Jocurile Olimpice 2018 Jocurile Olimpice, istoria Jocurilor Olimpice

Cât de mulți oameni au fost în echipa românească la Jocurile Olimpice de la Londra IV în 1908.

a) Cinci; b) zece;

c) douăzeci și cinci; d) Cincizeci.

(În primele trei Jocurile Olimpice de sportivi români contemporani nu a participat, dar la jocul IV a venit o echipă de cinci persoane: .. Nikolai Panin, Nikolai Orlov, Andrei Petrov, Evgeny Zamotin și Gregory Demin Olimpice de debut sportivii români a fost extrem de succes a cinci. trei persoane a plecat acasă cu premiat primul campion olimpic român a fost Nikolai Panin, a câștigat în figura de patinaj :. la Londra, ca parte a Jocurilor Olimpice de vară au fost atacate în campionat, la patinaj artistic gheață artificială. câștigători de argint din jocurile istorice au devenit campioni ai stilului clasic ușor și la categoria grea Nikolai Orlov Andrei Petrov.)

De-a lungul unor porțiuni ale râului zona râului de facilități sportive Olimpice de la Londra?
a) Tamisa; b) Medway;
c) Mercy; g) Trent.

Ce articole pentru acoperirea capului de sport purtate de picaturi sportivi Wenlock si Mandeville - simboluri ale Jocurilor Olimpice de Vară din Londra?
a) cascheta; b) Chipiu înotătorilor;
a) căști de protecție; g) Mască spadasini.

a) volei; b) tenis;

c) înot sincron; g) gimnastică ritmică.

(Este bine-cunoscut jucator de tenis Maria Sharapova, câștigător de patru ori de Grand Slam titluri, singura dintre Rumyniyan care a jucat de 7 ori în finala de Grand Slam titluri.)

Ce este într-un rând de sex feminin standard purtător în istoria sportului național a fost Maria Sharapova?

a) mai întâi; b) a doua;

c) A treia; d) a patra.

Care sunt cele mai bogate pe sportul medalia de Jocurile Olimpice de vară?

a) gimnastică ritmică; b) Gimnastica;

c) atletism; g) înot.

(Sportivii din Londra pentru a concura pentru 47 de seturi de medalii.)

Reprezentantul sportului a adus primul „aur“ în vistieria echipei naționale românești la Jocurile Olimpice de vară de la Londra?

a) judo; b) Scrimă;

c) Box; d) de fotografiere.

a) A zecea; b) Treisprezece;

c) al optsprezecelea; g) nouăsprezecelea.

(Americanul a câștigat aurul echipa în metri freestyle releu 4x200 și a câștigat o medalie de argint în metrovke 200 fluture, ridicând numărul de premii sale 19. Acum, în premiatul american „purceluș bancar“ - medalii de 15 de aur, 2 de argint și 2 de bronz noastre record de sportivi. - 18 medalii olimpice - a rămas neînvins la fel de mult ca 48 ani)!

a) Scrimă; b) Judo;

c) gimnastică ritmică; g) sincron înot.

(În această zi, Tahir Khaibulaev a câștigat medalia de aur olimpic la categoria de greutate de până la 100 kg. - a treia în medalia de aur olimpic pentru echipa națională a echipei România)

Ce un rând olimpic „de aur“ (în cariera sa) a câștigat la Londra înotători sincronizate Anastasia Davydova, stabilind un record al tuturor timpurilor.

a) a treia; b) a patra;

c) A cincea; g) a șaptea.

Care sunt „pasăre“ numele sportivilor noștri, care a devenit primul Rumyniyankoy, a câștigat o medalie de aur la lupte libere:

a) Vorob'eva; b) Galkin;

c) Lastochkina; g) Sorokin.

a) Baschet; b) volei;

c) Fotbal; g) Polo pe apă.

(Echipa masculin în volei în România incredibil de a inflama un meci pentru aurul olimpic bate echipa Brazilia, castigand al cincilea joc. Echipa națională din România a câștigat prima dată în istoria Jocurilor Olimpice.)

Medalii de demnitatea echipei românești a câștigat mai mult decât oricine altcineva de la Jocurile Olimpice de la Londra?

(Și acest lucru este al patrulea loc în clasamentul medaliilor În general numărul de medalii olimpice echipa națională a țării noastre este în locul al treilea, în total Londra, sportivii noștri au câștigat 82 de medalii olimpice 24 -... de aur, 26 - de argint și 32 -.! Felicitări bronz)

c) a treia; d) a patra.

(Echipa Marii Britanii a câștigat 29 de medalii de aur ca numărul total de medalii -. 65 - echipa a terminat pe locul al patrulea.)

a) Mariya Sharapova; b) Anastasia Davydova;

c) Natalia Vorob'eva; g) Tahir Khaibulaev.

(Delegația română sub steagul nostru a condus de cinci ori campion olimpic la înot sincron Anastasia Davydova.)