05 Ce vă simțiți

Astăzi vă oferim un pic de reflecție care ne dau sentimentul nostru atunci când comunică cu ceilalți. Să vorbim despre o problemă, pe care atât de rar cerem reciproc, dar răspunsul la care ne poate da atât de mult. Eu, uneori, cer oamenilor această întrebare, pentru a le înțelege mai bine, pentru a afla pentru ei înșiși ceea ce se întâmplă în sufletul acestui om. Intrigat? Apoi începem!

Deci, astăzi vreau să vorbesc cu tine despre importanța de a discuta sentimentele lor în comunicare cu o altă persoană. De exemplu, atunci când vorbești cu un prieten apropiat, sau pur si simplu socializa bunica pe o bancă de la intrare, atunci ceea ce spunem. În măsura în care avem încredere unul pe altul, cum deschis și nu se tem să vorbească despre experiențele lor personale? Să începem cu scopul de a evita confuzia. Așa că, atunci când la intrarea sa stea bunica, atunci asta e ceea ce ei au vorbit de obicei? Despre guvern, despre politică, despre pensii, despre ceea ce acum tineret mers prost crescut, și multe altele. Nu-i așa? Apropo, în cazul în care acum se citește oricare dintre aceste bunici (care mă îndoiesc), îmi cer scuze în avans. Doar bunica mi - este cel mai evident și notabil exemplu. Deci, aceste doamne vechi tind să vorbească unul cu altul despre orice, cu excepția ei înșiși, dar propriile probleme interne și experiențe. Un astfel de tip de apel poate fi numit superficiale impersonală. Aceasta înseamnă că identitatea participanților la conversație nu sunt afectate, nu există deloc. De asemenea, am, uneori, așa că vorbesc cu prietenii mei. Putem spune toată seara cu ei despre calculatoare, despre biserică și credința în Dumnezeu, pentru plimbări în natură, muzică și multe altele. Dar, în același timp, nimeni nu a spus nimic despre sine, despre lumea și experiențele sale interioare.

Modelul Următoarea conversație în comunicare - este personală, dar, de asemenea, de suprafață. Am fost doar eu acest lucru în mod condiționat întreg numesc că era puțin clar ceea ce spun și ce vreau să conduc. La acest nivel, interlocutorii au vorbit despre preferințele, gusturile, preferințele și atitudinile față de diverse fenomene și evenimente politice. Pentru a pune pur și simplu (ca în cântec, să-l puneți pur și simplu), interlocutorul într-o conversație cu puteți împărtăși gândurile despre un anumit fenomen sau eveniment. El iti spune ce crede el, modul în care el vede acest lucru sau că fenomenul în care se referă la acest lucru. Sunt de acord că gândurile unei persoane - este o revelație profundă despre sine, despre gusturile sale, prioritățile și valorile. Dacă știu ce te gândești, ai un pic mai bine el însuși, gusturile, obiceiurile și preferințele știu. Apropo, eu nu pot înțelege oamenii cărora le place totul este absolut, de exemplu, în muzică. Când un om spune-mi că îi place o varietate de muzica de la rock la fabrica de stele, eu nu pot înțelege o astfel de persoană. La urma urmei, trebuie să existe un om este ceea ce-l face o rezonanță, o revizuire în mintea lui. Și dacă vă place absolut orice muzică, el sau pur și simplu nu se poate asculta sufletul sau nu este încă dezvoltat gustul său, atitudinea lui față de pacea și armonia în suflet? Ce părere ai despre asta, de a împărtăși, eu sunt foarte interesat?

