al naibii complica lucrurile. Aș doar.

- Nu Wali toate pe mine. Ești foarte susținut. M-am gândit că ar fi mai ușor. Vezi tu, ea nu este încă pregătit.

- Și când va fi gata? Cât de mult l-ai plăti. Când el apare? De ce în loc am fost îndeplinite de către o femeie bătrână?

- Prea multe întrebări, Vega. Dacă aș ști răspunsul însuși.

- Dar acest om bătrân urât. El a susținut că Anna.

- Vino să suporte prostii. Ochii ei - cum doi safir fals. Cum ar fi sticla, - ea a zâmbit Vega. - Lăsați-o în pace. Du-te pentru Alan. Încearcă să nu-l picătură pe drum. Vânătăile rămân.

- Pentru asta, mă iubești. Vino repede, în timp ce credincioșii mei nu sunt recuperate.

- La naiba, Alan, ma speriat. - a spus el, când Alan a intrat în cameră. - Avem o problemă - Anna a devenit bolnav.

- Despre ce vorbești? - Vega luptat pentru a trage pe o mască de nevinovăție răniți. Dar ea a mers în bucăți sub ochiul atent al lui Alan. - Nu fi ridicol.

- Aiurea? - Alan rânji. - M-am urmărit și eu știu ce sunt în valoare. Ambele. Și tu, iubita mea soție mic. Și tu, fiu de cățea. - Se întoarse spre Vega. - iluzia că mi-ai căsătorit cu dragoste, lung solubil în acid, care scuipă în loc de cuvinte. Știu că sunteți interesat de acest sac ciudat cu bălegar de elefant. - Alan arătă pliului pe burta. - Bani. Acesta este singurul lucru pentru care trăiesc, Vega. Bani. Numai ei pot da independența la care aspiră. Și el. Amândoi - mediocritate. One - un hack ieftin, proba cu conexiuni și banii Zhenya, celălalt - frustrat femeie doctor. Nu este nimic surprinzător în faptul că sunteți împreună. Pe măsură ce au atât de mult bilă, atât de mult ura pentru alții care sunt mai bune, mai onest decât tine. Am crezut mult timp că ar fi cel mai corect la cele două viperele, cerul de fum. Și a ajuns la o concluzie. - Alan a ridicat marginea cămăși colorate. Sub el fulgeră ceva negru, și Vega, realizând imediat că se trase înapoi în frică.

- La naiba! - a jurat că flutura neîndemânatic un pistol, a alergat după el. - Eu încă nu merg departe - ușa este blocată!

Deoarece cei doi bărbați furioși strîngînd unul pe altul, călare într-un coridor îngust, Vega tras frenetic mânerul ușii. Alan nu mint - a fost într-adevăr blocat. Bătrâna a lăsat cheia în broască. Deci, el e Alan.

Ce este. Sau cine este. Vega a vrut să țipe, dar gâtul ei mototolită frica. De ceva timp urletul sa oprit, iar ea a auzit trosnetul rupere grinzi. Și apoi - un zgomot surd. Și din nou - urlând, tare urla, bloodcurdling.

Dar răspunsul ei a fost un sforăit liniștit.

În coridorul rustled pași invizibile, a aparținut în mod clar nu o creație umană.

mușchii încordat, și Vega a dat seama că a fost obtinerea gata să sară. Ea a fugit sub masa, știind că este refugiu nesigur. Un bat tare, sunetul căzut sfeșnic și flacără skolznuvshee pe masă, i sa spus că creatura pe ea, pe suprafața mesei. Înainte de a fi dintr-o dată a venit de la o claritate neașteptată că nu există nicăieri în altă parte pentru a rula, și nici un motiv. O apatie ciudată fixat corpul ei. Și când în fața ei era gura larg deschisă, Vega este închis doar ochii strâns.

Anna sa strecurat afară din cameră, se luptă să respire. Fum gros nor înfășat coridor. El a invadat nările, gura, ochii intepati, smulgându-i din lacrimile lor. Se părea că ea a fost singur în acest spațiu vast umplut cu fum. Fum și ea. Ea și fum. Și nimeni altcineva.

Înainte de nor de fum, Anna discerne frânturi de flacără. Ea a înghețat, încercând să se uite în depărtare luminoase, nu sulivshuyu speranța mântuirii. În spatele unei grinzi căzut crize răgușit. Anna se întoarse nepăsător. Vizitate în înainte nu avea sens. Sa terminat. Ea încă nu a ieși de aici. Fum rupt lumina în bucăți mici. Anna a mers tuse.

Doamne! Ia-mă chiar acum, așa că nu a durut! Este singurul lucru pe care-ți cer.

Dar Domnul nu va asculta. Anna se ghemui de un alt tuse, simțindu-se ca viata, picătură cu picătură, care curge din corpul ei. Și dintr-o dată mâinile puternice cuiva ei prins și l-au dus prin fum și flăcări. Anna a pus fața în mâini ei să-l ascundă de foc, care și se străduiesc să-l linge cu limba lui mistuitoare. Ea nu-i pasa cine este și unde. Ea știa un singur lucru: ea va muri fără durere așa cum a solicitat.

A fost doar atunci când mâinile ei pentru a stinge lumina un fior de bun venit, ea a îndrăznit să deschidă fața și privi în ochii Mântuitorului său. Brown. Familiar. Dar ea nu-și amintește acei ochi, nici proprietarul lor.

Anna a acoperit din nou fața ei. Ea totul simțit off, totul arsuri și ulcere. Ea a simțit că a fost pus pe pământ și ușor pat pe cap.

