15 Caracteristici ale românului, care a fost lovit de un străin

Jack Millstone - scriitor american, care, pentru prima oară în viața lui a venit în România împreună cu soția și fiul său rus să se întâlnească familii noi și patria lor. Marketium a publicat fragmente dintr-o scrisoare pe care Jack a trimis acasa un prieten al aventurilor sale în țara de hering, oameni grave și situația dificilă de transport ...

1. București nu are încredere în lacrimi

Am știut dinainte că Bucureștiul nu crede în lacrimi. Acum pot adăuga că, în București, fără îndoială, de asemenea, nu crede în râs sau zâmbete. Daca esti un fan al râs strident sau exprima public bucuria lor - mult mai bine pentru a merge undeva în America Latină. Există oameni între ei pe stradă nu este o glumă. Doriți să prindă pe sine ofilire scurt? Doar du-te jos pe stradă, vorbesc în limba engleză, și apoi râzând dvs. cu voce tare.

15 Caracteristici ale românului, care a fost lovit de un străin

2. „nivel înalt“ al culturii

3. Deschiderea

Am realizat repede că zâmbind străin bărbații români - cel mai scurt drum pentru a ajunge în față. Mai târziu am aflat că ambalajul original închis, nu rigiditate sau rugozitate, ca măsură preventivă, păstrarea sinceritate prețioasă, care este în fiecare dintre noi. Pentru bunătatea și simpatia românească - calități prea valoroase pe care ei nu doresc să-și petreacă cu privire la orice străini suspecte. Ele sunt imposibil de a distribui valoarea dreapta și stânga, toată lumea te cunosc.

15 Caracteristici ale românului, care a fost lovit de un străin

4. Iubitorii holbeze

Uimitor pentru mine este numărul de parcuri și bănci au devenit. Nu poți să treci, și la 100 de metri, nu a venit peste o anumită pătrat umbroase puțin cu o fântână și un loc de joacă. Și pe bancă - banca de rezerve! - înainte ca eu n-am mai fost într-un loc în care acest lucru le place să stea doar în jurul, să ia o privire în jur și se gândească la viață.

Frumusețea faunei sălbatice în apropierea unui oraș este dificil de a supraestima. Se pare ca aproximativ câmpiile de rulare din Virginia de Vest, iar mirosul este încă de două ori mai dulce. flori sălbatice de-a lungul drumului, un cer albastru strălucitor, și singurele sunete în jurul valorii de - este păsări și câini lătrând.

15 Caracteristici ale românului, care a fost lovit de un străin

6. Supa - un cap!

Dacă undeva există un cer, dând foarte ca el. Singurul paradis este probabil să cina dat altceva decât supa. Română este extrem de grav pentru supa la prânz. În timpul călătoriei noastre, am luat cina aproape toate opțiunile posibile de supa - supa borș cu măsline și cârnați, hash, supa de ciuperci, supa cu orz perla si muraturi ... da toate! În fiecare zi m-am dus la cină, știind că ar fi supa. Prin aceasta, mai devreme sau mai târziu trebuie să se obișnuiască cu.

7. O altă concepție greșită

„Vecinii te invita la un ceai tradițional cu samovar“ - Am auzit o zi. Nu-mi place foarte mult compania de străini. Așa că pot fi explicate nu fericit această știre înseamnă că voi avea toată seara pentru a reprezenta idiotul american în rândul persoanelor care nu le știam și care a avut nu numai o limbă comună, dar, de asemenea, relațiile nou dobândite.

Acest lucru dovedește doar cât de prost sunt uneori. Inutil să spun că bea ceai cu samovarul a fost una dintre zilele cele mai memorabile într-o lungă perioadă de timp, și vecinii în cabana - frumos oameni pe care i-am întâlnit în România.

8. Cuvântul de cod „ceai“

Cand ceaiul a fost gata, ne-am așezat la masă, și apoi brusc a devenit clar că, sub numele de cod „Tea Party“, în România, a avut loc un eveniment „udate de americani pentru a poluvmenyaemogo de stat înainte de apusul soarelui.“ Aș putea să aștept cel mai bun ...

9. Baie Rusă

După ceai am fost dus la baie, spunând că eu pot veni sta în camera fierbinte și palmă te lasă, când vreau. Oke-ee-uri.

