A fost mariaj nefericit care a creat genul cel mai nefericit din istoria familiei Romanov .. Ea a apărut, punând în umbră moartea aripă, și a intrat în uitare, totalitate distrus, luând făină, nu-l merita ..." />

400 de ani de dinastia Romanov

Împăratul român Nicolae al II-lea, împărăteasa Alexandra, Grand Duchesses Olga, Tatiana, Maria, Anastasia, Tsesarevich Aleksey (1905)

Foto: RIA "Novosti"

Eseu Leonid Velehova „Dragostea, care a distrus imperiul“ - relația și soarta ultimului dintre cuplul imperial, Nicolae și Alexandra.

Alexander - Nicholas, după douăzeci de ani de căsătorie: „Tanjesc fără sărutări fără mâini. Numai tu, iubirea mea timida, da-mi saruturi si imbratisari care se întorc de viață "

  • A fost cea mai nefericită căsătorie care a creat genul cel mai nefericit din istoria familiei Romanov. Ea a apărut, punând în umbră moartea aripă, și a intrat în uitare, totalitate distrus, luând făină, nu-l merita.

    punte Deci, ciudat amestecate

    Această iubire a biruit totul - de la rezistență parentală. Alexandru III și Maria Feodorovna nu doresc această căsătorie: nu a se vedea punctul căsătorindu moștenitorul tronului românesc în printesa mica de Hessen-Darmstadt, și, în plus, ambele nu a putut sta germanii. Nicholas a vrut să se căsătorească cu prima printesa Elena, fiica reclamantului la tronul Franței, contele de Paris, și apoi să Principesa Margareta a Prusiei. Dar prințul moștenitor a arătat destul de ciudat să-l, fie înainte, fie după ce va fi și a insistat.

    Ei bine, va - în sensul de arogant - el într-adevăr nu era inerentă. Dar aici este dorința de a trăi iubirea inimii lui este extrem de distins această natură, să servească, și în acest caz, și, ulterior, în conflictele pe care-l necesare curaj și prezența de spirit personale, înlocuitorul va.

    Alix a fost el în acest sens - ca, într-adevăr, și mulți alții - pentru a se potrivi. Nu mai puțin tare decât Nicholas, el a luptat pentru dreptul de a se căsători pentru dragoste, respingere, printre altele, sunt oferta extrem de măgulitor Albert-Victor Prince, ultimul Duce de Clarence, cel mai mare nepot al reginei Victoria pe linie masculină directă, ce urmează după tatăl său, Duce de Wales, pretendent la tronul britanic. El ar fi domnit pe acest tron, în cazul în care nu moartea timpurie, a permis să devină rege al fratelui său mai mic, George, care, de altfel, „moștenit“ și soția lui Albert-Victor, viitoarea regina Maria. Așa că s-ar fi amestecat în punte, așa cum obișnuia să spună Koroviev, într-un alt mod, ar deveni Printesa Alisa Korolevoy Consort al Imperiului Britanic, pentru a trăi o viață lungă și senină, și a murit în patul lui, nu în subsolul o altă casă în orașul Ural la distanță, sfâșiat de gloanțe.

    Dar ea nu putea amestecate într-un mod diferit, pentru că Alix a vrut să trăiască pentru dragoste. Și când iubirea - care este amestecat este punte atât de bizare încât, uneori, imaginația, chiar Koroviev nu este suficient să-și asume ... Mai târziu, într-un moment de revelație, ea a mărturisit ministrul afacerilor externe Serghei Dmitrievich Sazonov, care nu se poate imagina că fiica ei sa nu căsătorit pentru dragoste ci numai despre transferul politic, dinastic. soarta teribilă pentru Olga, Tatiana, Maria și Anastasia, și ea nu a putut imagina. Abisul vieții, din păcate, sa dovedit a fi un fund imaginația ei.