Sunt sigur că cel mai profund nivel de deschidere în comunicare - este abilitatea de a împărtăși sentimentele lor despre evenimentele, pentru a asculta melodii, pentru a comunica cu o altă persoană. Aceasta este cea mai profundă și sinceră nivelul de comunicare, eu sunt sigur. În primul rând să-mi explice de ce cred acest lucru, și apoi voi vorbi un pic despre când și cum să o facă. Deci, de ce este posibilitatea de a împărtăși sentimentele lor - este cel mai înalt nivel de deschidere și încredere? Sunt încrezător că setul de sentimente în cadrul persoanei în legătură cu un anumit eveniment este diferit pentru fiecare persoană. E ca o amprentă digitală, sau structura ochiului - nu există două amprente identice, astfel încât nu există două seturi de sentimente de testare despre eveniment. De exemplu, atunci când o declarație de dragoste fată / băiat, ce te simți? Cineva va experimenta bucurie, fericire, fericire. Și cineva va supraviețui frica, durerea, îndoiala de sine și depresie. Ce te simți atunci când auzi cuvântul „ciocolată“ sau „înghețată“? Unii dintre voi vor simți amintirile calde ale părinților ca un copil să cumperi dulciuri și să le aducă la casa ta, a pus pe genunchi și îmbrățișându ușor și sărutând, dându-i o fericire dulce. Și cineva se simte durere, amintindu-și cum în părinții orfelinatul unii copii le-a adus înghețată, iar tu stai acolo și în liniște îi invidiau și a strigat în perna mea. De atunci, sentimentul de durere și resentimente pot apărea în tine de fiecare dată când vă amintiți despre inghetata.

Un alt exemplu, am citit într-o carte pe aceeași temă. Leading au adunat într-un cerc câteva femei și le-a întrebat cum se simt atunci când aud cuvântul „căpșuni“? Cele mai multe dintre femei a zâmbit, și fețele lor devin vesel și plăcut, era evident că amintirile și sentimentele lor sunt foarte frumos. Dar o femeie, care era deja în vârstă de 50 de ani, rigidizate și a început să plângă. Apoi mi-a spus că, atunci când ea a fost în vârstă de 15 de ani, ei sunt clasa de căpșuni recoltate de pe agricultor. Și într-un fel ea a fost fascinat de colectare și nu a observat că totul a plecat. Apoi, ea a fost abordat de către fermier, secțiunea și violat dreptul ei pe teren de căpșuni. De atunci, ea a avut probleme serioase cu sex cu soțul ei, și ea nu a putut tolera căpșuni și chiar o mențiune de ea. Dar îmi place foarte mult căpșuni. Când chiar mama mea nu se căsătorească cu ea tatăl vitreg-alcoolic, am trăit într-o familie și bunici. Și în fiecare primăvară, când capsuna a început să se plimbe, bunicul a marcat primele fructe de pădure și le-a adus pentru mine. Îmi amintesc că nimeni nu ar putea avea în familie pentru a încerca fructe de padure pana ce le cant. Apoi am văzut în mod clar și distinct că iubesc familia mea și să aprecieze ceea ce-mi place. Din moment ce căpșuni am asociat cu ceva cald cu dragoste, căldură, înțelegere și afecțiune.

