7 sfaturi pentru fotografiere cu bliț încorporat

7 sfaturi pentru fotografiere cu bliț încorporat

weekend-ul trecut am fost la o petrecere cu camera mea compacta si a luat cateva imagini pe memorie. Problema este că încăperea era slab luminată și a trebuit să folosesc un flash. Rezultatul este o mulțime de imagini luminoase. Focar a fost foarte puternic! Ce fac în continuare? - întreabă Sally.

7 sfaturi pentru fotografiere cu bliț încorporat

Sally, nu aveți o problemă similară. Văd o mulțime de fotografii realizate cu bliț, cu un sindrom de fotografii luminoase, dintre care multe sunt înregistrate pe un aparat foto digital compact. De fapt, aceasta este una dintre cele mai frecvente probleme cu care se confruntă fanii în fotografia digitală, pentru că, atunci când am fost un material de colectare pentru un articol, am găsit pe Flickr o mulțime de fotografii.

Problema cu care se confruntă proprietarii de camere digitale compacte, atunci când este vorba de utilizarea unui flash este că este dificil de a controla puterea și direcția de acțiune a blițului (în comparație cu camerele oglindă echipate cu bliț extern, care poate fi direcționat în orice direcție)

Cu toate acestea, nu-ți pierde inima și de a pune acest lucru - nu este totul pierdut. Mai jos sunt 7 sfaturi pentru posesorii de camere digitale compacte (vin pentru posesorii de camere SLR, care doresc să utilizeze blițul)

Aflați cum să utilizați o sursă suplimentară de bliț

Înainte de a da sfaturi specifice pentru a reduce impactul epidemiei, permiteți-mi să împărtășiți sfaturi, care mi-a dat fotograf mai experimentat și înțelept.

Flash trebuie să fie întotdeauna privită doar ca o sursă suplimentară de lumină. În aproape orice situație, atunci când trage, există un anumit nivel de iluminare naturală. Acest lucru este foarte important, de iluminat în timp ce încerca să ia un instantaneu al modului ochii lui văd. flash ar trebui să fie utilizat în plus față de lumina existentă, și nu ca sursă principală pentru iluminat scena. Dacă utilizați blițul ca sursă principală de lumină, imaginea va arata artificial (nota interpret -. Aș spune, ca imagine tipic cu blițul încorporat).

Ca urmare, știind această cerință de bază, veți vedea că cele mai multe dintre următoarele sfaturi cu privire la modul de timp și de lucru pe ea pentru a atenua lumina flash sau face mai putin vizibile.

OK, să examinăm acum tehnicile de bază pentru a evita expunerea blițului.

1. Ia un pas înapoi

Una dintre cele mai simple moduri de a reduce impactul luminii blițului - pentru a crește distanța dintre tine și subiectul. Deși, de obicei, am sfătui pe oameni să se apropie de subiect pentru a umple cadrul - se poate de multe ori exacerba numai efectul de orbire a blițului. Multe imagini sunt obținute cu un episod acut doar pentru că sunteți prea aproape de subiect.

7 sfaturi pentru fotografiere cu bliț încorporat

Dacă mutați departe de obiect departe, aceasta nu înseamnă că nu puteți umple cadrul. Puteți utiliza camera obiectiv cu zoom (deși poate provoca un efect estompare) sau pur și simplu tăiate și apoi încadrați la calculator.

2. Dispersia luminii

În cazul în care aparatul de fotografiat digital nu permite să controleze puterea blițului (pentru mai multe detalii vezi. De mai jos), puteți încerca să-l facă manual cu ajutorul altor metode. Proprietarii de camere SLR cu un blitz extern poate fi folosit difuzori special construite, dar va trebui să arate o anumită ingeniozitate pentru aparatele foto compacte.

Una dintre cele mai eficiente metode este de a folosi un material translucid, trebuie doar să-l fixeze pe flash. Am văzut unele folosi foi mici de hârtie albă atașate blițul sau un material polimeric este translucid. Doar amintiți-vă că tonul materialului pe care îl utilizați va afecta culoarea luminii emise de bliț, și, în consecință, nuanța imaginii. Prin urmare, pentru a alege să folosească bandă albă, pânză sau hârtie. Acest lucru va da o culoare mai naturală decât utilizarea de material colorat.