10. Drumuri

Traficul din Moscova este teribil. -Barei de protecție la bara putoare diesel, fumat țigări de trafic agonizantă. Aici cele șase benzi au fuzionat în două, există un tip pe „Harley“ încearcă să se strecoare între rânduri de lumini care nu sunt comutate, probabil aproximativ 30 de minute, de gând să stea un blocaj de trafic lung kilometru. Persoanele fără adăpost care cerșesc pe colțuri de stradă, femeile cu imagini de moarte copii, veterani fără un picior.

15 Caracteristici ale românului, care a fost lovit de un străin

11. Magazine

„Auchan“ - cel mai rău loc de pe pământ. De ce?

Femeie de 70 de ani reclame vechi ma împins cu camionul său pentru a merge la tejghea cu peștele mai aproape. Nu te „rău“. Da, chiar și un cuvânt. Cineva camion în drum? Doar împinge-o departe. De ce? Deoarece camionul în iad, de aceea. Cineva te așteaptă să plece merge? Nu-mi pasă, am ajuns aici, așteptați.

12. strângeri de mână

13. Femeile

Pentru a fi sincer, cred că numărul de fete frumoase în raport cu populația totală în România este mult exagerată. Ei se întâlnesc aici, la fel de des ca și în orice altă țară. Cu toate acestea, top 5% dintre femei frumoase din Romania sunt mult mai frumoase decât top 5% în întreaga lume. In aceasta am fost convins după ce a vizitat Moscova. Nu am putut să nu observ, și că fetele frumoase, se pare, există o opinie extrem de mare de el însuși.

15 Caracteristici ale românului, care a fost lovit de un străin

Știi de ce chiar si femeile din Romania sunt frumoase? Pentru că la prima dată cu ei, putem vorbi despre Cehov, iar ei se vor întreba de ce ai crezut că a fost un subiect nepotrivit de conversație la o dată.

Desigur, am încercat să încerce cât mai mult posibil a tuturor românului. Practic, am dat peste un aliment sănătos, delicios și uimitoare. Au existat, totuși, extrem de dezgustător și opțiuni. Am făcut chiar și o listă!

15 Caracteristici ale românului, care a fost lovit de un străin

tot ceea ce a crescut la Tiffany în țară (în special zmeura albe, pe care am avut niciodată în viața mea văzut);

  • Borjomi și tarhon (deși nu sunt foarte ... română);
  • ravioli de casă;
  • nimic cu muraturi;
  • afine în zahăr (iubesc!);
  • cipuri comuniste (sărași);
  • vibrator de nuci de cerumen (churchkhela);
  • Rusă înghețată;
  • Ei bine, în cazul în care face fără supa ... okroshka (surpriza!), Supa cu măsline și hot dog (săricică carne) și orz (murături).
  • de sânge bomboane-medicament (hematogen);
  • Salata de pește rece (peste marinat);
  • glutamat toate într-un rând;
  • chips-uri de crab Lay;
  • ceai în loc de cafea dimineața;
  • Și, desigur, este ... un hering! Hering Am încercat de trei ori, pentru că „Dumnezeu iubește o trinitate“, română și sunt capabili să convingă. Toate cele trei ori era invariabil un gunoi teribil. Ce este vorba? pește sărat, acoperit cu muci.

15. Voi fi înapoi?

Am venit aici pentru a satisface noua familie și să cunoască România. Ei bine, locul! Eu de fapt - și este adevărat, dar nu și Marketing american - nu a vrut să plece. Acest loc este atât de complex și complicat, uneori ridicol (alo băiat de 11 într-un tricou «canadian Gigolo»), am fi putut să stau și scrie despre el mai mult și mai mult. În cultura lor, există o mulțime de motive să fie mândri. Dar încă mai există atât de multe lucruri pe care nu le cunosc, și chiar mai mult ceea ce nu înțeleg și, cel mai probabil, nu vor înțelege niciodată.

Eu absolut va reveni în România, acesta este locul în care am fost prins. Familia mea și noii mei prieteni români o astfel sinceră și deschisă, a făcut ca România să-mi într-adevăr un loc remarcabil. Niciodată până acum m-am simțit atât de bun venit într-un loc ciudat, în cazul în care nu am fost înainte. Deși, aproape fiecare dintre ei, întrebându-aici cum m-am uitat neîncrezător la mine când am spus că îmi place foarte mult aici. Nu am destule cuvinte să le mulțumesc pentru tot ce au făcut pentru mine.

Array ([0] => 78 [1] => 79)

Marketium - pozitiv, inspirație și de viață hacking

Faceți clic pe Ca, →
pentru a obține o mai bună
posturi pe Facebook.

articole similare