3 motive pentru a uita despre obiectivele dvs.

Noi toți vrem să realizăm ceva. De exemplu, pentru a obține în formă, să construiască o afacere de succes, a scrie o carte, pentru a câștiga campionatul. Și vom începe de obicei cu, stabilit noi înșine un obiectiv specific. Cu toate acestea, există mai multe motive pentru care un sistem elaborat de acțiuni este mai important pentru succes decât obiectivul.

Care este diferența dintre sistemul țintă și de acțiune?

  • Dacă sunteți un antrenor, obiectivul dvs. - pentru a câștiga campionatul, și sistemul dumneavoastră de acțiune - un exercițiu de zi cu zi a echipei tale.
  • Dacă sunteți un scriitor, obiectivul dvs. - pentru a scrie o carte. și sistemul de acțiuni - este munca unui scriitor de zi cu zi a lui.
  • Dacă sunteți un antreprenor, obiectivul dvs. - de a construi o afacere de succes, precum și sistemul de acțiuni - este procesul de vânzări și marketing.

Deci, dacă ne uităm de scopul și este complet concentrat asupra sistemului de acțiune, vom obține în continuare rezultatul dorit? Da.

Iată trei motive să se gândească mai puțin despre obiectivele.

1. Obiective ne împiedică să se simtă fericit

Mutarea în orice scop, noi, în esență, să vorbesc cu el însuși: „Acum, eu nu sunt destul de bun, dar voi fi mai bine atunci când ajunge la scopul meu.“

Așa că ne obișnuim să ne mereu să amâne fericirea până mai târziu, până la următorul pas important realizat. „Voi fi fericit când voi atinge obiectivul. Voi avea succes atunci când va atinge scopul meu. "

Solutia: se concentreze pe proces, mai degrabă decât pe rezultatul

Fiecare obiectiv nou pentru noi, de multe ori ca o nouă piatră de la duș. Și totuși ne supunem în mod constant la stres inutil, a stabilit un obiectiv de a pierde in greutate. reuși în afaceri sau de a scrie un bestseller.

În loc de nervos din cauza obiectivelor mari pentru a schimba viața ta, să se concentreze asupra procesului de lucru de zi cu zi și să încerce să nu iasă în evidență din grafic.

Acordând mai multă atenție procesului, nu rezultatul, va fi capabil să se bucure de momentul prezent și, în același timp, pentru a îmbunătăți.

2. Obiective împiedică succesul pe termen lung

Se pare că obiectivul ar trebui să ne motiveze pe termen lung, dar acest lucru nu este întotdeauna cazul.

De exemplu, imaginați-vă că se pregătesc pentru Half Marathon. Cei mai mulți oameni se vor antrena de luni de zile, dar după maratonul va arunca probabil jogging-ul. La urma urmei, scopul a fost de a rula o jumătate de maraton, iar acum că a fost atins, motivația de a se angaja în continuare a pierdut.

În cazul în care au ca scop toate eforturile în orice obiectiv special, ceea ce va inspira o dată ce ajunge la ea?

În astfel de situații, există un efect așa-numitul recul, atunci când apoi muncesc din greu pentru a atinge obiectivul, într-adevăr se oprește. Acest lucru previne succesul pe termen lung.

Solutia: renunta dorința de rezultate imediate

Orientată spre rezultate gândire ne împinge pentru a efectua sarcina selectată. La urma urmei, dacă ne-am stabilit un obiectiv și atins-o, atunci am eșuat.

Gândire în ceea ce privește un sistem nu înseamnă că trebuie să facem o anumită cantitate specifică de exercițiu, cel mai important lucru - în mod constant să păstreze la programul.

3. Obiectivele sugerează că putem controla ceea ce nu oferă un control

Viitorul nu poate fi prezis. Dar de fiecare dată când ne-am stabilit obiectivul pe care încercăm să o facem. Încercăm să prezică cât de repede vom atinge succesul, nu gândesc la diferitele neprevăzute care pot apărea în cale.

Soluție: Feedback

Contactați-ne - o parte importanta a unui sistem bine stabilit. Acesta vă permite să urmăriți de dezvoltare pe diferite părți ale sistemului nostru pentru a indica atunci când aveți nevoie pentru a face ajustări, dar nu ne forțează să prezică viitorul.

Toate acestea nu înseamnă că obiectivele sunt complet inutile. Ele sunt bune pentru a planifica succesul dumneavoastră. Obiectivele stabilite direcția acțiunilor noastre, și chiar să ne inspire pe termen scurt. Dar un sistem de acțiune bine conceput ne ajuta pentru realizarea planului.

articole similare