33 Citate Oscar Wilde, cu care este imposibil să argumenteze

33 Citate Oscar Wilde, cu care este imposibil să argumenteze

În ziua a 160 de ani a lui Oscar Wilde, am încercat să colecteze aforismelor cele mai ironice faimos scriitor englez, trebuie să știți orice spirit modern.

Oskar Uayld a trăit timp de 46 de ani, a scris o frumoasă „Portretul lui Dorian Gray“, nouă piese de teatru, zeci de povești și povestiri, poezii și poeme, el a știut cum să arate ca un dandy, cred ca un filozof, ca un om și să vorbească ca wittiest om din lume. El a fost la partea de jos și de sus, și ne-a învățat că nu este nimic mai onest decât paradoxurile - și în viață, și sentimente, și în artă - singurul care este capabil să se simtă ironia, capabil să se simtă sensibilitate. „Times“ a ales cel mai bun citat din clasici britanici care spun mai multe despre noi decât știm despre noi înșine.


1. Nimic nu împiedică romanul ca un simț al umorului într-o femeie, și lipsa lui de oameni.

2. Litigii - este atât de vulgar. Este întotdeauna să adere la aceeași opinie într-o societate decentă.

3. În epoca noastră de ziar încercarea de a obține publicul să judece sculptorului în sculpturile sale, ci de modul în care el tratează soția sa, artistul - mărimea veniturilor sale, iar poetul - culoarea cravata.

4. Prietenia dintre bărbat și femeie este imposibilă. Pasiune, dușmănie, adorare, iubire - nu doar o prietenie.

5. Este bine că ești un fumător. Fiecare om are nevoie de ceva de făcut. Și astfel, în Londra prea multe leneșilor.

6. Dragostea începe cu faptul că o persoană se înșeală singur, și se termină cu faptul că el este înșelător altele

7. prejudiciul principal al căsătoriei este că corodează de egoism uman. Și oamenii altruiști sunt incolore, își pierd individualitatea lor.

8. În viață există doar două tragedie reală: una - atunci când nu obține ceea ce vrei, iar al doilea - atunci când vei ajunge.

9. Un om vrea întotdeauna să fie prima iubire a unei femei. Aceasta au o vanitate ridicolă. Femeile sunt mai sensibile la astfel de lucruri. Ei ar dori să fie ultima dragoste a unui om.

10. Persoana cea mai ridicolă comite acte întotdeauna din nobile motive.

11. Sper că nu te preface femeie imorală, fiind o femeie cu adevărat virtuos? Ar fi de neiertat ipocrizie.

12. Orice dorință pe care încercăm să suprime, rătăcind în sufletele și ne-otrăvuri noastre. Și păcătuind, omul scapă de dorința de a păcătui, pentru punerea în aplicare - este calea spre puritate. După ce a părăsit doar amintiri de plăcere și voluptate de pocăință. Singura modalitate de a scăpa de ispită - să cedăm.

13. Nu are nici un sens să împartă oamenii în buni și răi. Oamenii sunt fie fascinanți, fie plictisitoare.

14. Femeile au un instinct uimitoare: ei sunt capabili de a detecta nimic, în afară de evident.

15. In zilele noastre, cei mai mulți oameni mor dintr-o formă târâtor de prudență slugarnică, prea târziu să-și amintească brusc că singurul lucru pe care nu-l va regreta, este defectele și greșelile noastre.

16. O persoană este foarte confuz atunci când el vorbește în nume propriu. Da-i o mască și o să-ți spun tot adevărul.

17. Întotdeauna - este un cuvânt gol. Între Caprice și iubire veșnică Singura diferență este că capriciul durează un pic mai mult.

18. În România, nimic nu este imposibil, cu excepția reformelor.

19. I - singura persoană din lume, pe care aș dori să știu mai bine.

20. Toate ceva hotărât altceva în imposibilitatea de a studia angajat pentru a preda - asta e ceea ce încununat pasiunea noastră pentru educație.

21. În vremurile bune ale scriitorilor de carte a scris și citit totul. Acum, toate cărțile scrise, dar nimeni nu citește.

22. Ori de câte ori sunt de acord cu mine, mă simt că am dat drumul prostii.

23. Vulgaritatea - este pur și simplu comportamentul altora. Altele - chiar publice. Nightmarish

24. Adevărul în viața unei persoane nu este treaba lui, iar legendele care îl înconjoară. Tu nu ar trebui să distrugă legende. Prin intermediul ei putem vedea vag adevărata față a omului.

25 de soții lor sunt mereu gelos pe femei urâte. Frumos - nu înainte, ei sunt gelos pe alții.

26. Dacă îmi petrec tot restul vieții sale într-o cafenea din Paris lectură Baudelaire, ar fi mai natural decât dacă sunt angajarea de garduri vii asieta sau cacao plantate în noroi.

27. Femeia începe să se reflecte apariția omului și se termină cut-off retragerea lui.

28. Urăsc realism vulgar în literatură. Un om care solicită lucrurilor pe nume, ar face să funcționeze - numai acest lucru și el este apt.

29. Atât timp cât războiul este considerat rău, ea își va păstra farmecul său. Atunci le-a considerat vulgar, va înceta să mai fie populare.

30. Tu nu ar trebui să încredere într-o femeie care te cheamă la vârsta lui. Femeia a spus acest lucru, se poate spune nimic.

31. Eu spun de obicei ce e în mintea mea. Astăzi este o mare greșeală: ești prea des înțeles greșit.

32. Eu sunt cel mai bun aviz de fotbal. Mare joc pentru fete aspre, dar nu și pentru băieți delicate.

33. Este periculos să se întâlnească o femeie care te înțelege pe deplin. Acest lucru se termină de obicei în căsătorie.
sursă

articole similare