17 fapte despre viața credincioșilor vechi din Orientul Îndepărtat, care ma impresionat, mișcarea vieții

17 fapte despre viața credincioșilor vechi din Orientul Îndepărtat, care ma impresionat, mișcarea vieții
În luna mai a acestui an am fost suficient de norocos pentru a trăi câteva zile într-o comunitate închisă de vechi-credincioși, care se află de 1.000 km de Habarovcka și la 300 de kilometri de Amur Komsomolsk-on.
Frumos loc! Natura aspru, dar fertil și generos.
Noi, prietenul meu Nicolae a sosit în sat lung el cunoscut, într-o familie de conservatori, care sa mutat aici în urmă cu 23 de ani pe un spațiu gol. Am luat familia Unchiul Vania. Unchiul Vania - un om consistent, bărbos într-o cămașă-kosovortke rus cu ochi albaștri, bun, ca un cățeluș. El este în vârstă de aproximativ 60 de ani, soția lui Annushka în jurul valorii de 55. Anna la prima vedere are propriul farmec, urmat de puterea și înțelepciunea sens intuitiv. Ei au o casa din lemn spațioasă, cu aragaz, înconjurat de grădini și o stupină.

De fapt 1
Modul de viață al vechii credincioși au rămas practic neschimbat de mai bine de 400 de ani.
Unchiul Vania ne spune, „a fost Catedrala vechi-credincioșilor și a decis: nu bea vodca, hainele nu purta lumești femeie impletituri 2 impletituri, nu taie părul, le închide cu o batistă, un om rade și tapițerii barba ...“ Și aceasta este doar o mică parte.
Soliditatea și rezistența acestor oameni este fascinant. Ia acum ei au mașini sau electricitate, ei nu de mult regret: la urma urmei, există o sobă, există lemn, există apă dintr-un puț, există o pădure generos, râu cu tone de pește, stocurile de produse alimentare pentru anul viitor și forța de muncă cu experiență.
Am fost norocos să participe la sărbătoarea cu ocazia fiicei sale în curând. Pictură în ulei. Tabelul de rupere, există ceva care nu este disponibil în supermarket-uri urbane. Am văzut doar în imagini din istorie uchabnikah: ședinței bărbați bărboși în cămăși, tricouri cu centuri de legat, glume, razi cu voce tare, de multe ori nici măcar nu știu ce au glumit (pentru dialectul vechi-credincioșii încă mai trebuie să se obișnuiască), dar fericit de la o stare de spirit domnind la această masă. Și aceasta, în ciuda faptului că sunt abstinent. sărbătoare vechi rusesc în toată splendoarea sa.

De fapt 3
Gestionarea centralizată a comunității nu a fost și nu este.
„În comunitatea eu nu sunt unul care nu se poate specifica ce să facă. Acordul nostru se numește „Capela“. Ne unim, trăim în orașele și serviciul de vin împreună. Dar dacă nu-mi place, atunci nu voi merge și toate. Mă voi ruga acasă „- Unchiul Vania spune.
Întâlnește comunitatea de sărbători, care sunt efectuate în conformitate cu ordonanța: 12 zile de sărbătoare principale ale anului.
„Noi nu suntem de biserică, acolo casa molilny. Au ales un senior. El a ales talente. Acesta organizează serviciu, nașterea, botezul, înmormântare, înmormântare. În plus, nu orice tata poate explica fiului ei de ce se poate face și nu poate fi atât. Această persoană ar trebui să aibă, de asemenea, o astfel de cunoștințe: capacitatea de a convinge, capacitatea de a explica ".

