12 lucruri care m-au învățat o fiică pentru primele 12 luni ale vieții sale

In curte, pe forumuri și bloguri tinere mame cu entuziasm și să discutăm progresul copiilor lor: „Si meu a învățat să se rostogolească peste!“ „Dar satul meu“, „Am tarat ieri“!. Dupa ce trece fiecare mamă. Și m-am dus. Din prima fiica, prea am fost în tabăra lor.

Se spune că al doilea copil - acest lucru este diferit. Nici mai bine, nici mai rău, doar diferit: alte gânduri, alte acțiuni, părinți de vârstă au, de asemenea, cealaltă. Când fiica mea sa născut cel mai mare, capul lui a fost cea mai mare parte preocupat de gânduri despre proprii de alimentare, îmbrăcăminte, modul, momelilor, cu experiență de prima alarmă. Apoi a fost cu totul nou pentru mine. Când a fost o tânără, doar veni un timp când nu poate fi teamă că ceva se face greșit, și să se bucure pe deplin maternitatea și pentru a asculta copilul.

În cazul în care fiica cea mare a fost un an, i-am scris o scrisoare. Aceasta a fost o chestiune de modul în care a crescut în primul an, ca învățat multe. Se va sărbători în curând fiica un an mai mic. Este timpul pentru a scrie o scrisoare și ea. Dar de data aceasta va fi despre ceea ce ea mi-a predat de-a lungul rapid 12 luni. Mi se pare că este mult mai mult decât ceea ce am învățat-o.

  1. Ai deschis primul ochii și se uită la mine. În acest moment, cu sora ta mai mare, am învățat ce este dragostea necondiționată. Și cu tine, am dat seama că această iubire nu este împărțit în două. Acesta este multiplicat! Acum am 2 fetita, si dragoste pentru tine este fără margini!
  2. M-ai învățat să se relaxeze. Ai să dormi un pic mai mult, a trebuit să se culce cu tine. La început am rezistat, dar ai fost insistent. Și am învățat. Acum, eu sunt în bună conștiință nu pot dormi cu zi pentru a recupera.
  3. Ai învățat să se rostogolească peste, și am învățat să nu țip cu plăcere de fiecare dată când o faci, pentru că te sperie. Dar am fost atât de fericit pentru tine!
  4. Ai învățat să râzi și am dat seama că sa razi - este sunetul meu preferat.
  5. Ai învățat cum să plâng, dar am învățat să înțeleg cauzele acestui strigăt. Vă mulțumesc pentru faptul că, în cele 12 luni, nu ai plâns și a strigat dintr-un motiv. Acum știu că acest lucru nu este capricioase copii mici. Este noi, părinții, uneori, nu încercați să înțeleagă și să audă.
  6. Ai învățat cum să se așeze, și am dat seama că, și nu va fi un copil pentru totdeauna.
  7. Am mers, și v-am arătat flori, pisici, picăturile de ploaie. Te uiți la toate uimiți și încântați. Am învățat să văd lumea prin ochii tăi, și că lumea este frumoasă!
  8. Ai învățat să spui „mama“, „tata“ și „da“, și am dat seama că aveți o astfel de fata desteapta!
  9. Ai învățat să se târască, și am dat seama ca nu ai nimic ar putea împiedica - ați avut un scop. Întotdeauna. Și l-am învățat de la tine, și cred că nimic nu este imposibil.
  10. Ai învățat să mănânce terci de cereale și de fiecare dată când a luat lingura mea de a încerca să aibă propria lor. Porridge a fost peste tot. Așa că m-au învățat să fie versiune foarte pacient de tine.
  11. Ai învățat cum să te ridici, și eu - nu ține respirația, dacă se încadrează brusc.
  12. Acum faci primii pași, dar este încă încleștat mâna mea. De data aceasta, nu vă grăbiți timp nu este „concura“ cu mumii ale curții, ale căror copil merge mai repede. Am învățat să apreciez acest moment. M-ai învățat să se bucure de ea. Fericirea - este aici și acum!

Sunt cu fiicele ei în fața mulți, mulți ani pentru a avea o mulțime de a învăța și de a învăța.

Există o teorie care copiii aleg părinții lor înainte ca acestea să vină în această lume. Și ales din întâmplare. Ei aleg să învețe ceva nou - asta e sigur. Ele ne dau mult mai mult decât le-am da. Ei umple viața cu sens și, în special, ne duce la un nou nivel. Ascultați copiii, să învețe de la ei și iubesc mai mult decât orice altceva, și ei îți vor da universul!

Share on Facebook

12 lucruri care m-au învățat o fiică pentru primele 12 luni ale vieții sale

profesor de limbi străine, traducător, bucuria iubitorilor de la Paris, iar mama a două fete, în dragoste cu familia și vacanțele.

profesor de limbi străine, traducător, bucuria iubitorilor de la Paris, iar mama a două fete. în dragoste cu familia și vacanțele. spectacol

12 lucruri care m-au învățat o fiică pentru primele 12 luni ale vieții sale

12 lucruri care m-au învățat o fiică pentru primele 12 luni ale vieții sale

12 lucruri care m-au învățat o fiică pentru primele 12 luni ale vieții sale

12 lucruri care m-au învățat o fiică pentru primele 12 luni ale vieții sale

IhappyMAMA - site-ul pentru mame iubitoare. Noi încercăm să vă transporta bucurie și favorizează în fiecare zi. Dragoste și de a fi iubit!

12 lucruri care m-au învățat o fiică pentru primele 12 luni ale vieții sale

Când se utilizează materiale de pe site-ul în mod necesar prezența unui hyperlink pe pagina de intrare originală

articole similare