    Și nu doar dragoste, dar în mod surprinzător, prospețimea sentimentelor virgină a adus cuplu Romanov prin viață. Puterea de la începutul emoțională a acestei iubiri strălucește printr-o comunicare personală - unul găsit într-o valiză din piele neagră Alexandra în Ekaterinburg, depozitat-o ​​cu atenție și dezvăluit cu cinism 630 de scrisori bolșevici. Comparați una dintre primele note de dragoste făcute în marjele de Alexandra Nikolaeva jurnal următoarele după dimineața noaptea nuntii:

    „Nu vă imaginați că, probabil, este cea mai mare fericire în această viață, sentimentul de unitate a celor două decese. Te iubesc. toată viața mea, „În aceste trei cuvinte.

    Și scrisoarea trimisă de acesta la Nicholas în față în 1915:

    „Tânjesc să vă țineți și a pus capul pe umărul tău. Tanjesc fără sărutări fără mâini. Numai tu, iubirea mea timida, da-mi saruturi si imbratisari care se intorc viata. "

    Ce este energia iubirii umple aceste rânduri scrise după douăzeci de ani de căsnicie! Cu un motiv bun, Alexander a avut dreptul să strige într-una din scrisorile sale: „Oh, în cazul în care copiii noștri au fost la fel de fericit în viața de familie"

    le Patriei - Tsarskoye Selo

    Nu a fost în istoria Imperiului roman, un alt cuplu regal, care a încercat atât de greu să iasă din domeniul de putere în familie, să se izoleze în propria lor lume, îngustarea-l la limită și îngrădite din viața exterioară. Rezumând rezultatele primului an al domniei sale, Nicholas a scris în jurnalul său:
    “... încrederea în Dumnezeu, nu am nici o teama de a privi cu nerăbdare anul următor, pentru că cel mai rău lucru pentru mine, ceea ce mi-era frică toată viața (moartea tatălui său și înălțarea la tron) sa întâmplat deja. Împreună cu durere ireparabile Domnul mi-a răsplătit de bine și de fericire, despre care am putut nici măcar nu visezi. El mi-a dat Alix. "
    „Durere ireparabil“, realizarea și posesia puterii supreme stânga la Nicholas, ca atare, de-a lungul vieții sale, și el a căutat să-l fugă în cercul familiei, în Tsarskoye Selo, a vieții private, care a fost inventat de împăratul și împărăteasa ca o alternativă la tot restul străine Petersburg palat viață. De-a lungul domniei lui Nicholas a scăpat în mod constant probleme de la stat și intrigi politice la adăpostul dragostei familiei și căldura căminului. Și odată ce războiul pentru prima oară bine, l-au dat definitiv din cuib, agravând și aducerea tragedia unei contradicție de nerezolvat între esența lui Nicholas - un iubitor al soției sale, sa concentrat pe tată, om de familie pentru copii și un homebody - și, în ansamblu situația românească a cerut de liderul națiunii proprietăți destul de diferite și calități.

    În afară de faptul că, repet, nu a fost pe tronul românesc, cuplul imperial, că la o astfel de măsură ar tinde să se retragă în pace familia sa și să i se opună cu restul lumii, aceasta este absolutizarea valorilor personale și aprecieri subiective și neapreciat a afectat dramatic soarta generală a Imperiului roman, aducând prăbușirea acestuia.

    Împărăteasa rusă nu a încetat să mai fie la fel ca înainte, ferit de lumină mai mare și oamenii doar o mare Alix ca ea a început să eliminați și să numească miniștri ai guvernului român. Ea a devenit pentru a nu face acest lucru pentru că ei au crezut dintr-o dată în mintea ei publică și scop. Deloc. Această înțelegere a valorilor vieții de familie nu numai ca cea mai mare, dar singurele valori importante in viata au condus Aleksandru Fedorovnu la care a avut fatale pentru întreaga consecințele românești ale ideii că ar trebui să participe la afacerile publice ale soțului ei, în scopul de a aici să-l ajute, și va servi ca suport . Acest gând, la rândul său, a evoluat în convingerea că aceasta poate din necesitate și înlocuiți Nicholas ca lider de stat, atunci când el în timpul războiului - nu este cunoscută, trebuie spus, de ce - și-a asumat șeful taxelor, scoate-le cu mult mai competente în aceste chestiuni Marele Duke Nicholas, și mult plecat din capitală.