- Ea va supraviețui, Aline? - Anna auzit șoapte excitat.

- Sper. Abia acum boala ei. Șocul a fost prea mult pentru sistemul nervos. Barry a vorbit despre asta. Se pare chiar că nu-mi amintesc.

- Anna. Mă poți auzi, Anna. Îți amintești de mine?

Ea a făcut o mică fisură a degetelor, astfel încât să nu deschidă față, și încă o dată se uită la salvatorul lui. Da, fața lui părea familiară cu ea, dar indiferent de modul în care ea a luptat, ea nu a putut aminti cine omul cu ochii de culoarea de caise nucleu umed si parul inchis la culoare.

- Nu. - gemu ea. - Nu-mi amintesc. Și eu nu sunt Anna.

- Barry a avertizat. - Prana Aline bătu pe umărul unui tânăr aplecat peste iubita lui. - Ia inima, Algy.

Clinica Barry Morchera a domnit renaștere. Pacienții care în urmă cu câteva luni a fost considerat absolut fără speranță, nu numai complet recuperat, dar a anunțat logodna ei. Evenimentele care au avut loc cu femeia, de asemenea, merită o atenție și au fost acoperite în detaliu în documentele, deși o mare parte din aceste evenimente au rămas neclare și misterios.

Dl Morcher însuși, a primit cel mai bun doctor al titlului ani, a fost intervievat și a citit predica moralizatoare că nu totul în viață se reduce la bani. În general, hype în jurul valorii de clinica a fost de așa natură încât medicii nu au știut ce să facă cu ea a apărut aici și acolo jurnaliști, foame pentru povești străine.

În special, au fost interesați într-o poveste romantica cu mirele un pacient, Algernon Sweezy, a cărui ani mulți mireasă presupus mort. Și, desigur, povestea terifiantă a unui vârcolac, care sa ocupat cu fostul soț bolnav și amanta lui.

Dr. Morcher păzit cu grijă pacientul său, Anna Marberri de la aceste zvonuri și bârfe. El a așteptat cu răbdare pentru ei pentru a obține mai bine, să se să-i spună ce sa întâmplat în acea noapte teribilă. Și acum a venit timpul. El a intrat în cameră, aglomerat cu iriși albastre și salutat de Anna, care în urmă cu câteva luni, cu incapatanare sa numit pe sine numele iubitei ucis, amanta soțului ei.

Pe marginea patului lângă Anna sa așezat logodnicul ei, Algy. El știa ce voia să vorbească cu medicul lui logodnică, și pentru că scuturat mâna Încurajator este.

Barry Morcher așezat deja în jos pe un scaun, atunci când o bătaie la ușa camerei.

- Ei bine, cine mai e acolo? - întrebă el iritat.

Ușa blocat capul prost vlăguit, Alan.

- Pot să participe la întâlnirea ta? - zâmbet apologetică, a întrebat el.

- Hai! - Anna făcu semn să-l. - Sper că medicul nu se opune?

Algie se uită la Anna și un sentiment de vinovăție întrerupt medicul:

- Și a făcut un lucru bun - doctorul a dat din cap Morcher. - Ce spui, Alan?

Alan suspină. Nu-și amintea evenimentele din acea noapte, și, uneori, chiar și invidiată Anna, memoria pierdută.

- Am urât Vega. batjocura ei. ei mic suflet egoist. Am știut că ei erau iubitori. Și bănuiesc că pentru această călătorie se află ceva mai mult decât o aventură inocentă. Sincer, nu-mi păsa - trăiesc sau mor. Dar m-am simțit rău pentru Anna. Mi-a tratat doar ca o persoană. Cu toate acestea, nu a avut loc pentru a vă că acestea sunt de până la ea conduce nebun și atârnă pe ea trupul meu mort, după ce-mi cădere un glonț în frunte. Apoi, a fost doar un nivel presimțire. Am luat un pistol, dar nu era sigur că voi găsi puterea de a profita de ea. Slavă Domnului, de la pistolul meu a suferit doar acest lup. Nu l-am omorât, doar rănit când ma speriat cu fălcile însângerate.

- Ce este lupul? - Anna întrebă cu nerăbdare.

- în dulap într-una dintre camerele veți găsi o ușă. - Alan a oprit, ceea ce face dificil de explicat ce sa întâmplat în continuare.

Dr. Morcher s-au grabit sa-l salveze și a prins firul conversației:

- E greu de crezut. - Anna murmură confuz. - Totul este atât de ciudat. Ca și cum nu era cu mine.

- Uneori, o memorie proastă - asistentul nostru, - a zâmbit doctorul Morcher. - Știi ce sa întâmplat cu tine, dar niciodată retrăi din nou emoțiile prin care a simțit în acea noapte. Cred că e cel mai bine, Anna.

- Cred că da. - Am sprijinit Dr. Elgie. - N-ai aminti casa înfricoșător și acele povești de groază.

- Dar Anna ea nu a compus dintr-o singură poveste - Alan zâmbi.

- Nimic. - Algy îmbrățișat Anne și îngropat fața în luxurianta ei, stropite cu părul de cupru. - Vom scrie această poveste împreună. Cu toate acestea, Anna? Și nu va fi teribil. Acesta va fi poveste strălucitoare și plină de bucurie a vieții noastre.

Alan se uita la un cuplu de înțelegere. La urma urmei, el, de asemenea, rescrie în liniște povestea lui sumbru. fată roșcată dolofan cu ochii acvamarin așteptându-l în holul spitalului. Și Alan știe sigur: această fată amuzant are nevoie de ea, și nu banii lui.

articole similare