10 lecții înțelepților buddha, care va ajuta sa scapati de grijile - este viata

Buddha Shakyamuni - un mare învățător spiritual și fondator al budismului în India, care are nevoie de nici o prezentare specială. Interesant, cuvântul „Buddha“ înseamnă „luminat, trezit.“

10 lecții înțelepților buddha, care va ajuta sa scapati de grijile - este viata

Budismul este considerată cea mai pașnică și armonioasă - nu există nimic care să contrazică fundamentele de etică sau de orice altă direcție religioasă sau filosofică.

lecțiile sale vor fi relevante întotdeauna, în toate circumstanțele. Asta e ceea ce marele Buddha sfătuit să găsească pacea în sufletul meu:

1. Start mici - acest lucru este normal. Jug umplut încet, picătură cu picătură. Fiecare artist a fost cândva un amator. Dacă sunt coerente și pacient, vei reuși. Nimeni nu poate avea succes in doar o noapte: succesul vine la cei care sunt dispuși să înceapă mici și să lucreze din greu până când se umple vasul.

2. Gândurile sunt materiale. Constiinta noastra - asta este tot. Dacă un om vorbește sau acționează cu un gând rău, durere l mai jos. Dacă un om vorbește sau acționează cu o intenție pură, fericirea îl urmează. Pentru a trăi în mod corect, trebuie să completați în creier gândurile „corecte“. gândire dreapta va oferi tot ceea ce doriți; gândire greșită - un rău pe care le distruge în cele din urmă.

3. Iartă. Abtine furie în sine - ar fi ca pentru a apuca un cărbune fierbinte, cu intenția de a arunca-l în altcineva, dar te va arde. Când eliberați cei care sunt închiși în închisoare de neiertare, ai liber de această închisoare ei înșiși. Nu poți suprima pe nimeni, nu suprimarea, și eu prea. Învață să ierte. Învață să ierte repede.

4. Acțiunile tale contează. Pentru a se dezvolta, trebuie să acționeze; să se dezvolte rapid, trebuie să acționăm în fiecare zi. Proverbul spune: „Dumnezeu dă fiecare pasăre un vierme, dar nu-l aruncă în cuib.“ Buddha a spus: „Eu nu cred într-un destin care cade pe oameni așa cum sunt, dar eu cred în soarta care cade pe ele, dacă ei nu fac nimic.“

Du-te la pagina următoare făcând clic pe numărul său de mai jos.