Consolare pentru foștii campioni

CSKA. Vineri stivuite acreditări campionat, în meciul pentru locul trei al Euroleague cu un scor de 94:70 bate un alt câștigător multiplu al turneului - Madrid „Real“.

Anton Baboshin
de la Istanbul

Există viață după înfrângerea în semi-finale în cazul în care nu există alte locuri decât prima implicit pentru tine? La această întrebare duminică a trebuit să răspundă la cele două cluburi mai titrati din Europa. Dublu CSKA și „Real“ are 16 victorii în evenimentul principal al Lumii Vechi, dar de data aceasta numai ei ar consolare finală. Două zile mai devreme, echipa armata încă o dată în ultimii ani, dat pe grecul „Olympiakos“, în timp ce la Madrid, care a câștigat în acest sezon sezonul regulat, fără nici o opțiune recunoscut pentru proprietarii site-ului, „Fenerbahce“. Primele 20-impar de ani de întâlnire în „Final Four“ sa dovedit nu atât de clar, pe ce numărat echipa. Dar cine vrea să rămână printre cele mai slabe dintre cele mai bune, mai ales atunci când este vorba de două superclub? Prin urmare, jucătorii au trebuit să șteargă toate impresiile negative pentru a merge acolo și să încerce să termine victoria sezon.

În atac, Serhio Lyul. REUTERS fotografie

CSKA nu se scrie „Olympiacos“

Așa cum a spus Vitali Fridzon după semifinale, meciul pentru locul al treilea - pentru prestigiu și pentru fani. Dar, de la începutul jocului în camera lor sa dovedit a fi nu atât de mult. Nu e de mirare fani, „Fenerbahce“ preferă să se pregătească pentru meciul principal de lângă arena. Prin urmare, atmosfera din tribune a fost destul de calm, departe de emoție cazan plin de viață, care înota echipa de vineri.

Gravitatea echipei armatei a arătat, punând aceeași linie de start-up ca în semi-finale. Dar schimbările în cererea au fost cu toate acestea - nu a luat Hrjapa căpitan înlocuit Mikhail Kulagin. Dar Milos Teodosich pentru care acest meci ar putea fi ultimul pentru viitorul apropiat, pe terenul de la banca a venit destul de repede. Cu toate acestea, ambii antrenori și Dimitrios Itoudis și Lazo, în primele 10 minute au început să folosească cea mai largă rotație posibil, dând de bună voie timp la site-ul unui număr mare de jucători. Acesta a fost unul dintre factorii care scot in evidenta, indiferent de ce, nu îndeplinesc cel mai înalt statut.

„Real“ pare să tune în meci nu a reușit. Sau nu a vrut. În primul minut impresia că Madrid nu este deosebit de învecina. Este suficient să spunem că spaniolii timp de 10 minute realizat doar două aruncări cu jocul, fără a marcat șapte „trei“, și a marcat 10 de puncte. CSKA a abordat problema mai în serios - doar opt jucători Moscoviții au fost observate ochelari recrutați. Și în a doua jumătate a trimestrului a fost vizibil pauza departe de un adversar - după „treshki“ armata lui Antonov în ultimul minut a fost un avantaj de două cifre.

Dimitrios Itoudis. REUTERS fotografie

Nu sunt crescute spanioli în al doilea trimestru, cu toate că el a încercat să-și intensifice jocul de la început. În acest caz, Real Madrid nu aveau încă de viteză și de dorința de a smulge victoria, ceea ce ar putea veni. Ele au fost păstrate la aceeași distanță și apoi CSKA a ratat prostește - 11: 0. Instigatorul principal al evadării a devenit Higgins a marcat cinci puncte, unul mai „trei“, a fost Fridzon. În cazul în care întârzierile de „Real“, a ajuns la 20 de puncte, Lazo a luat timp pentru a se agită într-un fel la echipa. Și a făcut-o în ultimele două minute ale echipei a început să acționeze pentru a colecta. În cele din urmă se înmoaie bombardirsky „cracare“ sezon Llull MVP, a marcat patru puncte Aion, marcate cu un veteran argentinian fault Nochioni. Soldați efectuat, de asemenea, această piesă un pic mai rău, iar trimestrul incheiat la egalitate. Dar în timp ce CSKA a condus încă „+13“.

„Royal Club“, a trebuit să facă ceva pentru a obține o programare. După consultarea cu antrenori în timpul pauzei, la Madrid a decis să includă presiune, având grijă să nu dea adversarului pentru a juca mingea în condiții de siguranță. Nu putem spune că CSKA este deosebit de impresionat, roșu și albastru a continuat să înscrie puncte. Dar „Real“ în atac în mod clar a suferit de o lipsă de concentrare - o dată trei posesiuni consecutive spanioli terminat trimiterea de nicăieri. Toate acestea au ajutat doar pentru a păstra status quo-ul.

Cea mai mare parte a doua jumătate a întâlnirii lor și se învârtea în jurul beneficiile armatei în 10-15 puncte. Unele episoade de succes de către Llull, Fernandez și fractură a societății nu a - au trebuit să răspundă De Colo, Vorontsevich Jackson Fridzon. lovit exactă a marcat încheierea jocului și Kulagin. CSKA a condus cu încredere cazul pentru a deveni a treia. „Real“ nu este deosebit de minte.