6 Principiile Rugăciunea regelui David, un creștin

D Ai vreodată Umali regelui David, ca un bun profesor de rugăciune? Citind psalmi lui, am primit o înțelegere a cât de mult putem învăța de la rugăciunile sale. Cum David a văzut pe Dumnezeu, și I-au zis și cum sa văzut prin ochii lui - este doar pietre în toate rugăciunile sale. Sunt sigur că, dacă nu mai ne rugăm în acest fel, am putea avea aceeași intimitate cu Dumnezeu.

Aici sunt șase caracteristici ale rugăciunilor lui David, care în mod necesar te va binecuvânta dacă le vor urma:

1. onestitate bătător la ochi

Când David a strigat către Dumnezeu în Psalmi lui, a făcut-o din partea de jos a inimii mele. Cuvintele lui au venit din adâncul emoțiilor sale - cum ar fi frica, tristete sau dezamagire. Nu a contat că a simțit David, el doar a luat și a adus la Dumnezeu. Și în loc să fie cenzurate cu atenție lizibilitate și pentru a găsi propriile lor cuvinte, David le-a împărtășit cu onestitate netulburat. El a simțit destul de aproape - destul de confortabil - cu cel mai bun prieten al său de a împărtăși ceea ce era în inima lui. El doar știa că Dumnezeu este capabil să facă față cu tot ceea ce se simte la un moment dat.

„Voi spune lui Dumnezeu stânca mea, ce m-ai uitat? De ce mă duc eu doliu, din cauza oprimarea dușmanului? Ca o sabie în oasele mele dușmanii mei mă ocărăsc, atunci când se spune să-mi toată ziua: „Unde este Dumnezeul tău?“ (Psalmul 41: 9-11)

2. Plată cu încredere

David adesea rugat lui Dumnezeu despre lucrurile și toate. Fie că este puterea sau confort, servicii, sau iertarea păcatului, David a avut o lungă listă de ceea ce a considerat necesar. Și nu a existat nici o îndoială în petiția sa. Numai încredere deplină că Dumnezeu îi va da ceea ce are nevoie.

„Ascultă, Doamne, adevărul, auzi strigătul meu, ia rugăciunea din nelzhivyh gura. Am chemat tine, căci mă vei asculta, Dumnezeule; apleacă-ți urechea spre mine, ascultă cuvîntul meu. Arată-ți bunătatea minunată, Mântuitorul dintre cei ce se încred în Tine din mâna ta dreaptă rebel „(Psalmul 17: 1-7).

David sa rugat cu curaj, pentru că știa cât de special a fost la Dumnezeu. El știa că Dumnezeu care îl iubește atât de mult, va asculta fiecare cuvânt și grațios-i dea tot ce are nevoie. El spune în Psalmul 3: 5: „Vocea strigătului meu către Domnul, și el ma auzit din muntele Lui cel sfînt.“ care indică gravitatea acestuia încrederea față de Dumnezeu.

3. Oferă natura lui Dumnezeu

Împreună cu petiția, David a pretins de multe ori capacitatea lui Dumnezeu de a satisface cererea. Aceasta demonstrează credința în caracterul lui Dumnezeu, care dă speranțe rugăminților sale. Îi ia o rugăciune dintr-o stare de disperare sau obosit de cerșit în starea de încredere și disponibilitatea de a accepta.

David începe cu cuvintele: „Ție, Doamne, îmi înalț sufletul. Oh, Doamne! în tine am încredere, lasă-mă să nu fie rușine, să nu se bucure vrăjmașii mei de mine ... „și se termină“, astfel încât să nu-ți fie rușine să aștepte pe tine „(24: 1-3).

4. Lăudați pe Domnul

Cuvintele iubirii lui David este în mod clar exprimată în lauda care pătrunde în toate cererile sale și conversații sincere. David avea cu siguranță nevoie să-și exprime respect și venerație pentru Dumnezeu:

„Te voi lăuda, Doamne, printre neamuri; Voi cânta laude printre triburile, până la ceruri mare bunătatea Ta și adevărul tău la nori. Fii înălțat peste ceruri, Dumnezeule, și peste tot pământul va fi slava Ta „(Psalmul 56: 9-10)!