De fapt 4
Credința - formează coloana vertebrală a comunității.
Comunitatea se întâlnește în mod regulat, nu în magazin sau în pub, și în rugăciune.
De vacanță, serviciu de Paste, de exemplu, durează de la 12 am la 9 pm. Unchiul Vania, care a venit în dimineața cu rugăciunea de Paști spune „durere de oase, fi cu siguranță greu toată noaptea, dar acum o astfel de grație pe suflet, atât de greu ... eu nu trec.“ albastru ochii Lui strălucire și arde viața.
M-am prezentat după acest eveniment, și a dat seama că ar fi adormit, și încă 3 zile. Și Unchiul Vania astăzi următorul serviciu: de la 2 am la 9 pm. Serviciul normal este numit cel care dureaza 3 - 9 dimineața. Ea a avut loc în mod regulat în fiecare săptămână.
„Fără preotul“, după cum spune Unchiul Vania. „Noi toți sunt participante: citiți și să cânte toate“ - adaugă Anna.
„Diferența este în ceea ce Biserica sovermennoy dacă pe scurt spun oamenii există managementul centralizat, chiar și la un nivel spiritual (regele a decis să partarhom - va ajunge în partea de jos a poporului). Și fiecare dintre noi și exprima opiniile. Și nici nu am făcut. Acest lucru ar trebui să mă convingă, să-mi ar trebui să fie necesar. Orice probleme sunt rezolvate în consiliu, nu tsentrallizovano. Toate celelalte diferențe - amenzi și, în special, care distrage atenția și să îi înșele pe oameni. "
Iată cum. Oricare ar fi am citit despre Credincioși vechi, este de fapt despre este aproape nici o mențiune. spunând Modest nimic de important: oamenii fac propriile lor decizii, și nu biserica pentru ei. Aceasta este principala diferență între ele!

De fapt 5
Familie - este baza vieții.
Și aici înțeleg la 100%.
Dimensiunea medie de familie de 8 copii.
În familia de mici Unchiul Vania - doar 5 copii: Leonid, Victor Alexander. Irina și Catherine, cel mai vechi 33 de ani, cel mai tânăr 14. roiesc în jurul unui număr neschilyaemoe de nepoți.
„Pe cele 34 de case în soluționarea noastre mai mult de 100 de copii. Doar un alt familii tinere, ei vor da naștere la mai mulți copii „- Unchiul Vania spune.
Copiii sunt ridicate toate provin de la, acestea sunt de la o vârstă fragedă pentru a ajuta la fermă.
familii mari nu sunt împovărate cât de aproape un apartament oraș, și face posibilă pentru a sprijini, asistență părinților și dezvoltarea întregului clan.
Bazându-se pe familie și clan, acești oameni decid toate întrebările vieții.
„Avem fiecare așezare veche Credinciosul este obligat să aibă rudele.“
Relativă - un concept foarte extins pentru conservatori: este, cel puțin, un grup de așezări, inclusiv mai multe sate. Dar, cel mai adesea, și multe altele.
După toate că sângele nu se amestecă, tinerii conservatori trebuie să caute un partener în cele mai îndepărtate colțuri ale lumii noastre.

De fapt 6
Soluționarea vechi-credincioșii sunt peste tot în lume: în Statele Unite, Canada, China, Bolivia, Brazilia, Argentina, România, Australia, Noua Zeelandă, și chiar și în Alaska.
Timp de sute de ani, credincioșii au plecat de la persecuție și deposedări, pe care a pus în scenă în patria sa.
„cruci măruntaie. Forțată să renunțe la tot. Și cast noastră. Bunicii au avut de 3-4 ori pe an, pentru a trece de la un loc la altul. Ia icoane, feluri de mâncare, copii și lăsați „- Unchiul Vania divizat.
„Și am plecat din lume. Și nu e nimeni oprimat. Au trăit ca românul purtau hainele lor, limba lor, cultura lor, munca lor ... "
„Dar conservatorii cresc la sol de către rădăcini. Cum pot lua, am picătură totul și du-te - nici o idee. Rip au doar sânge. Strong au fost bunicii nostri "
Acum du-te Credincioșii din întreaga lume pentru casele reciproc, să introducă copii cad semințe curate pentru o grădină de legume, știri și experiențe.
În cazul în care conservatorii - aceasta începe să dea roade teren că locale nu este considerată fertil, economia în creștere, zaryblivayutsya iazuri. Urmăriți videoclipul de pe YouTube, dacă nu crezi. Doar pentru că aceste Luda nu se plâng de viață, și să ia și de a face munca lor în fiecare zi, puțin câte puțin.
Cei care sunt departe de România - dorul de casă, care se întoarce, care nu fac.

