10 lucruri interesante despre sabie


Sabia a fost o armă scumpă? Îmi pare rău ce? Lor sculptate ca plăcinte, în timpul cruciadelor, ai putea să le facă pe piață pentru a cumpăra în greutate. Un alt lucru este sabia de familie, familii nobile, care au fost efectuate în ordine. Pentru astfel de săbii uitat după, au avut o cutie de o tragere. pietre, și efectuate de cei mai buni maestri, așa cum este adesea depus gravura. Aceste săbii sunt foarte scumpe. Și un soldat obișnuit, a fost de fier, oțel și așa mai departe rahat.

În plus față de toate sabiile nu sunt folosite peste tot. Sabia este de fapt o armă a celor aleși, așa cum a fost necesar pentru a studia manipularea sabie, care este de a învăța să gard.
Acest lucru este atunci când vorbim cu tine pentru Europa, prezentat de Franța Anglia și altele. soldat adesea folosit sulițe sau arcuri. Deoarece aceste tipuri de arme erau în casă.
Melee folosit deja cuțite, bastoane, topoare și alte unelte.
Doar a avut un alt motiv pentru a nu folosi sabia în luptă. În primul rând după cum am spus, este abilitatea de a gard, al doilea motiv rezultă din prima, fără capacitatea de a gard, sabie jucărie inutilă. Sabia nu poate distruge scutul, străpunge-l și așa mai departe. Dar, doar dalta perforate. Ciocănel și Morgenstern cântărește exact aceeași sumă ca și sabie. De la 1,5 până la 3 kg. Dar aici e puterea penetrantă ordinea lor de mărime mai mare. Ceea ce permite deschiderea cutiilor de conserve, scuturi, craniul.

Plus pentru drumeții războinic sabie a fost întotdeauna o armă secundară. De la corp la corp, să le spui să nu pomashesh deosebit. Un alt lucru este cavaleria.

Mai mult Krovostok, proporția și așa mai departe. După cum se știe numai că nu. De altfel este de dolari noastre așa-numitele. În original, el numele franceză. Nu-mi amintesc chiar acum. Aceste degajări servesc nu numai pentru a reduce greutatea. Dar, de asemenea, pentru a facilita utilizarea de sabie. Pentru că dacă rămânem o sabie în organism, fie că este solid, cum ar fi a fost în Roman Gladius în prima jumătate a erei romane, apoi trageți lama din corpul este foarte problematică. Din moment ce prostește blocat. Și este coaste. În general, există prea mult din toate numirile și nu contează.

În ceea ce privește gradul de severitate al sabiei. Da, într-adevăr, 1.5-3 killogramm. Asta e doar să val chiar jumătate killogramammi foarte problematică. Me pe partea de sus suficient timp de 10 minute de muncă activă. Cu sabia pe poansoane 15. dvuruchnikom C 2-3 pini. Cu Polutornik 6-7.

Pentru comparație, greutatea mea este de 109-187 creștere, și nici eu nu sunt gras. Am definit. Înainte de a lucra în mod activ cu sabia, este foarte dificil, fără formarea de zi cu zi. Chiar și luând în considerare faptul că acesta cântărește 1,5 kg. Numai.

Despre junghi lovituri. Știi războinicii raportul odospeshennyh pe teren? Vă sfătuiesc să citiți poezia istorică franceză. Sau despre englezi cruciade drumeții, și dintr-o dată vei săpa pentru ei înșiși ceea ce a avut unități de armură. Componente, de exemplu, cuirasă sau grudnik sau petale sau colier. Toate aceste componente se cântărește în mod individual foarte puțin. Dar, dacă colecta toate, singurul lucru pe care le-ar putea, ca un tractor pentru a merge înainte și fluturând în fața lui. Și da, armura din timp fel, chiar săgeți.

Warriors sa bucurat de cele mai multe Brigantine, e-mail în lanț, căști de protecție deschise. soldați obișnuiți au luptat la toate în haine obișnuite. Despre tehnicile de scrima, ele sunt diferite. Pentru fiecare tip de sabie pe care le dețin. Pentru săbii pronunțate de lumină un singur tip de garduri, pentru alte Polutornik, pentru două mâini sau spade al treilea sistem. Pretutindeni diferite sisteme. Și săbii pentru diferite scopuri, de asemenea. Mi-ar arăta ca cineva încearcă să se crape dvuruchnikom.

De asemenea, cel mai prostii despre faptul că tratatele care nu vorbesc despre puterea și viteza. Îmi pare rău, dar dacă adversarul este închis cu un scut într-o mână, iar celălalt cu sabia, crede-mă. Fie că ești inteligent și rapid ca o cățea mangustă. Dick cu două care fac împotriva unei astfel de protecție. Singura ta opțiune va forța să lucreze, fie, în cazul în care nu aveți de protecție, ci doar o armă, apoi joacă truc și să încerce să prindă momentul în care se deschide inamicul. Sau alerga bătături.

Despre săbii japoneze. Ele sunt considerate capodopere, deoarece japonezii precum europenii, produse pentru noblețea lui cu adevărat opere de artă și de calificare de fierărie. Și pentru a lucra în domeniu ca să spunem așa, chiar și știu japoneză, m-am bucurat de obicei ștampilată de rahat. Când fierari sculptate de la gunoi, uneori chiar topirea sabii vechi.

Colocvial, ei au fost doar o sabie lungă și sabie mare. O săbii germane, a stat ca un zweihänder cu două mâini (două mâini), iar Claymore scoțian. Numele provine din dialectul Claymore scoțiană. În care este numele o sabie mare. Clerehad. Deoarece există o variație a numelui în scoțiană.

Ei bine, nu un nenorocit.

articole similare