12 Ușa dreamland (Galina polnyak)


12 Ușa dreamland (Galina polnyak)

Analizând jurnale Aurora, Egor și Svetlana a ajuns la concluzia că au fost, în ordine, cu orice preț, aveți nevoie pentru a ajunge în Țara Visurilor, dar cum să facă acest lucru, ei nu au știut. Am încercat de mai multe ori pentru a trage cu dungi cretă în camerele de la etajul al doilea. Nimic nu a lucrat.

- Ai citit mintea mea. Da, imaginea de ansamblu care atârnă pe peretele de deasupra scării. Nu doar pentru că își schimbă culoarea.

Igor și Svetlana a stat în fața unui tablou mare. Ei au fost de acord să se întâlnească aici dimineața devreme, dar toată lumea în somn casa. Egor a adus o lanternă pentru a obține o mai bună uite imaginea. Svetlana a fost în pantaloni scurți, tricou și papuci sport. Părul ei era legat larg panglica albastra.

Ei nu au recunoscut poza de ieri. Din aceasta emanat strălucirea, ca și în cazul în care casa a fost în creștere soare de aur. O gură de briza dimineții rece fluturau în Chubchike Egora aproape atins fața fetei.

Fata cu fermitate făcu un pas înainte, a trecut rama, trăgând băiatul. Mai multe instantanee și s-au găsit pe gazon în apropierea casei.
Casa arăta ca nou. vopsea proaspătă în soare sclipitoare, frunze de stejar puternic foșni. Copiii crezut că casa este plină de viață. În spatele perdelelor puteți vedea modul în care oamenii de mers pe jos, feluri de mâncare inel, asculta muzică și râsete.

- Micul dejun este preparat, - a spus Svetlana.- Noi nu încă dejunul. Să mergem. Aceasta este casa noastră. - Au urcat pe scări familiare, de data aceasta ea nu a scârțâit, deschis în liniște ușa și am stins lumina în camera de zi.
Cum a trai. perdele de culoare verde închis, brodate cu mătase galbenă în jos lângă fereastră la podea. Scaun cu picioare în formă de labe de animale și mese de mahon întuneric a strălucit ca o oglindă.

perdele de dantelă subțire trecut lumina dimineață de aur. Tagan și însoțitorul său etern - o lopată și clești a strălucit agățat de vârfurile semineu sparanghel ale ramurilor. mare coajă de mare împodobea șemineului, pe care atârna ouă colorate pestriță de păsări diferite. Într-o cameră mică masă a fost stabilită pentru micul dejun.

S-au așezat și am așteptat. Dar nu sa întâmplat nimic și nimeni nu a venit. După un mic dejun rapid, ei decid să urce la etajul al doilea sala de Aurora. lambriuri de stejar, covoare de pluș, perdele și draperii frumoase, chiar și micul dejun, tot ce le-a plăcut. Trouble a fost doar tăcere - nu un zgarierea mouse-ul, și nu canta de cricket - un semn de confort. Musca nu a acoperi, nu o perdea aripi, doar bătăile propriei inimi.

- Am văzut siluete ale ferestrei, așa cum am stat în afara casei și a auzit zăngănit de feluri de mâncare, iar când am intrat în casă, era liniște. Ce ar putea însemna? - Svetlana întrebat tovarășul său. - Și acum aud vocile, dar este necesar să intre în camera din nou, era liniște. - Egor nimic nu a putut răspunde.

Alpinism pe scări, au atras atenția asupra locului în care pictura atârna înainte. Acum, zidul era goală. În această nouă casă de picturi nu a fost suficient.
- Casa este construita doar, de ce atât de puține tablouri, - a spus Igor, vizualizarea de deasupra camerei de zi, casa scarii si hol. - Dar mobilierul este pur și simplu superb.

Copiii au intrat în camera lui Aurora. Înainte de a intra ei bătut. Ea a fost o fată de șapte ani în fața lor. Ea a pus un deget la buze, pas cu pas cu atenție, a luat copiii în sala de clasă. La o masă în sala de clasă stătea un băiat. Era înalt și slab. În aparență el a fost treisprezece ani. El a purtat aceleași haine în care el este descris în portretul. dantelă de guler și manșete dantelă, aranjate corect părul maro deschis. La Aurora frumoasă rochie din satin, împodobite cu panglici și dantelă. De sub rochie chiloței dantelate vizibile. Svetlana uimire a deschis gura, și ea a înghețat în tăcere mut.

