12 motive pentru care ar trebui să renunțe make-up

Cine mi-ar fi spus că eu nu pictez, reacția este întotdeauna clar: uita-te la mine, ca prishelitsu dintr-o altă galaxie. Asta-i drept - nici o exagerare de grame! Este atât de rar în aceste zile, această idee sensibilă.

12 motive pentru care ar trebui să renunțe make-up

Într-o zi, în timp ce studia în facultate, am renuntat la aplicarea machiajului, după o mulțime de experimente cu două mijloace - cu umbre pentru ochi si rujul. Trebuie să recunosc că în acel moment am experimentat o pauza cu un tip care a dus la crize de lene și apatie.

Cu toate acestea, în cadrul procesului de renunțare la machiaj, am început să realizez beneficiile excepții machiaj de viață.

În primul rând, am înțeles în mod clar că ca mine exact așa cum sunt - nu vopsea pe fața lui. În al doilea rând, am liniștit a dobândit și mai multe informații cu privire la pericolele de multe produse chimice care sunt larded atât de generos cosmetice industriale moderne.

Deci, pasul următor odată ce am renunțat la toate nu numeroase resturi de produse cosmetice, pe care am continuat să folosesc ocazional.

În ultimii 2 ani, am trăi cu acest aspect neobișnuit la make-up și nu a suferit. De aceea, cu bucurie de a împărtăși cu voi explica motivele pentru care m-au dus la o abandonare completă a machiaj.

În același timp, eu nu sunt în nici un fel încercarea de a rușine sau insulta multi fani de produse cosmetice decorative, care nu pot trăi fără ea, și a doua zi.

Povestea mea - este un avertisment pentru toți cei interesați de tema de securitate make-up. Poate că, după examinarea acestor motive, veți dori să-și petreacă cel puțin un moment dat, fără machiaj pe fața lui, sau să urmeze exemplul meu la maxim.

12 motive pentru care ar trebui să renunțe make-up

Deci, de ce viața ta va fi mai ușor și mai sănătos, fără a de zi cu zi make-up:

1. bani de economisire masivă

12 motive pentru care ar trebui să renunțe make-up
Cum să utilizați machiaj fundație

12 motive pentru care ar trebui să renunțe make-up

2. O economie de timp foarte mare

Am un prieten care cheltuiește pe make-up la 1 oră - în fiecare dimineață! Eu recunosc că machiajul poate fi o lucrare de creație interesantă, dar este, de asemenea, ocupă o mulțime de timp disproporționat de!

3. Timpul minim pentru a se pregăti pentru culcare

Lipsa de nevoie pentru eliminarea make-up seara reduce timpul de pregătire pentru a dormi și ne privează de disconfort frecvent care însoțește eliminarea rimel încăpățânat sau resursele multi-tonale.

4. aspect neingrijit risc minim in timpul zilei

Desigur, acest risc este oarecum dependentă de calificare în tehnici de machiaj, precum și alegerea instrumentelor decorative pentru sezonul. Cu toate acestea, în orice caz, de vreme caldă și umedă plutește machiaj, mai grele și acoperire nesănătoasă și excesul imediat perceput acut pe fata.

5. porii bătute cu ciocanul minim

Din nou, mult depinde de cantitatea de mijloace decorative aplicate. Cu un exces de lichid de tip tonale grund, fundație și corector, este foarte probabil să înscrie extrem de porii pielii, deoarece este dificil de înțeles fără experimente, ceea ce înseamnă că nu vi se potrivește.

6. substanțe chimice periculoase make-up pentru a intra în corpul

Știați că, în medie, pentru anul în cazul corpului tau devine mai mult de 2 kg de compuși chimici - cu utilizarea machiaj de zi cu zi?

De exemplu, ruj - este un furnizor stabil de produse chimice în stomac, și apoi - direct în fluxul sanguin. Atunci când machiajul este aplicat pe piele, parabenii periculoase pătrunde cu ușurință prin porii pielii.

7. compuși dăunători care cauzează cancer

Din păcate, acest lucru este așa. Ingredientele care au fost mult timp asociat cu apariția cancerului sunt numeroase și foarte popular cu producătorii de talc, ulei mineral, ftalați. A parabeni, care funcționează ca agenți de conservare în make-up, se pot acumula și cauza cancer de san si disfunctie hormonale.

12 motive pentru care ar trebui să renunțe make-up
De ce un om nu răspunde la scrisorile: 9 motive principale

8. În orice moment - înota în piscină și înota în mare

12 motive pentru care ar trebui să renunțe make-up

Și face acest lucru pe deplin! Dive, păcălit, pentru a menține stilul de înot, cufundați persoana în apă - și arată sportiv și cool!

9. Nu există riscul ca cerneala va strica gene

Iubitorii de rare machiaj nu este de acord că multe compoziții de rimel atenuează în cele din urmă filamente. Și cât de des de lovituri de bici cad înainte de termenul limită - din cauza machiaj radierii noapte de noapte cu varsta!

10. Chiar și plânge poate fi frumos! Sau în liniște - fără divorț clovn

Pete de rimel de mână de ploaie unse și pe haine, obsypaniya în zona de sub ochi în doar câteva ore de purtare - evenimente de rutină în viața de fani cu machiaj trebuie să se concentreze pe gene.

Fără ea, puteți elimina în condiții de siguranță de ochii lor, mâini și pe față ca un întreg - la zero în cazul în care mancarime, a închis ochii la momentul somn, frecă la ochi, oboseala de conducere, squinted la soare, confortabil îngropa într-un umăr prietenos, îmbrățișându la întâlnire, și cu pasiune saruta Omul. Bună ziua, libertatea dulce!

11. Nu există urme de make-up, în locurile cele mai nepotrivite

Nu există urme de ruj sau placă de fundație pe guler și alte părți de îmbrăcăminte, uneori cele mai neașteptate. Neutral murdărie colorate pe așternut. Zero spălare extraordinară și masă în cele din urmă. Nu este un bonus minunat?!

12. Buzele și dinții, fără de încurcături colorate

12 motive pentru care ar trebui să renunțe make-up

Dacă nu utilizați ruj sau luciu de buze, nu se poate face griji cu privire la albeața dinților lor - este virgină! De asemenea, nu se tem de firele de păr și firele de păr care se lipesc de ruj murdar. Se întâmplă - din păcate, la momentul crucial al zilei: în mult-așteptat întâlnirea cu tipul sau în timpul unui interviu de important ... Finalizarea perfectă a poveștii de libertate completă!

PS Ei bine, dacă sunteți încă în măsură să creadă în frumusețea sa naturală, atunci cel puțin nu pierdeți machiajul de zi mai mult de 10 minute.

articole similare