5 moduri de a ucide visul

5 moduri de a ucide visul

Tot ce vrem pentru a crea un produs revoluționar, deschizând o companie de succes, a scrie o carte best-seller. Cu toate acestea, puțini sunt de fapt capabile de ea.

antreprenor brazilian Belle Pesch demontează cinci mituri plauzibile, crezând în faptul că, niciodată nu vei realiza proiectul visurilor tale.

Acest curs la TED despre cum sa strice visele sale de viață absurde.

Ultimii doi ani din viața mea am încercat să înțeleagă modul în care oamenii dau seama visele lor. Când ne gândim la visele lor, despre ceea ce vrem să lase o urmă în istorie, suntem lovit de cât de mare diferența între vise și proiecte care sunt destinate să eșueze noastre.

Așa că vreau să vorbesc astăzi despre cele cinci lucruri pe care nu ar trebui să facă pe drumul spre realizarea viselor lor.

În primul rând, cred în succesul neașteptat.

Toată lumea este familiarizat cu astfel de povești. Tipul inventat aplicația pentru mobil și rapid vândut-o pentru o avere. Ei bine, se poate părea că a fost, dar pun pariu că acest lucru nu este întreaga poveste. Dacă sapi un pic mai adânc, pentru a începe cu omul a făcut 30 de cereri. El a primit o diplomă în acest domeniu. El a lucrat la proiectul său de 20 de ani.

Este foarte interesant. În Brazilia, oamenii cred că a venit la mine un succes neașteptat. Eu vin dintr-o familie destul de săracă. Cu două săptămâni înainte de sfârșitul primirii documentelor din Massachusetts Institute of Technology, am început să fac o cerere. Și Voila! Am fost luat. S-ar putea crede că a fost doar noroc, dar totul sa dovedit doar pentru că timp de 17 ani înainte de a am studiat din greu și foarte serios despre viata. Succesul tau neașteptat - este întotdeauna rezultatul eforturilor depuse în acest punct.

În al doilea rând, cred că cineva cunoaște răspunsurile la întrebările dumneavoastră.

De obicei, oamenii doresc să ajute, nu-i așa? Toate în jurul valorii de: familia, prietenii, colegii. Toată lumea are o opinie cu privire la modul în care ar trebui să faci: „Te sfătuiesc să faci așa.“

Dar, de îndată ce selectați o cale, să fie pregătită, și la o răscruce de drumuri. Te va trebui să ia decizii. Nimeni nu știe soluțiile ideale pentru viața ta. Trebuie să te uiți în mod constant pentru răspunsuri. Crossroads - ceva constant, uneori, se va prăbuși în mod greșit, dar asta e parte a procesului.

Al treilea - un punct destul de subtil, dar importantă: să se calmeze atunci când vă simțiți creșterea.

Deci, atunci când viața ta este stabilită și ați adunat o echipă mare, veniturile dumneavoastră sunt în creștere și funcționează ca un ceas - este timpul să se calmeze.

Când prima mea carte, am făcut imposibilul, pentru a face să apară în fiecare colț al Braziliei. Mai mult de 3 milioane de cititori pentru a descărca versiunea electronică, și mai mult de 50 000 de oameni au cumparat versiunea de hârtie a cărții. Așa că, atunci când am scris o continuare, succes era de așteptat. Vânzările ar fi fost normal, chiar dacă nu sunt prea deranjat.

Dar „normal“ - nu este suficient. Când ajunge în partea de sus, trebuie să lucreze mai greu și mai greu și vizează pentru un nou nod. Poate că, fără eforturile mele de a citi cartea de sute de mii de oameni - și este mare. Dar dacă am făcut eforturi mari, pot crește acest număr la cel mai apropiat milion. De aceea, am decis să viziteze toate statele din Brazilia cu noua sa carte. Și am subliniat deja în partea de sus mai mare. Nu e timp să se relaxeze.

În al patrulea rând, un punct foarte important: să dea vina pe alții pentru eșecurile lor.

Am auzit în mod constant: „Am avut un proiect mare, dar investitorii nu au văzut potențialul.“ „Am creat un produs excelent, dar piața este atât de rău că vânzarea nu a mers.“ „Nu pot găsi oamenii inteligente, echipa nu a trăi destul de până la cerințele mele.“

Dacă aveți un vis, punerea sa în aplicare - este afacerea ta! Da, ar putea fi dificil de a găsi profesioniști inteligenți, probabil, piața de astăzi este departe de a fi perfectă. Dar, în cazul în care nimeni nu a îndrăznit să investească în ideea ta, în cazul în care nimeni nu a cumpărat produsul, înseamnă că ceva este, și vinul.

Cu siguranță. Trebuie să realizeze visele lor. Nimeni nu a reușit încă să o facă singur. Dar, dacă nu sa întâmplat nimic - e doar vina ta. Fii responsabil pentru visele tale.

Și ultimul punct, care este, de asemenea, nu mai puțin important: să credem că numai visele au sens.

În viața de visele noastre nu ar trebui să fie un scop în sine. Viața - o călătorie. Goluri - asta e bine, dar de multe ori oamenii cred că, dacă există un vis, apoi de îndată ce unul dintre ei a dat seama, magic totul va fi fericit. Dar scopul - un sentiment care dureaza pentru un moment, în timp ce viața merge mai departe. Singura modalitate de a realiza cu adevărat visul lor - este de a se bucura de fiecare pas al călătoriei lor. Acesta este cel mai bun mod.

Este simplu. Călătoria ta - este pașii. Uneori va fi sigur pentru a merge mai departe. Uneori te vei poticni. Dacă mergi mai departe - Sărbătorește succes, în timp ce mulți au fost prea lente. Dacă te împiedici, - să învețe să învețe de la fiecare autostopul. Dacă fiecare pas este fie o lecție sau o ocazie de a nota succesul, atunci va fi cu siguranță în măsură să se bucure de această călătorie.

Astfel, 5 puncte: Credeți în succesul neașteptat, cred că cineva care știe toate răspunsurile la întrebările dvs., cred că, atunci când suficient de succes, va fi posibil să se relaxeze, cred că altcineva este de vina pentru eșecurile tale, și cred că numai obiectivele tale sunt importante. Și apoi, crede-mă, fac toate aceste elemente, vă va distruge visele tale.

articole similare