3. Redirecționarea luminii

O altă metodă care este adesea utilizată când se fotografiază cu bliț extern - direcția luminii în tavan sau pe altă suprafață reflectorizantă. Acest lucru este posibil datorită unui cap de bliț rotativ, astfel încât să poată emite lumină în direcții diferite.

7 sfaturi pentru fotografiere cu bliț încorporat

Proprietarii de camere compacte nu se poate schimba direcția de bliț încorporat, dar un truc puteți încerca. Am vazut niste fotografi care fac acest lucru, pur și simplu prin a lua o mică bucată de carton alb și puneți-l la un unghi în fața blițului la lumina redirecționat pe tavan sau pe perete.

Avem nevoie de experimente pentru a determina unghiul corect al cardului de respingere. Rezultatele vor varia, de asemenea, în funcție de condițiile de înregistrare (distanța obiectului, înălțimea tavanului, intensitatea luminii mediului ambiant, etc.). Din nou, mai bine de a folosi un card de alb, și să acorde o atenție la culoarea de tavan și pereți, care pot aduce în imagine apare colorat.

Modul 4. Noapte

7 sfaturi pentru fotografiere cu bliț încorporat

Cele mai multe camere digitale compacte au un mod de noapte așa-numitele. În acest mod, aparatul foto utilizează bliț Sincronizare la viteză mică. Am vorbit deja despre acest lucru în Școala de Fotografie digitală. dar să-l puneți pur și simplu, acest lucru înseamnă că imaginea este luată cu o viteză redusă, în timp ce este folosit blițul. Asta este, veți obține o mai multă lumină ambientală puțin într-o scenă, congelare, în același timp, mișcarea blițului. Fotografiile realizate în acest mod nu va diferi neclară, dar ele pot fi foarte amuzant și spectaculos (mai ales în cazul în care camera are o lumină multicoloră).

5. Reducerea puterii flash-ul

Unele camere digitale compacte au opțiunea de unele ajustări de ieșire a blițului. Pentru a afla și să fie capabil de a utiliza, citiți instrucțiunile din camera foto. Dacă aveți posibilitatea de a ajusta, încerca să reducă puterea de fulger la un alt nivel sau două pentru a vedea modul în care aceasta afectează imaginea. Experimentele poate dura ceva timp, dar va ajuta să facă mult mai multe imagini cu aspect natural.

6. Adăugați lumina

Pentru acest lucru vă poate expulza destul din partid, dar, de asemenea, pentru a adăuga iluminare pentru a trage scena - un mod destul de evident pentru a corecta situația. Să nu se grăbească în extreme, și includ toate condițiile de iluminare, deoarece va ucide atmosfera a imaginii. Cel mai bun mod - pentru a merge cu oamenii capturate aproape orice sursă de lumină. Am făcut-o la filmare nunta - pur și simplu a stat în fața ușii deschise într-o cameră luminoasă, iar lumina care cade pe ringul de dans, camera mult mai bine luminat.

Un alt mod de a spori impactul luminii naturale asupra subiectului - să se gândească la reflectarea luminii. De exemplu, dacă am face o fotografie de cineva în picioare lângă un perete alb, acesta va fi iluminat mai bine decât în ​​cazul în picioare în fața unui perete negru. Acest lucru este similar cu ajutorul unui reflector.

7. ISO, timpul de expunere, diafragma

Și, în sfârșit, ultimul mod de a reduce impactul focar - o schimbare setările camerei, în special cele care afectează percepția luminii camerei. Acest ISO, viteza de declanșare și diafragma.

7 sfaturi pentru fotografiere cu bliț încorporat

Nu voi explica aici elementele de bază ale expunerii, dar în cazul în care camera foto are capacitatea de a regla oricare dintre acești parametri, poate fi foarte util. Într-un cuvânt:

Vă rugăm să rețineți că nu toate camerele compacte au capacitatea de a regla acești parametri. Citiți instrucțiunile, mai ales în cazul în care camera foto are un mod de prioritate a declanșatorului și diafragma. Personal, am început să crească ISO, apoi se trece la o deschidere mai mare, și timpul de expunere utilizarea de viteză în cazul în care aveți de gând pentru a trage cu sincronizare lentă.

articole similare