6 moduri de a utiliza spanbond negru în grădina mea

Problema principală a complot gradina mea - buruieni. Gradina nu este tratat timp de patru ani și a ajuns la o pustiire complet! Goutweed, volbura câmp, scaieți, iarba-fiarelor, vraci iarbă, luncă Buttercup, păduche de lemn. La controlul buruienilor este nevoie de mine cele mai multe ori. Dar este atât de departe! Și ajută-mă în acest material nețesut negru minunat, sau spandbond (lutrasil negru, agroplenka, agrovoloknom, AGROTEKS).

Acest material are trei proprietăți absolut necesare. că este un instrument indispensabil în grădină și grădină face.

  1. Permeabilitatea la apă;
  2. respirabilitate;
  3. permeabilitatea Suetonius.

Spunbond sau agroplenka este densitatea diferită, și, prin urmare, durabilitatea! Mai dens, mai durabil! Densitatea de film de 60 g / m2 trece printr-abia într-o vară, începe să se năruie, mai ales după grindină. Prin urmare, dacă aveți un film cu o astfel de densitate, nu ezitați să-l folosească în două straturi!

6 moduri de a utiliza spanbond negru în grădina mea

6 moduri de a folosi spanbond negru:

1. Spunbond pentru plantare căpșuni (căpșuni).

Cel mai comun mod de a utiliza agrovoloknom, dar poate nu cel mai bun. Avantajele acestei metode de plantare: buruieni nu cresc o mustață, și poate lua cu greu rădăcină, așa că le-a pus într-o grămadă și se taie toate într-o singură lovitură nu este greu! Contra. în cazul în care un ciulini spanbond începe să crească, se va ridica în sus de film și ieși din mărăcini sub film în sloturi mici este foarte dificil! Și agrovoloknom negru atrage căldură în căldură și puteți „supraîncălzirea“ tufișuri.

6 moduri de a utiliza spanbond negru în grădina mea

2. spanbond ca mulci.

mulci fin Spunbond poate fi folosit în loc împotriva buruienilor, dacă este necesar! Spre deosebire de mulci pe bază de plante și paie doar un singur lucru - nu putrezesc și nu îmbogățesc solul. Dar protejează mai bine împotriva buruienilor! Mai ales recomandat pentru utilizare în trunchiuri de copaci de arbori și arbuști. Dacă ați săpat peste site-ul, dar de aterizare pe ea este încă prea devreme pentru a face, apoi cuibărite-l cu o bucată de agroplenki negru si nici iarba nu se va rupe de sus! Și apoi lăsați doar acest site pentru o săptămână în primăvară fără adăpost.

6 moduri de a utiliza spanbond negru în grădina mea

6 moduri de a utiliza spanbond negru în grădina mea

6 moduri de a utiliza spanbond negru în grădina mea

6 moduri de a utiliza spanbond negru în grădina mea

6 moduri de a utiliza spanbond negru în grădina mea

3. Acoperire grămadă de compost sau kompostnika filat din fibre tăiate.

Totul este clar, fără cuvinte. Stratul superior al compostului nu vor germina buruieni datorită culorii negre a filmului este mai mare decât temperatura compostului va arde, nu va fi fermentat.

6 moduri de a utiliza spanbond negru în grădina mea

4. spanbond geotextil în loc.

mai dens geotextil și materiale foarte scumpe. Pentru zonele mici și nu foarte complexe și de lungă durată agroplenka abordare structurală în mai multe straturi! Este posibil să-l folosească în timpul construcției unei căi de grădină sau trotuar vodoemchik, jgheab, și așa mai departe. D.

6 moduri de a utiliza spanbond negru în grădina mea

6 moduri de a utiliza spanbond negru în grădina mea

6 moduri de a utiliza spanbond negru în grădina mea

5. Spunbond ca așternut permeabilă sub Sandbox portabile și t strat de flori. D.

Dacă spațiul de siguranță, fără fund se toarnă nisip, apoi foarte curând după aceasta va începe să înmugurească buruieni. În cazul în care un pat fără un solid humus de umplere de jos, buruienile vor crește chiar mai repede! Tu rezolva această problemă, dacă pur și simplu cu capse arma va purta mai multe straturi agroplenki! În cazul în care este puternic, o mulțime de straturi, iar conținutul este mic, este posibil să se proiecteze și să se mute într-un alt loc! Fotografii fabricarea Sandbox am făcut, dar am făcut eu și patru dosochek agroplenki de mai jos. La aproape nici un cost, și bucuria nesfârșită de copii și de a face câteva ore! Deci, mama, puteți alege în condiții de siguranță propriul dvs. „Sandbox mare.“

6 moduri de a utiliza spanbond negru în grădina mea

6 moduri de a utiliza spanbond negru în grădina mea

6 moduri de a utiliza spanbond negru în grădina mea

6. spanbond ca o alternativă la săpat.

Separat identifica elementul, chiar dacă acesta este conectat direct cu mulcire. Nu au întotdeauna posibilitatea de a săpa imediat ceva sau resturi vegetale zamulchirovat, astfel încât a fost posibil pentru a planta o plantă. Ieșire - închide site-ul un pic de sol spunbond desprinsă. taie o gaură și planta un copăcel acolo. Mascarea maximă cârpe sau scoarță de slot sau iarba tunsă, buruieni care nu au găsit drumul lor în lumină!

Aici sunt fotografii de plantare de primăvară, în așa fel încât să sape rădăcinile sălcii și goutweed au avut nici o sansa la toate:

6 moduri de a utiliza spanbond negru în grădina mea

6 moduri de a utiliza spanbond negru în grădina mea

6 moduri de a utiliza spanbond negru în grădina mea

Aceasta fotografie o lună:

6 moduri de a utiliza spanbond negru în grădina mea

6 moduri de a utiliza spanbond negru în grădina mea

6 moduri de a utiliza spanbond negru în grădina mea

Și așa se părea în toamnă:

6 moduri de a utiliza spanbond negru în grădina mea

Sper ca experienta mea cu spanbond negru util pentru tine!

articole similare