Vedem, de asemenea, închinarea lui David, Dumnezeu pentru caracterul Său:

„Dumnezeu îndurător și milostiv, îndelung răbdător și bogat: nu se sfârșesc furios, nu furios pentru totdeauna. Nu nelegiuirile noastre ne, și nu după păcatele noastre ne-a dat: Pentru ca cerul este ridicat deasupra pământului, atât de mare este mila Lui pentru cei ce se tem de El; cât de departe răsăritul de apus, până în prezent El fărădelegile noastre de la noi „(Psalmul 102: 8-10)

Observați că David nu cere lui Dumnezeu să fie milostiv, el spune doar că Dumnezeu este deja milostiv. El doar crede că este mai ușor, și merge atât de departe încât să se laude cu încredere pe Dumnezeu pentru iertare.

5. Inspira-te

Într-un moment când David a avut slăbiciune sau dezamăgire, el nu a permis să se pentru a capta aceste emoții. In schimb, a spus el pentru sine. El a încurajat în mod constant inima și mintea lui să continue să creadă și să mulțumim Domnului.

Amintiți-vă acest verset? Când David a revărsat inima la Dumnezeu, întrebând de ce a plecat? Deci, el nu sa oprit la acest punct. Și în fiecare din versetul următor, versetul, el continuă să te inspire:

„De ce ești necăjit, suflete al meu, și neliniștit? Nădăjduiește în Dumnezeu, căci Eu îl voi lăuda, Mântuitorul meu și Dumnezeul meu „(Psalmul 41: 6).

El instruiește, de asemenea, sufletul să-și amintească bunătatea Domnului:

„Binecuvântează sufletul meu, Doamne, și nu uita nici una din binefacerile Lui“ (Psalmul 102: 2).

6. Nu-ți pierde speranța

Nu toate rugăciunile lui David au răspuns imediat, și putem vedea acest lucru în unele din declarațiile sale cu privire la așteptările sale de Dumnezeu. Dar, în loc de a da atunci când se pare că nimic nu sa schimbat, David a continuat să creadă și, din nou, spuneți-vă că există întotdeauna speranță.

„Dar am crezut pentru a vedea bunătatea Domnului în pământul celor vii. Încrederea în Domnul, să fie plini de încredere, și el va întări inima, speranța în Domnul „(Psalmul 26:13)

Este o adevărată credință matură - să se aștepte ca Dumnezeu va lucra în ciuda faptului că nu au văzut acest lucru. David demonstrează această credință, și crește de fiecare dată când Domnul arată loialitatea sa.

Rețineți: David nu se odihnește undeva în timp ce scris cele mai multe dintre aceste linii. El nu a fost un rege. Dimpotrivă, acesta a urmărit pe Saul și armata lui. El se ascundea de moarte în deșert. David ar putea da vina cu ușurință Dumnezeu. El ar putea scrie cu ușurință un confuz și întreabă pe Dumnezeu dacă îl iubește sau că el a fost pedepsi. Este demn de remarcat faptul că David nu sa îndoit niciodată cu adevărat în umblarea lor cu Dumnezeu, sau valoarea lor pentru el (cel puțin pentru o lungă perioadă de timp).

David știa că el era valoros și mai ușor. Dar niciodată nu a crezut că el ar putea obține unele beneficii din mila lui Dumnezeu din jurul lui. El nu a simțit că trebuia să reproșa sau rușine de sentimentele lor confuze. De asemenea, el a simțit că, pentru a fi valoros pentru Dumnezeu - acesta este un motiv de mândrie. Dimpotrivă, el știa că era harul Său că el era conștient de cât de mult este iubit.

Când a vorbit cu Dumnezeu, el chiar referit la el însuși ca „lumina ochilor Lui.“ El a stat ferm pe fundație: el știa cine era Dumnezeu și știa ce era Dumnezeu. Și asta e ceea ce el rugăciunea diferită a făcut.

Mulți dintre noi, de asemenea, trebuie să învețe aceste lucruri. Avem nevoie de o înțelegere a inimii lui Dumnezeu și credincioșia Lui față de noi. Avem nevoie de o înțelegere profundă a valorii noastre față de El. Dacă putem înțelege aceste lucruri, să fie urmată de rugăciunea cea mai sinceră. Și atunci putem avea același nivel de intimitate pe care David a avut-o cu Dumnezeu. Și aceasta, la urma urmei, punctul principal al tuturor rugăciunilor noastre.

Sursa: Revista relevant
Traducere: Ilona Boriskova