    Și este acest lucru, mai degrabă decât abstracte, „logica istorică obiectivă“ în multe feluri a dus la fără precedent, așa cum a scris Marele Duke Alexander Mihailovici, spectacolul final: revoluția dezlănțuită de sus, nu de mai jos. Sau, după cum a pus mai târziu Shulgin, o situație în care revoluționarii nu erau gata - revoluția a fost gata.

    În toate, întotdeauna, de la bun început până la sfârșitul lui douăzeci și doi de ani de domnie lui au simțit opuse două din întreaga lume - cel mai puternic dintre statutul de cei mai puternici conducători ai monarhiei mondiale. Unii istorici impute deformarea conștiinței acuzat că Alexander, atribuind trăsăturile psihopatologice, datorită cărora ea nu a fost în măsură să se stabilească în secular și viața publică românească. Alții au văzut vinovat în Nikolai, în lucrarea sa ca și patologice, în opinia lor, timiditate, fatalismul, voință nevozmuzhavshey, care înainte de timp, și așa mai departe în mod neașteptat a scăzut povara „Cap de Monomakh“. Dar poate că acest sentiment de singurătate și de opoziție față de întreaga lume a fost flip parte a iubirii lor altruistă și devotamentul față de unul pe altul? Reversul acestei enorme simț al responsabilității pentru familie, care toată viața lui Nicolae și este alimentat în mod constant circumstanțele vieții: frigul adoptată în primă părinții lui, atunci societatea Sankt Petersburg, și apoi soția țară întreagă, un străin, Alexei boală, care a forțat părinții să se concentreze pe toate mentale puterea și să treacă expresia să-l uit cu ochii mei tutorele prințului Pierre Gilliard, Calea real al Crucii de pe Golgota ...

    Primul decret - ultimul decret

    Am înțeles acest lucru și Nicholas. Dar tatăl meu încă o dată a preluat partea de sus a unui om de stat. El știa că el și Alexandra, în orice caz, în România va trebui să plece, iar dacă Alex ar rămâne pe tron, este separarea inevitabilă de fiul ei. Și a fost cu siguranță, nu egoismul tatălui său. Nikolai a fost frică pentru fiul grav bolnav, care ar fi rămas în acest caz, în grija străini.

    Ei bine, el a fost capabil să prevină separarea: la ultima suflare ei sunt, șapte, au rămas împreună. Acest lucru tragic, dar umplut cu o mare semnificație în sus viața acestei familii neobișnuit de apropiați, în care toți copiii și părinții iubit unul pe altul cu o putere istuplenno de sacrificiu și de separare trecătoare experimentat ca o separare de lungă.

    De exemplu, două documente dictate de interesele familiei sale, singurii oameni aproape de el, activitățile ultimul buclate monarh românesc simbolic subliniind că mai scumpe interesele familiei - nu mai egoiști, ci în Cavalerilor, un sens moral - pentru Nicholas nu avea nimic.

    ... Chiar și în timpul curtare Alix a scris în jurnalul ei Nicholas (așa cum au făcut la acel moment a deschis - un fel de corespondență în paginile de jurnal):
    „Noi aparținem unul de altul pentru totdeauna. Ți-am spus. In aceasta poți fi sigur. Cheia pentru inima mea, în care a intrat, a pierdut, iar acum nu vei ieși de acolo. "

    Și așa sa întâmplat. Imaginea lui Nicolae al II-lea, în toate contradicțiile sale - umane apel, nobilimea, curaj și, din păcate, de multe ori lipsa de putere regală, inutile, inadecvate pentru moliciunea autocrat - a rămas în evenimentele din istoria Rusiei și a lumii. Dar nicăieri nu-l imprimat cu un caracter complet în inima asta toată viața mea, care-l iubea și iubea femeile. Alix, Alice, Alexandra, sau, așa cum a numit în limba engleză, astfel încât moda lor preferat, Sunny - Sunny.

    articole similare