7 mituri despre instinct matern - pe site - Totul despre sarcină, naștere, alăptarea,

7 mituri despre instinct matern - pe site - Totul despre sarcină, naștere, alăptarea,

Mitul 1. instinct matern ar trebui să fie întotdeauna

De fapt, pentru o lungă perioadă de timp a lungul timpului, atunci când singurul rol al femeilor a fost nașterea copiilor și îngrijirea acestora. Astăzi, nu putem avea un instinct matern ca un mecanism biologic, dar, în același timp, pentru a aduce copiilor și grija pentru ei să efectueze nici mai rău - și în ceea ce privește funcționalitatea și au ca rezultat decat femeile, care se spune că au „dezvoltat instinct matern.“

Mitul 2. instinct matern - este întotdeauna bine

Mulți oameni cred acest lucru, deoarece cred că instinctul matern se leaga mama copilului, forțând-o să acționeze numai asupra bunăstării sale. Dar imaginați-vă o mamă care se teme în mod constant pentru copilul ei, îngrijorat de faptul că ea nu va fi în măsură să aibă grijă de ea în mod corespunzător. Aceste temeri și neliniști maestru într-o asemenea măsură, încât să nu se mai vede nevoile și caracteristicile copilului. În plus, anxietatea și supraprotecția excesivă a mamei copilului crezut inspiră că lumea este periculos - încă, pentru că chiar și mama mea nu-l poate proteja, pentru a face față cu propriile lor temeri și sentimente! Aceasta ar putea forma apoi nevroză copilului, stima de sine scazuta, dificultate cu colegii. Acesta este motivul pentru îngrijirea copilului nu ar trebui să fie excesiv și opresiv. În loc de dormit prin dacă verificat la fiecare cinci minute, copilul ferm, mai bine să ia un moment și să vă relaxați-vă.

Mitul 3. instinctului matern este inclus cu nașterea unui copil

De fapt, aspectul său poate fi amânată pentru un motiv oarecare.

În primul rând - este depresia postpartum. Acesta include o serie întreagă de simptome: nervozitate, anxietate, apatie, senzație de anxietate constantă, insomnie, sentimente de vinovăție în fața unui copil sau un sentiment de inferioritate, tearfulness, teama de a fi singur și în același timp dorința de singurătate, o atitudine negativă față de soțul ei și ea. În această stare, mama mea avea nevoie de sprijinul celor dragi, mai ales în îngrijirea copilului. Numai atunci va fi capabil de a obține o atenție atât de necesară pentru dezvoltarea unui copil.

Al doilea factor - boala somatice în mama sau copil.

Al treilea motiv - lipsa contactului direct pe termen lung cu copilul imediat după naștere. De obicei, acest lucru se întâmplă în cazul în care mama și copilul trebuie să fie la o distanță mare unul de altul (de exemplu, mama mea a trebuit să plece).

Mitul 4. Orice copil ar trebui să numim femeia sensibilitate

Este imposibil de a judeca prezența instinct matern al unui anumit raport cu ceilalți copii. O femeie care dorește să aibă un copil, iar ea nu a ramane insarcinata, ar putea experimenta un atac acut de amărăciune, vinovăție, etc. și din cauza care va fi în contact cu copilul altcuiva este uscat și rece. Pe de altă parte, o femeie poate admira excesiv copilul cuiva, pe baza noțiunilor de comportament politicos sau încearcă să vă rugăm să mama lui.

Mitul 5. Maternal Instinct - o garanție de bună îngrijire a copilului

Mitul 6. O femeie ar trebui să se sacrifice pentru copil

Cele mai multe dintre fete se tem de maternitate tocmai din cauza acestui stereotip. Ei cred că, odată cu nașterea copilului bogat, evenimentele lor de viață bogat față de celălalt și sunt umplute cu numai interesele copilului. Dar dacă presupunem că beneficiul copilului pentru noi - aceasta este cel mai important, veți fi de acord: copiii au nevoie de o mama, care poate în primul rând, să aibă grijă de ea însăși. Că copilul a crescut în dragoste, grijă, atenție, lângă el trebuie să fie fericit, relaxat și încrezător în sine și ca adulți. Și acest lucru este posibil numai atunci când părinții sunt capabili să aibă grijă de ei înșiși și au interese largi.

Mitul 7. Lipsa instinct matern interfereaza cu grija copilului

Conduce copilul la vaccinare,-i dea medicamente amar și să permită procedurile care cauzează durere - toate acestea sunt în conflict cu instinctul matern. Prin urmare, în lumea modernă, în scopul de a avea grijă în mod eficient și în mod adecvat pentru si creste un copil, este necesar să se apropie procesul de formare conștient. Iar instinctul matern, dimpotrivă, va crește doar anxietate și interfera cu dreptul de a evalua ceea ce este cel mai bine pentru sănătatea copilului.

articole similare