9 sfaturi atunci când se ocupă cu colectori și servicii de colectare a băncilor

înregistrare Discuție

Conform legii, captatoarelor sau angajați ai băncii colectare departament sau IFM, nu pot:

  • se aplică debitorilor forței fizice;
  • amenință să omoare sau poate provoca vătămări corporale;
  • onoarea și demnitatea debitorului umilit;
  • se confruntă cu acuzații penale;
  • „Pentru a picta pereții“ la intrarea debitorului;
  • punerea la pliante, sau în alt mod de a distribui informații despre disponibilitatea datoriei.

cere să introducă

Colectorii sunt necesare să fie prezentate înainte de începerea conversației. Trebuie să raporteze: Nume; birou; Numele organizației; precizează motivele pe care le fac datoria. Opțiunea poate fi două: contractul de agenție cu banca emitentă a cardului dvs. de credit sau contract de cesiune a drepturilor, creanțe (cesiuni) cu aceeași bancă. În primul caz, datoria la împrumut și este deținut de bănci, colecționari aduse numai pentru a furniza servicii pentru recuperarea datoriei. În al doilea caz, datoria ta este transferată de la bancă la colecționari, adică Banca Nu ai nevoie de nimic mai mult, toate de comunicare va fi acum doar cu colectoare.

Document Cererea confirmă autoritatea agenției de colectare

tonul vocii

De multe ori în mod neașteptat reclamant ridică vocea, răspunde calm: „Nu te întoarce, te rog, să-mi vocea“

Explicați motivul pentru lipsa de plăți

În cazul în care colectorul vă apelează mai întâi explica pe scurt situația lor, astfel încât să nu pot plăti împrumutul. Este clar că colectorii nu sunt de multe ori interesați de motivele tale, munca lor este de a obtine plata cât mai curând posibil. Dar, în viitor, în cazul în care apelurile vor fi prea frecvente în natură, puteți face referire la ceea ce a explicat deja situația și nu doresc să 50 de ori același lucru repetat.

răspunsuri tipice

pretendenți Talk este pe anumite tipare (seturi de fraze standard), așa că, dacă ai bani să plătească împrumutul nu este și îți dai seama că argumentele dvs. despre pierderile de locuri de muncă și incapacitatea de a plăti la împrumuturi interlocutor neinteresante, și scopul apelurilor și vizitele sale - doar tu „zadolbat „răspundă, de asemenea, cele mai stereotipă fraze scurte:“ da „“ nu „“ puțin probabil „“ încercați „“ să plătească nici un rebut, nu există nici o cale de acum «» nu știu „“ eu știu „“ să-mi independent „“ este dreptul tău „etc.

Aici este o conversație colector eșantion cu debitorul:

K: Veți plăti 25 sau 26 numere?
Tu: Nu știu.
K: Cine știe?
Tu: Eu nu refuz de plata, nu există nici o cale acum!
K (ton ridicat). Și când a apărut ea.
Tu (în liniște). Nu știu.
De: TE Nu plătiți?!
Tu: Nu. Nu există nici o cale acum!
etc.
Tu: Nu știu.

Fără note - ești o insectă

Trimite reclamanți în instanță

Dacă știți că în următoarea lună sau două, nu va fi în măsură să recupereze plățile la timp, precum și a plăților datoriei mici nu sunt reduse, ci mai degrabă continuă să crească. În instanță, există șanse ca contractul de credit va fi reziliat. Datoria în acest caz, este fixă ​​(pentru detalii, vezi „Litigii cu creditorii“), puteți reduce penalitățile și dobânzile. Cu toate că aceste cuvinte și nu le place apelanții, dar nu ezita să spună: „În momentul de față, cel mai bun tratament este pentru tine și pe mine la tribunal. Și prin decizia instanței, voi plăti executorii judecătorești „sau“ Din păcate, acum am fezabil pentru plăți nu conduce la o reducere a datoriei, așa că nu văd nici un motiv să plătească nicăieri. Mai bine te duci la tribunal, prin a cărui decizie voi continua să plătească. " Și nu asculta argumentele colecționarilor că instanța va primi doar mai rău, că atârnă toate cheltuielile de judecată, datoria va crește în mod semnificativ. Datoria în instanța de judecată este adesea foarte redusă, și că cel mai important lucru este fixat (în cazul în care Curtea a acordului de împrumut va fi reziliat), „contorul este oprit.“

Fii ca gata să vorbească

Folosind sfaturile noastre în conversații cu petiționari, vă va crea imaginea clientului impenetrabil competente și înțelegerea inutilitatea „trucuri tipice“ va împinge pentru proces rapid. Și după ce a primit decizia instanței în cazul back-rupere datorii vă puteți „anula“ le prin faliment.

articole similare