De fapt 7
Libertatea-iubitoare conservatorii.
„Ei vor începe să oprime, să vorbească așa cum am trăi, am adunat copiii și umotal aici.
Dacă este necesar, ne ajuta să recupereze toate rudele sale, și română, și americanii: rudele noastre din America. Ei nu mai sunt păstrate și ne expulzat de acolo pentru mai mult de 20 de ani, tot ceea ce ne-am recuperat drumul tau. "
Apropo, este în America încă au păstrat dialectul unic de 30 de ani vechi-credincioși ai secolului trecut.
Viața a fost și bate acești oameni, în același timp, afectează vitalitatea și ospitalitatea cu care se întâlnesc viață și noi, oameni din lume.

De fapt 8
Diligence „din inimă“.
Conservatorii alerga de la 5 dimineața până seara târziu.
În același timp, unul nu arata obosit sau torturat. Mai degrabă, se pare mulțumit, după o altă zi în care trăim.
Toți acești oameni decât bogați - care le-au creat, crescut, modă literalmente cu propriile lor mâini. Magazinele de produse alimentare, de exemplu, a cumpărat de zahăr. Cu toate că are nevoie de mai mult au: mananca miere.
„Voi trăi, neavând nici o educație sau o profesie de prestigiu, și să câștige suficient pentru a merge Kruzak. Și am câștigat pe râu, în boabe, ciuperci ... asta e tot. El pur și simplu nu a făcut leneș „- spune Unchiul Vania.
În cazul în care nu funcționează și nu servește dezvoltarea - nu este pentru viața unui vechi-credincios.
Toate vitale și doar.

fapt 9
Ajuta reciproc - este norma de viață starover.
„Atunci când construirea unei case oamenii se pot aduna în jurul satului pentru a ajuta într-un stadiu incipient. Și apoi, în seara, am organizat o masă să se așeze. Sau o femeie al cărei soț singur nu este, băieți se adună și fân cosit.
A fost un incendiu - toate scapă de ajutor.
Aici pur și simplu totul: nu am venit azi - mâine nu va veni la mine „- Unchiul Vania divizat.

De fapt 10
Parenting.
Copiii sunt crescuți în munca de zi cu zi naturale.
Deja fiica 3 ani începe să ajute mama la aragaz, se spală podelele.
Un fiu ajutat pe tatăl său în curtea fermei, pe un șantier de construcții.
„Fiul mi-a adus ciocanul“, a spus unchiul Vania fiul său de 3 ani, și a alergat cu bucurie să-și îndeplinească cererea tatălui său. Acest lucru se întâmplă cu ușurință și în mod natural: fără constrângere sau tehnici speciale de dezvoltare urbană.
In copilaria timpurie, astfel de copii să învețe despre viață și sa bucurat mai mult decât orice jucării urbane.
În școli, copiii învață să vechi credincioși printre copii „lumești“.
Instituțiile nu merg, deși băieții servesc în mod obligatoriu în armată.

fapt 12
Vechi Credinciosul atât de bogat în fiecare zi.
În percepția noastră, este o masă festivă. În percepția lor - este norma. Pentru acest tabel, am crezut că mi-am amintit gustul de pâine, lapte, brânză, supă, murături, plăcinte și gemuri. Acest gust nu poate fi comparat cu faptul că ne-am cumpăra în magazine.
Natura le oferă din abundență, de multe ori nu foarte departe de casă.
Vodka nu este recunoscut, în cazul în care oamenii o bem, cvas sau tinctura.
„Ware toate aprinse profesor, trebuie să-l curățați cu o rugăciune, și fiecare persoană din felurile de mâncare lumești iese în evidență, din care noi nu mânca“ - spune Unchiul Vania.
Conservatorii venerează bogăție și puritate.

De fapt 13
Nu există medicamente. Nici un medicament. Nu există boli.
Pentru a începe cu, că acești oameni sunt sănătoși la naștere.
Vaccinările pentru copii - rele, cum ar fi vaccinări pentru adulți.
„Genetica“ - spun ei, în ciuda băiat voinic, cu care poartă un soldat pe fotografii de familie. „Și ce ai tratat?“ - întreb Annushka. „Nu știu“ - spune ea. „Popem Grass. Și ce ar trebui sa bea - spune interioara ". „Aceeași cameră, aceeași frecare miere“ - adaugă Unchiul Vania. „Bunicul meu a fost tratarea anginei piper cu miere de albine: a face o barcă din hârtie, și în această lucrare să fiarbă mierea de peste o lumânare. Hârtia nu este aprins, este un miracol! Aceasta crește efectele drogurilor „- el zâmbește. „Bunicul meu a trăit 94 de ani, medicamente el nu a fost tratat deloc vreodată. El a știut cum el însuși tratat undeva svekolku frecat că este mâncat ... "
Întrebarea mea este: Sunt parcelele împotriva bolii, Unchiul Vania a răspuns: „Este un păcat“, și apoi a adăugat: „Tu ești oamenii de cunoștințe vechi, dar este ascunsă.“

