Toți campionii mondiali din istoria fotbalului - FIFA World Cup, Știri Fotbal

FIFA World Cup, adesea menționată ca Cupa Mondială FIFA sau pur și simplu „Campionatul Mondial“ - este unul dintre evenimentele sportive cele mai anticipate și grandios, care are loc o dată la patru ani. Pentru a ajunge la turneu, fiecare echipă va trebui să depășească calificarea pe continentul său. În partea finală a căderii, doar 32 dintre cele mai bune echipe naționale din întreaga lume, care vor concura pentru trofeul. Pentru a ajunge la „FIFA World Cup“ și câștiga, visul oricarui fotbalist, pentru că acest lucru este cel mai prestigios turneu în fotbal, și chiar Jocurile Olimpice nu pot fi comparate cu el.

Campionilor la Cupa Mondială din istoria turneului

Cupa Mondială total de la începuturile sale a fost realizat de 20 de ori. Primul Cupa Mondială echipa de fotbal a câștigat Uruguay, care a învins în finala argentinienii, cu un scor de 1: 0.

Cel mai titrat echipa din campionatele mondiale este Brazilia, care este de 5 ori pentru a cuceri trofeul, și, în plus, pentru a participa la toate cele 20 de turnee și tombole. Echipele naționale din Europa, a câștigat „Campionatul Mondial“, de 11 ori, iar echipa din America de Sud de 9 ori. Cel mai adesea, în meciul final a luat echipa germană au participat (Germania) - 8 ori, din care 4 finale germanii au pierdut.