- Danya! Uită-te! Cine a intrat în camera mea. Noii noștri servitori sau vizitatori? Ele sunt îmbrăcat atât de ciudat.
- Noi nu suntem oaspeți sau servitori. Noi trăim în această casă, - a spus cu îndrăzneală Svetlana.
- Nu este nevoie să strige la sora mea. Știu că nu sunt servitori. Hainele tale nu corespund timpului nostru.

- Tot drumul în jurul valorii. Aceasta este hainele nu sunt în conformitate cu timpul nostru. Cu mai mult de o sută de ani, ai dispărut, și nimeni nu te-ar putea găsi. Noi suntem rudele.
- Vă rugăm să explicați de ce vă dacă nu am întâlnit pe nimeni în această casă și în cazul în care ai fost în timpul tău? - a întrebat Igor.

- Noi încă nu au dispărut, iar acum astăzi vom Țara Viselor, pentru a preveni Grambale deveni domnitor.
- Nu te poți întoarce - Svetlana a exclamat.
- Știm acest lucru - Aurora a spus încet - dar nu avem nici o altă opțiune. Madame Blanche, guvernantă nostru, iar noi trebuie să-l oprească.

- Putem să vă ajutăm?
- Dacă vă aflați în țara de vise.
- Am încercat totul pentru a ajunge acolo, - a spus Igor.
- Pentru a ajunge la țara de vise va ajuta labirint. Este bine că Egor, vara trecută a adus labirint în ordine.

- Nu știu de ce am făcut-o.
- Suntem într-o țară fictivă de Aurora. Madame Blanche a invadat această țară, a preluat puterea, a schimbat cursul timpului, a distrus labirint. Fără labirintul nu ne putem întoarce.

- Și pisica?
- Argint va rămâne în Dreamland. Dacă treci labirint, va fi capabil să trezească regina Flora. Pass labirint lent, atunci vei debloca secretele.

Daniel a șezut jos și a sărutat ușor sora. Se rostogoli pe obraji cu lacrimi. Ea a avut loc pe fratele său, și el o consolat.
- Nu cred că acești copii vor fi în măsură să ne ajute - a șoptit fratelui său. - nu am putut suporta, vreau să mă întorc.

- Nu plânge draga. Ce se va întâmpla sa întâmplat deja.
- Ce șoptești despre, și de ce plânge Aurora? - Svetlana a luat un pas spre fata. De asemenea, ea a vrut să o liniștească și întrebați despre motivul pentru lacrimile. Dar Aurora este acoperit numai fața cu mâinile și a început să plângă chiar mai mult.

- Nu o deranja. În Țara Viselor timpul trece foarte încet pentru noi, dar încă ne lipsesc acasă și părinții. Noi nu am primit înapoi până când doamna Blanche nu elimina blestemul. Ea a făcut atât de mult rău ...

- Asta e urât.
- Sper ca ai curajul de a trece în acest fel. Aurora Nu te pot ajuta, dar veți găsi ajutor și sprijin din partea prietenilor noștri.
- Cum le găsim - Svetlana exclamat.

- Ei te vor găsi. Înainte de întâlnire, și poate fi, adio! - Daniel a sărutat din nou sora, și au dispărut, volatilizat, ca și în cazul în care nu ar fi existat.
- Dacă avem un drum lung pentru a găsi hainele potrivite. - Svetlana a mers la camera de Aurora. Ea a deschis dulap și a început să atingă lucrurile ei. Nu a găsi ceva potrivit pentru tine, ea a intrat în camera lui Daniel. Igor pur și simplu nu a găsit nimic de haine pentru călătoria la „Land of Dreams.“ Tot în casă a fost o tăcere înfricoșătoare. N-am auzit nici un semn de viață, dar lucrurile se schimbă, uneori, locația lor.

- Casa și tot ce este acum, nu poate să dispară la fel ca Daniel și Aurora. Ea există în toate dimensiunile și în țara de vise și în lumea noastră, - a declarat ipoteza Egor.