fapt 14
Modă - toate de scurtă durată. Nu te certa.
„Redneck“ aceste persoane nu pot fi numite. Toate elegant, frumos, estetic plăcut. Ei poartă rochii sau tricouri pe care le plac.
„Shirt I sews soția, fiica sews. Rochii pentru femei, de asemenea, se coase. bugetul familiei nu suferă „- Unchiul Vania spune.
„Bunicul meu mi-a dat cizmele de crom, au fost 40 de ani, ei au fost la fel ca fiind ca o săptămână. Aceasta este o astfel de atitudine a fost la lucrurile pe care nu le-a schimba in fiecare an, pe termen lung, îngust, mutul ... el le-a cusut el însuși și sneaked o viață. "

fapt 15
Nu există nici un „sat rus de limbă“ - mat.
Comunicarea este binevenită și simplu, începând cu primele cuvinte ale „o viață sănătoasă“. Deci, în mod natural ei saluta reciproc.
Poate am avut noroc, dar mersul pe jos, prin așezarea, nu am auzit peiorativ. Dimpotrivă, toată lumea a spus salut sau da din cap, care trece prin într-o mașină. Tineri băieți, oprindu-se pe o motocicletă a întrebat, „cui te duci?“, Se va agita mâinile și du-te mai departe. Fetele tinere mușamaliza un arc cu plumb. Acest lucru mi se pare ca un om care a trăit 12 ani în satul rusesc „clasic“.
În cazul în care sunt toate despre și de ce este plecat? Eu pun o întrebare retorică.

fapt 16
Conservatorii nu se uita la TV. În general.
Ei au avut nici un fel de ea este interzisă, precum și calculatoare.
Nivelul lor de sensibilizare și opiniile politice este adesea dincolo de mine, un om care trăiește în Moscova.
Cum oamenii obține informații lor?
Cuvântul de gura funcționează cel mai bine mobil.
Informații despre nunta fiicei Unchiul Vania a ajuns la satele învecinate mai repede decât el a venit acolo cu mașina.
Noutăți despre viața țării și lumea să audă rapid de la, deoarece unii conservatori colaborează cu cetățenii.

P.S.
Noțiuni de bază pentru ei, să vă simțiți acasă, asta e acasă.
Acest sentiment de bucurie, pace și securitate.
Nimic complicat, deoarece unul dintre principiile vechi-credincioșilor - „simplitatea în toate lucrurile“: de origine, natura, familie, principii spirituale. Acest mod de viață este un astfel de natural, dar acest lucru ne-a uitat.
Crearea unui Ecovillage în suburbii, ne amintim de multe ori acest mod simplu de viață și o experiență profundă.
Dacă vă place dorința naturală de viață, de sănătate și de principii spirituale, vom fi bucuroși să vă vedem în comunitatea noastră.
Noi construim eco-decontare în suburbii.
www.eco-lodge.ru

17 fapte despre viața credincioșilor vechi din Orientul Îndepărtat, care ma impresionat, mișcarea vieții
17 fapte despre viața credincioșilor vechi din Orientul Îndepărtat, care ma impresionat, mișcarea vieții
17 fapte despre viața credincioșilor vechi din Orientul Îndepărtat, care ma impresionat, mișcarea vieții

17 fapte despre viața credincioșilor vechi din Orientul Îndepărtat, care ma impresionat, mișcarea vieții
17 fapte despre viața credincioșilor vechi din Orientul Îndepărtat, care ma impresionat, mișcarea vieții
17 fapte despre viața credincioșilor vechi din Orientul Îndepărtat, care ma impresionat, mișcarea vieții

Vechi-credincioșii cunosc secretul longevității! în vârstă de 118 de ani și arată ca 60-70.

articole similare