Deci, sper că veți fi de acord cu mine că sentimentele toată lumea are propria lor, individuale. Mai precis, nu sentimente, și reacția emoțională la un eveniment sau fenomen. Ea, această reacție este cauzată de sentimentele și experiențele noastre din trecut, mai ales în copilărie. Și dezvăluind sentimentele sale către o altă persoană, l-am lucrurile cele mai secrete vor face, lor cel mai sacru și valoros. Acesta este al doilea argument în favoarea acestei acțiuni cu alte sentimentele lor, astfel încât să împartă cu el cea mai prețuite și importantă. La urma urmei, când am împărtășesc cu o altă persoană, gândurile și opiniile tale, eu încă protejat de un pic de ridiculizare lui - Pot să spun că într-adevăr nu este pentru că eu cred că e doar Bob a spus așa, și am repetat. Dar când Colaborez cu voi sentimentele mele, eu sunt cel mai deschis și lipsiți de apărare înainte. Îmi scot toate măștile, toate barierele și zidurile și adus la tine complet goi emoțional și mental. Sunt foarte mult la risc, pentru că am dezvăluit pentru tine sufletul tău, esența ta, și puteți cu ușurință scuipat în ea sau rahat. De exemplu, eu spun prietenului meu că mă simt durerea venind la întâlnirea de la biserică din faptul că unii membri se comporte cu mine foarte amabilitate. Deci, am împărtășit cu el sentimentele mele, care este cel mai scump și important lucru în viața mea, iar el a răspuns îmi poate spune ceva de genul, „Ei bine, ești foarte bolnav! Du-te bine, și nu mai simt astfel de prost și nu-mi spui despre ele. " Spune ce simți, dacă găsiți un răspuns la sinceritatea ta? M-am simțit durere, neînțeles, alienarea și un pic rănit. Poate chiar dezamăgire în acest om. Acum, eu sunt în fața lui a deschis sufletul, și el a fost acolo ezitat în mod special. Cred că în viața ta au existat probleme mai serioase, nu-i asa? De exemplu, spune tatăl tău că te urăsc și rănit, atunci când vine acasă beat și începe să țipe la tine pentru un motiv necunoscut, sau mama coboară pe tine mânia pe care a acumulat la locul de muncă. Sau doar vorbești cu familia ta care te urăsc și rănit de faptul că nu respectă familia ta, nu asculta și nu iau opinia dumneavoastră în considerare atunci când se ocupă cu probleme importante. Și ceea ce auzi ca răspuns? „Du-te dracului, prostule, vei avea în continuare pentru a preda viață! Mai întâi șterge muci, iar apoi îmi va spune cum să se comporte!“ și multe altele. Și dacă aceste cuvinte sunt susținute prin acțiuni fizice, cum ar fi o lovitură în fund sau BONK? Cred că după aceste conversații pierde definitiv dorința de a împărtăși cu alții sentimentele lor.

De aici concluzia - pentru a deschide sentimentele și experiențele lor este necesară numai la omul pe care îl iubesc și de încredere, care cunosc valoarea franchetea si sinceritatea mea și să încerce să facă tot posibilul pentru a nu-mi facă rău, nu călca în picioare pe sufletul meu, nu mă doare. Acest lucru confirmă încă o dată concluzia mea că sentimentele share - aceasta este cea mai înaltă formă de deschidere, apropiere și intimitate, chiar dacă doriți. Prin intimitatea nu mă refer la pat și sex, eu vorbesc despre ea ca cea mai înaltă formă de deschidere, intimitate și încredere. Părerea mea personală și credința este că băiatul și fata care se întâlnesc împreună și doresc să trăiască împreună, pentru a crea propria familie trebuie să fie capabil de a împărtăși sentimentele lor, au doar o astfel de relație intimă, în cazul în care doresc să construiască o familie puternică și fericit, să învețe să iubească și să respecte unul de altul. Acest lucru înseamnă că între ele va fi cu siguranță onestitate, deschidere și sinceritate și dorința de a împărtăși sentimentele și experiențele lor. Dacă soția vine acasă de la locul de muncă și va fi capabil de a împărtăși cu ușurință sentimentele lor cu soțul ei în cursul ultimei zile, iar el va asculta-l cu atenție și să-l înțeleagă, acesta va fi fericit și gata pentru el prea mult. Același lucru cu soțul meu. Și dacă aveți un prieten cu care poți împărtăși, de asemenea, sentimentele și experiențele lor, atunci esti o persoana fericita.

Acum, aceeași întrebare, despre care am scris la începutul materialului teoretic, este o întrebare „Ce simți acum?“. Aceasta este o întrebare foarte serioasă și profundă, care ajută foarte mult să se gândească, să se uite în interiorul tău și să înțeleagă mai bine te, să nu ne mai înșelătoare, ieși din cătușele de negare și de auto-înșelăciune și de a ajunge la val propria interior „I“, fericire interioară și liniște sufletească. Vă invit astăzi pentru a termina gândurile noastre, și vom continua acest subiect in problema viitoare vom vorbi despre modul în care capacitatea de a face cu propriile lor sentimente ajută să se înțeleagă și să ajungă la fericire, pace și liniște în suflet mai bine, poate ajuta chiar și pentru a scăpa de dependențe și codependență. De acord? Între timp, am totul în teorie astăzi.

articole similare