17 Sfaturi pentru parinti

Ai o multime de secrete educaționale. Tu foarte bine face față cu sarcina. uneori. Pentru ca pune copilul. Uneori se pare ca a fost dat să învețe răbdare, reținere, capacitatea de a învăța rapid și în același timp să se bucure de viață și să se bucure de părtășia cu copilul, uneori, respingător. Vom da alte 17 sfaturi. Din fericire, ei te vor ajuta în activitatea de educație și autoeducație.

2. Amintiți-vă că dazhesamy copil mic mai bine decât părinții și bunicii lor știe ce vrea. Se încălzește la rece sau la el, fie că este sau nu este, dacă îi place ceva sau nu le place. Ascultați copilul. În caz contrar, el a uitat cum să înțeleagă ce vrea. O persoană care nu înțelege nevoile sale, are foarte puține șanse de schate. Amintiți-vă anegdot „- Synoook, acasă - mama strigând cu fereastra - Nu vreau să mănânc - fiul întreabă - Nu, e frig.?.!“ - este mama responsabilă. Funny anecdotă, și un teribil, nu-i așa?

4. Concentrarea pe tine. Da, copiii ne copiază. Și chiar faptul că încearcă să se ascundă sau nu doresc priznavat. Și, prin urmare, nu necesită corectarea acelor erori care nu au fost în măsură să stabilească ei înșiși copilului. Lucrul pe tine.

dreptul 5. Să de a alege. Acolo unde este posibil, în cazul în care este sigur. Uneori, se poate spune: „Este imposibil, deoarece este am spus că eu - mama mea.!“ Dar numai uneori. Ce să mănânce pentru micul dejun: „terci sau clatite?“, „Capac verde sau roșu?“.

6. Maxim nu deranjez pentru a obține o experiență negativă. Sub supravegherea dumneavoastră, dacă este necesar, dar greșeli și vânătăi - ceva pe care noi toți învățăm. Urca cu el pe dealuri și scări. Frica, dacă este necesar. Dar nu vă faceți griji.

7. Amintiți-vă că este ceea ce copilul poate și ceea ce el are nevoie să învețe la această vârstă. Am învățat să meargă - bine. Aici pentru a ajuta la el nu este necesar. Dar pentru a depăși primele câteva praguri și poate ajuta sugera cum să-l facă mai bine. Apoi a făcut-o. Încearcă să nu invalidizirovat firimituri. Da, giperzabota nostru numit un astfel de cuvânt teribil - invaliditate. Pat are nevoie de libertate.


9. Cel mai bun mod de a învăța - face împreună. Trei etape de învățare: spectacol face împreună, ai grija cum el se ocupă de el, fapt care ia determinat situațiile cele mai dificile.

10. Atunci când un copil este rău, el a lovit, rănit, nu doar în starea de spirit, nu predau. Tu o faci atunci. Pentru moment, doar îmbrățișare, țineți, sărut o vânătaie. Debriefing se poate face mai târziu. Sau doar spune ce problema este, dacă este cazul.

11. Înregistrați-vă într-un jurnal, sau agata pe fraza desktop: „Ce sunt mare si puternic, nu înseamnă că eu sunt întotdeauna dreptate“ și amintiți-vă sfatul №1.

12. Să luăm posibilitatea de a încerca o varietate de cani. uita-te pentru tine, arunca, înapoi, pentru a găsi. Nu face o tragedie că a scăzut acolo. El este în căutarea. Dar sugerează că inodul nevoie de efort pentru a învăța bucuria unui caz particular. Prima dificultate - nu este un motiv pentru a arunca.

13. bani de buzunar emise sub formă de salarii, bonusuri, prime pentru ceva făcut calitativ (prin aranjament) este de peste, cel mai bun sau pentru realizări deosebite. Copilul trebuie să știe îndatoririle lor (gratuit) și în cazul în care se poate câștiga. Aceasta este o motivație bună și experiență de evaluare a activității proprii ..

16. Nu pretinde omnipotent și infailibil. Ai dreptul la ceva care nu știu, greșit, prost. Îmi cer scuze pentru eroarea și nebunia. Râzi cu copilul peste ele. O auto-critica sănătoasă și un simț al umorului - o calitate bună.

17. Nu forțați fiul sau fiica ta de a realiza visele tale - mai bine să le pună în aplicare tine. Niciodată prea bătrân pentru a dansa, vopsea sau alte pună în aplicare visele lor. Această carte este foarte bine acolo despre ea (citit despre el aici). Și copilul visele si drumul spre schatyu! Amintiți-vă sfatul №1

articole similare