Rezultatele maratonului Londra 2019

Mary Keitany a spart recordul mondial la maraton feminin. Kenyan a terminat maratonul din Londra, cu un rezultat 02:17:01, fără ajutorul Peyser. Acum, ea este al doilea cel mai rapid în marafonka mondială. În primul rând pe planetă încă Briton Pola Redkliff cu ea 02:15:25 (dar recordul stabilit în timpul mixt cursa).

record mondial pe termen

De la primii kilometri de Mary Keitany a fost nevoie de o rată incredibil de mare de 3: 07-3: 10-3: 12 și jumătate pentru a depăși 66:54. Apoi, a stabilit un nou record mondial în 30 km - 01:36:05! În a doua parte a cursei ritmul a scăzut în mod natural la 03:17 marca și la 35 km atlet a trecut de 01:52:39.

„Am crezut că mi-ar rula pe timp de 02:17:59 sau cam asa ceva, astfel încât rezultatul 02:17:01 a fost oarecum neașteptat,“ - a spus campionul după sosire. - „Sunt foarte fericit cu rezultatul. Vreau să mulțumesc astăzi stimulator cardiac Heleei Kiprop. La început am avut o cursă într-un ritm nebun, și când am văzut că jumătate învingeau din minutul 66, am crezut că a fost prea repede. "

Pe locul doi Tirunesh Dibaba - a trecut linia de sosire la doar 55 de secunde în spatele liderului. timpul ei de 2:17:56 - al treilea cel mai rapid rezultat al lumii. „Nu m-am aștepta ca Maria ar lua o astfel de tempo ridicat la început“, - a spus Dibaba. - „Am fost în ritmul lor propriu, are plăcerea de a stabili un record personal, dar ar prefera să vină mai întâi.“

Deci, Mary Keitany și Tirunesh Dibaba după Paula Radcliffe a făcut istorie ca femeia schimbate 2:18 la maraton. Al treilea a fost Aselefech Mergia, care a venit la finisajul 02:23:08.

Rezultatele maratonului Londra 2017

Legenda lăsat în urmă

Daniel Wanjiru bate legenda etiopian Kenenisa Bekele și a câștigat primul său maraton din Londra cu 2:05:48. Bekele a trebuit să fie lăsat în urmă, ștergerea sus calusuri picioare și să se stabilească pentru locul al doilea în spatele câștigătorului numai 8 secunde.

în vârstă de 24 de ani Wanjiru, campion maraton de la Amsterdam, nu a bătut recordul în Marea Britanie (2:05:21), dar a câștigat unul dintre cele mai rapide alergători din lume. „Acesta este cel mai mare câștig mea în prima mea cursa din Marathon Majors Mondiale. Ritmul a fost rapid la început, dar toți au ajutat unii pe alții, și nu a încercat să distrugă adversarul „, - a spus el. - Sper să se întoarcă să-și apere titlul și a alerga chiar mai repede ".

Bekele a spus că nu a fost prea dezamăgit de locul al doilea, pentru că nimic maraton se poate întâmpla. „Asta e viața - faci cel mai bine, pregăti cu atenție, dar uneori pur și simplu nu funcționează.“ În al treilea loc debutant Bedan Karoki c 02:07:41.

În cursa de calificare pentru Cupa Mondială surpriza a dat Josh Griffiths: atlet în vârstă de 23 de ani, a devenit prima finisare britanicului de 02:14:49. Conform rezultatelor sale rapide de debut a venit pe bună dreptate la echipa națională și va lua parte la Cupa Mondială.

Cel mai vechi alergător din Londra a devenit în vârstă de 83 de ani, Ken Dzhons. Pornind de la acest maraton rula cu prietenii în 47 de ani, Ken nu a ratat un început! Maratonul 37th consecutiv la Londra, el a terminat de 06:41:39.

Imediat după înregistrarea cuplului a mers la începutul Dzheki Skalli și Duncan Sloan. Mirele a fugit de 3:27:59, iar mireasa a trecut linia de sosire după 05:56:26. Guinness Book of Records au fost, de asemenea, Jokers, executați un înotător maraton în costum, elfi, vikingi, ardei și călugări.

Majors Mondiale Marathon

În Londra, a marcat, de asemenea, începutul unei noi serii XI Abbott Mondiale Marathon Majors. Aici este masa de turneu pe rezultatele cursa de ieri printre oameni: