16 Casillas Finala

Astăzi, portar în vârstă de 34 de ani de „Real“ și echipa spaniolă Iker Casillas va spune la revedere de la fanii clubului din Madrid: din sezonul următor el se va alătura pentru „Port“. „BIZNESOnline“ a ales cele mai importante meciuri din cariera sa Casillas (în total, el a petrecut 928 de jocuri) și să încerce să înțeleagă ceea ce este implicat în îngrijirea lui.

Primul meci mare Iker a petrecut patru zile după ziua lui 19. Înainte de joc, din Madrid au fost favorite clare, dacă numai pentru că „Valencia“ în desen uitat de preferat, și chiar și în playoff a făcut un pansament real, în domeniul său, „Lazio“ (5: 2) și „Barcelona“ (4: 1) . „Real“ cu dificultate avansarea în cursa turneu (al doilea grup a atins sferturile de finala doar în detrimentul beneficiilor reuniunilor cu caracter personal de la Kiev „Dynamo“).

În primul meci, a avut loc trei zile mai devreme, del Bosque a pus poarta mult mai experimentat Cesar Sanchez. dar el nu a fost capabil să-și apere la „zero“. „Real“ este plecat de la înfrângere cu puțin timp înainte de fluierul final (1: 1). Și în Madrid Aragoneză nu a putut rezista: Raul a rupt un hat-trick în 15 minute. Iker dovedit din nou impenetrabil.

Acest meci Casillas a început în rezervă, dar în minutul 68, când scorul a fost 1: 2 a înlocuit Sanchez răniți. Și încă o dată, acesta nu a ratat colegii de echipă.

Primul jucător care a supărat Casillas în meciul final, a devenit elev al „Breda“ Per Van Hooydonk. Cu toate acestea, Iker a ratat deja la o marjă confortabilă de două goluri și patru minute după gol, punctul olandezului în meciul pus Guti.

În prima reuniune Incredibilul sa - prima dată în cariera sa Casillas a ratat finala mai mult de o minge. Pentru astfel de Audacity aventurat olandezul Arnold Bruggink și cameruneze Eto'o.

Dar, pe „Santiago Bernabeu“, „galacticii“ (deoarece la acel moment a fost numit „Real“) a jucat cu ușurință minus handicap - dintr-o dată distins Raul, Ronaldo și Beckham.

Acest titlu toată Spania aștepta timp de 44 de ani. Trebuie să recunosc că Iker nu a fost atât de mult de lucru ca paznic YensaLemanna poarta germană. dar acest lucru nu diminuează meritul său în triumful „Red Fury“. Într-adevăr, în sferturile de finală, el a oprit existent la momentul campioni mondiali italieni - reflectate în lovituri de departajare lovituri De Rossi și Di Natale.

Reuniunea a fost o adevărată provocare pentru clubul din Madrid. După 53 minute, arbitrul șef al meciului Eduardo Iturralde Gonzalez a eliminat van Nistleroya (în prima jumătate a anului, el a arătat cartonașul roșu lui Rafael van der Vaart), și „Valencia“, a avut avantajul în doi jucători. Scorul era un egal (1: 1), și destul de mulțumit, „șoareci“, câștigători în prima etapă (3: 2). Dar obiectivul cheie Sergio Ramos a avut loc timp de 15 minute înainte de fluierul final. După aceea, oaspeții au trebuit să meargă mai departe, oferind „Real“ este mult mai mult spațiu la poarta. Ca rezultat, nouă jucători la Madrid, în minutul 88 a adus scorul la devastatoare (4: 1). Acesta a fost de pavilion gol FernandoMorentesa. dar el nu are nimic la impact.

Dacă nu pentru Iker, Spania nu ar fi primit acest titlu. Este clar că istoria nu tolerează starea de spirit subjonctiv, dar a fost City Airport portar din „Real“ în minutul 62 al meciului echipa Del Bosque a salvat de la anumite obiective - Uesli Sneyderu rămâne doar pentru a apuca capul.

Concede doar două goluri în șapte meciuri, Casillas a primit „Premiul Yashin“, acordat celui mai bun portar al turneului. Mai mult decât atât, în patru meciuri playoff, niciodată nu a scos mingea din poartă său.

Toate emoțiile mele au dat italienii în semifinale cu germanii (2: 1), dar pentru că Spania nu a fost dificil de a câștiga numirea. Iker și nu a reușit să „străpungă“, deși „Azzurri“, cel puțin suficient de un gol, dar Casillas a parat toate cele șase fotografii de pe scopul lor. Hammer Di Natale înainte de pauză, lucrurile ar fi fost diferite (cheltuieli ar deveni 2: 1), precum și City Airport Casillas în cele din urmă a finalizat taxele ChezarePrandelli. A doua jumătate a transformat într-o simplă formalitate.

Gol Angel di Maria. stabilind scorul final al primului meci (la „Camp Nou“ a câștigat acasă - 3: 2) a fost o cheie în confruntarea. Case Real Madrid avea nevoie pentru a câștiga cu mustață. Prin minutul 14 au fost două goluri, și chiar și un gol în vestiar din LionelyaMessi nu împiedică Zhoze Mourinyu pentru a doua oară pentru a câștiga titlul într-un litigiu cu catalanii în trei luni.

La această întâlnire, Iker a avut destul de sudoare la 85 minute sări peste doar un singur gol. Catalanii 67% din posesia posesia mingii, „Real“, a ripostat, iar apoi a marcat GaretBeyl. Cu acest truc nu a reușit nici Messi.

Îndeplinirea rolului dublură în liga Diego Lopez. Iker a primit de la Karlo Anchelotti dreptul de a juca în competițiile cupa. Și dacă în exemplul bate „Atletico“ în Cupa - „Real“.

andalusiytsy Per total privit decent, dar prezența „Real“ Cristiano Ronaldo a emis un dublu transformat cheia.

Ultimul trofeu cu „Real“ Casillas a câștigat în capitala Marocului. Este puțin probabil ca el, atunci ar fi putut imagina că șase luni mai târziu, a anunțat plecarea de la club.