- În garderoba copiilor, noi nu găsim haine potrivite pentru călătorii. Îți amintești cine sunt acești copii. Hainele noastre sunt cele mai potrivite, comod și ușor. Trebuie să treacă prin labirint, în cazul în care este, de altfel, este? - a întrebat Svetlana.
- În spatele casei. El a pavat cu dale de marmură. Se poate observa în mod clar, iarba nu a câștigat încă vigoare.

Ei au ieșit din casă „vechi“ și a ocolit-l. În spatele casei este o pajiște mare, de bine ar putea vedea placi de marmura din labirint. Căi diferite în zig-zag ale plăcilor au dus la călătorului în centrul unui banc de cedru puternic și ienupăr verde adăpost.

Igor și Svetlana a intrat în placa de labirint și a mers la centru. Ei au decis să meargă după unul de altul la o distanță astfel încât să nu interfereze cu și pentru a da timp să se concentreze.

- Daniel a spus, trecând labirint, avem ceva pentru ei înșiși priobretom - Svetlana amintit. - El a spus, de asemenea, că este imperativ să treacă labirint, nu merg cu plăcile și merge mai departe.

- El a spus că cale de ieșire din labirint va fi mai ușor decât calea pentru el.
- plăci de marmură înguste pentru două persoane, acestea sunt proiectate pentru o singură persoană. Nu știu ce-i așteaptă.

- Aș vrea să merg cu tine următoarea Svetlana. Dacă se întâmplă ceva, vom putea veni în ajutorul reciproc. Nu vreau să te las singur.
Abia a rostit aceste cuvinte, placa a crescut în dimensiune. Acum, ar putea trece chiar masina.

- Aici este prima magic - fata a râs, și în cazul în care prima, nu va fi al doilea.
- Nu trebuie să uităm că Grambala vrăjitoare întuneric.
- O să-i arăt ce sunt întuneric. Aici am frotiu funingine și speriat.
- Adulții greu pentru a speria.
- Unii copii, de asemenea.

Soarele a facut cu ochiul ei de sus, a aruncat la picioarele copiilor lor raze aurii, subliniind placa. Neștiind ce să se aștepte, Igor și Svetlana, se țin de mâini, a mers vioi spre centrul labirint.

Azure cer turnat, înlocuind treptat toate culorile de răsăritul soarelui. Lumina zilei intra în vigoare, sub razele sale dantelă inflorit nori, vântul îi înfășurat într-o minge și laminate la orizont. Doar un singur lucru a rămas constant - un cedru puternic.

De îndată ce au ajuns prima bancă de colț în tufe de cedru și ienupăr dispărut din vedere.

Copii urcat placi de marmura din labirint. Soarele strălucea, greieri ciripind, albinele zumzăie ca de obicei. bondar mare blană zumzăit în ureche. clopote de cristal de apel umplut capul. Igor și Svetlana mult timp amuzat de această muzică neobișnuită, care este încetinit, apoi accelerarea vitezei de pașii lor, păsările cântau, fluturi flutura frumos.

Romantism aventura le ademenea în plasele lor.
Pe lângă soba a crescut flori frumoase de toate felurile și culorile. luncă flori întinse la orizont. Svetlana părea să cânte împreună cu păsările flori.

Ea nu a fost surprins, pentru că ei merg la „Land of Dreams.“ Sub suflarea clopotelor briza vyzvanival muzică ușoară. Deci, rândul său. Nimic nu prevestea pericol. Odată ce copiii au ajuns la rândul său, au lovit un vânt puternic, ei pur și simplu nu au primit la bord. El le-a turnat în jos, forțând să se întoarcă.

Minunat cap!
Se pare că vă poate trece prin imagine.
Igor și Svetlana a plecat fără ezitare
salvare Daniel și Aurora!

„- Nu uita că Grambala vrăjitoare întuneric.
- O să-i arăt ce sunt întuneric. Aici am frotiu funingine și speriat.
- Adulții greu pentru a speria.
- Unii copii, prea „:) -. Da).
.
Eu cred și sper că totul va fi bine!
(Argint și nu va :) Vă mulțumim pentru minunata
Pisica pe pagina ta!
Și pentru toate poveștile tale minunate!
Fericirea și tot te lumina!
Cu dragoste și admirație, Risch

Din această lucrare scrisă 4 comentarii. Este afișată aici ultimul, iar restul - Lista completa.

articole similare